Cejrowski oddałby Szczecin Niemcom, burza wokół WC

Cejrowski oddałby Szczecin Niemcom, burza wokół WC

Burza w lokalnych mediach trwa. W filmowanej rozmowie znanego podróżnika sprzed paru miesięcy wyraźnie padają słowa, że Cejrowski oddałby Szczecin Niemcom. Dodatkowo dokłada milion wyłącznie niemieckich grobów na Cmentarzu Centralnym. Żenada? 

Wywiad pojawił się w maju bieżącego roku na oficjalnym kanale podróżnika. Film wciąż jest dostępny, a taki opis widnieje pod nagraniem:

Jeśli chodzi o mój wywiad dla niemieckiej telewizji (podobno hit internetu), przeprowadzony 19 maja na Targach Książki w Warszawie, było tak: Facet przyszedł do mnie na stoisko. Facet zadał kilka pytań i dostał kilka odpowiedzi.
To co mu powiedziałem, powinienem mówić nie ja, ale polska władza. Każda kolejna od roku 1945 aż do skutku. Każda powinna, ale żadna poprzednia tego nie robiła, ani nie robi obecna.

(jak widać Polska władza nie ma na tyle odwagi, by gadać głupoty o oddawaniu Szczecina Niemcom i milionach niemieckich grobów na szczecińskim cmentarzu)

(jak widać, ciężko też zmienić opis czy nawet usunąć kontrowersyjny film)

Już trochę w Odrze (ale tej polskiej) upłynęło od czasu nagrania, a medialna burza rozkręciła się dopiero we wrześniu. Pan Wojciech Cejrowski (dla ułatwienia będę używał inicjałów WC) najprościej mówiąc przesadził. Powiedział to w maju, a w czerwcu czy lipcu wpadł do Szczecina i za kasę coś tam opowiadał. Wtedy już mu to miasto nie przeszkadzało? 

Nie wiem czy cała burza wokół WC jest związana z jakąś prowokacją polityczną (jest za PIS czy przeciw PO) czy wyciekła w związku z tematem reparacji? Każdy może mieć swoje zdanie, ale z jego publicznym wypowiadaniem trzeba uważać. Zwłaszcza gdy jest się znaną publicznie osobą. Większa popularność jak widać nie przekłada się na dyplomatyczną mowę pana WC, a tym bardziej na mówieniu faktów – fragment o milionie niemieckich grobów na szczecińskim cmentarzu. Otóż nie ma tam tak wielu grobów to po pierwsze, a już tym bardziej wszystkie nie są niemieckie. Pan WC najzwyczajniej ma fobię odnośnie zachodnich sąsiadów. Ja tylko przypomnę, że nie ma tam już Hitlera, mieszka tam mnóstwo Polaków, nie prowadzimy z nimi wojny, a współpracę gospodarczą i