Atrakcje w Szczecinie – zbiór miejsc [cz. I]

Atrakcje w Szczecinie – zbiór miejsc [cz. I]

Czy Szczecin jest atrakcyjny turystycznie? No pewnie, że jest. I dlatego ten wpis powstał z myślą o osobach zamierzających wybrać się do naszego pięknego miasta. Szanowni turyści, jakie są ciekawe atrakcje w Szczecinie? Gdzie się wybrać, by nie oglądać wyłącznie zabytkowych kościołów czy wymienianego przy każdej okazji zamku? Dlaczego warto odwiedzić Szczecin? Atrakcje w Szczecinie – zapraszam na kilkadziesiąt propozycji ode mnie. Tutaj część I

W tym wpisie chciałem uniknąć wymienienia raz po raz zabytkowych kościołów, bazylik, bram czy nawet zamku. Zależało mi na wskazaniu  różnorodnych miejsc i atrakcji, które powinny zaciekawić turystów. Wprawdzie to moja subiektywna lista co bym pokazał komuś przyjezdnemu, ale może ktoś się nią zasugeruję odwiedzając Szczecin…


Atrakcje w Szczecinie


1.Taras widokowy na Wałach Chrobrego

Taras widokowy na wieży Muzeum Narodowego to jedna z ciekawszych atrakcji Szczecina. Niewiele mamy punktów widokowych (jak np.  przy Jeziorze Szmaragdowe lub w Cafe 22), dlatego każdy warty jest uwagi i promocji.

Zobacz wpis: Taras widokowy na wieży Muzeum Narodowego [foto i video]

Sprawdź lokalizację

taras widokowy na wieży Muzeum


2. Wybrać się na bezpłatny Szczeciński Spacer Miejski

Bezpłatny Szczeciński Spacer Miejski to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej w celu promocji miasta i lokalnej turystyki. Spacery trwać mają od maja aż do września. Grupy zwiedzających liczą od 5 do 35 osób w zależności od zapisów i przybycia. Wiadomo, że są tacy co się zapiszą, zajmą miejsce i nie przyjdą… Doświadczeni przewodnicy miejscy w ciekawy i rzetelny sposób prezentują bogatą historię Szczecina. W ramach tematów spacerów znalazły się: PRL, nieMAPA (tutaj co to jest – KLIK), Śladami Solidarności, Szlakiem legend i niezwykłych szczecinian, Szlakiem książęcej dynastii Gryfitów, Śladami wątków z Sedinum Leszka Hermana, Szczecin – książęcy gród Gryfitów, Bioróżnorodność Szczecina.

Szczegóły i zapisy na stronie zegluga.szn.pl.

Zobacz wpis: Szczeciński Spacer Miejski – śladami PRL


3. Spacer wokół Jeziora Szmaragdowego razem z wizytą na polanie widokowej. Możliwa wersja letnia i zimowa.

Jezioro Szmaragdowe zawdzięcza swoją nazwę kolorowi wody, który zawdzięcza swoją barwę dawnej kopalni kredy w tym miejscu. Bardzo malownicze miejsce w Szczecinie z fajnym punktem widokowym nieopodal jeziora. By zobaczyć malownicze widoki warto się tam wybrać zarówno w środku lata jak i po obfitych opadach śniegu.

Zobacz wpis: Miejsca: Jezioro Szmaragdowe latem

Zobacz wpis: Jezioro Szmaragdowe zimą [FOTO]

Sprawdź lokalizację


4. Odwiedzić muzeum Centrum Dialogu Przełomy.

Najnowsza historia miasta i regionu, budowana w powojennej Polsce. W Szczecinie po wojnie doszło do całkowitej wymiany ludności, która dopiero zaczęła tworzyć w tym miejscu historię i swoją małą ojczyznę. Mieście w którym komunistycznej władzy powiedziano stanowcze „NIE”, pokazując jedność i pragnienie wolności pomimo braku ciągłości tradycji regionu, różnorodności pochodzenia mieszkańców i ograniczonych więzi społecznych. Historia w której zwycięstwo przeplatało się z cierpieniem i poświęceniem. 

To chyba najciekawszy obiekt muzealny w Szczecinie. Absolutny „must see” (tak samo jak Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy), do tego umieszczony w formie architektonicznej perełki, której „dach” służy jako plac. [lokalizacja]

Zobacz wpis: Wirtualny spacer po Centrum Dialogu Przełomy

Zobacz wpis: CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY [wizyta w ramach Nocy Muzeów]

Sprawdź lokalizację


5. Seans w Kinie Pionier 1907

Najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie zaprasza na seanse do dwóch sal. Czerwonej – małej, kameralnej i bardzo klimatycznej, a także do Kiniarni (połączenie kina i kawiarni) – gdzie do seansu możemy zamówić zimne piwko i inne napoje czy coś do przegryzienia. W repertuarze kino ambitne i w dobrym guście. Właściciele unikają masowych, tandetnych, komercyjnych hitów.

[link do strony]

Sprawdź lokalizację


6. Zobaczyć 100 metrowy mural z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W Szczecinie jest coraz więcej świetnie wykonanych murali. Jednym z ciekawszych jest ten powstały z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Zobacz wpis: Mural przy Chmielewskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości


7. Wypić piwo na plaży miejskiej (Wyspa Grodzka)

Ale dlaczego zwykłe wypicie piwa na miejskiej plaży ma być atrakcją? A no dla cudownych widoków prosto z plażowego leżaka:D Tuż nad wodą, w pobliżu mariny i na prawdziwym piasku z nad morza.


8. Zobaczyć Filharmonię Szczecińską

Budynek otrzymał prestiżową Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe dla najlepszego budynku europejskiego (to taki Oscar w architekturze). Z miejsca stał się budownicza perełką miasta,  a zdjęcia filharmonii rozeszły się po całej Europie. Dodatkowym efektem budynku jest jego oświetlenie – ściany mogą zaświecić np. w narodowych biało-czerwonych barwach.


9. Zjeść pasztecika szczecińskiego

Jak jedziemy do Azji, Stanów, Grecji, Włoch, Turcji czy jeszcze w inne miejsca to często podkreślamy, że chcemy spróbować lokalnej kuchni. Tak samo możemy zrobić w Szczecinie, gdzie lokalnym przysmakiem jest  szczeciński pasztecik (ewentualnie jest jeszcze lokalny fast food – frytburger). Ja jednak bardziej preferuję przysmak z ciasta drożdżowego z farszem. Może super fit to nie jest i Anna Lewandowska go nie poleci w swojej diecie, to jednak przepyszny smak warty jest tych kalorii. Klasyczny farsz to ten z mięsem, ja jednak polecam jeszcze pieczarki+ser.

Zobacz wpis: 20 października – Dzień Pasztecika Szczecińskiego


10. Wybrać się we wrześniu na Pekao Szczecin Open

Nie ma w Polsce zbyt wielu zawodów tenisowych wysokiej rangi, a prym w turniejach mężczyzn wiedzie właśnie Szczecin. Szczecin Open to najstarszy turniej tenisowy w kraju i jedyny, na który można liczyć na pojawienie się zawodników z TOP 50 rankingu ATP. Jest to turniej mężczyzn o bardzo uznanej marce w kraju, z najwyższymi nagrodami dla zawodników. Oprócz głównych zawodów, dodatkowo rozgrywany jest turniej gwiazd, gdzie możemy zobaczyć osoby znane z telewizji.

Zobacz wpis: Z wizytą na Pekao Szczecin Open 2017 [FOTO]

pekao szczecin open 2017


11. Wakacyjna przejażdżka zabytkowym tramwajem – linia nr „0”

W wakacje kursują zabytkowe tramwaje na linii zero, którymi możemy przemierzyć całe centrum miasta. Kursy realizowane są pojazdami mającymi ponad 50 lat. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na stronie zditm.szczecin.pl.

 


12. Pokazy fajerwerków Pyromagic w sierpniu (razem z Water Show i Firefighter)

Kolejną fantastyczną imprezą w tym mieście są coroczne pokazy fajerwerków Pyromagic. Kto w kraju może się pochwalić „sylwestrową atrakcją” w każde wakacje? I to na międzynarodowym poziomie! Dodatkowo w ten sam weekend mamy pokazy na wodzie Watershow i zawody strażaków Firefighter Challenge. 

Zobacz wpis: Pyromagic 2018 – fajerwerki po raz 11

Sprawdź także: Watershow 2018 na bulwarach [foto + video]

Zobacz wpis: Szczecin Firefighter Challenge 2018 [foto + video]


13. Odwiedzić Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum mieszczące się w dawnej zajezdni tramwajowej? Takie rzeczy można znaleźć w Szczecinie.


14. Zobaczyć wakacyjne rzeźby z piasku na Łasztowni.

Do tej pory szereg rzeźb z piasku był dostępny dla zwiedzających w wakacje 2017 i 2018. Mam głęboką nadzieję, że stanie się to szczecińską tradycją i każdego roku będą coraz ciekawsze motywy tych wspaniałych dzieł sztuki. A rzeźbami z piasku przekraczającymi nawet 3 metry mało które miasto może się pochwalić. Jak nic jest to wakacyjna wizytówka miasta.

Zobacz wpis : Rzeźby z piasku na Łasztowni – edycja 2018

Zobacz wpis: Wizyta na bulwarach w niedzielny wieczór [FOTO] z rzeźbami z 2017 roku

Edit: niestety w 2019 roku kolejnych rzeź nie ujrzeliśmy.


Oto pierwsza porcja wybranych atrakcji Szczecina.


Podobał się tekst? Znalazłaś/eś co trzeba? Dowiedziałeś się czegoś nowego? Fajne zdjęcia?

Śmiało dajcie lajka, a najlepiej polubcie mojego bloga w social media. Tutaj macie linki:

 zeSzczecina.pl na Facebooku zeSzczecina.pl na Instagramie 

Dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *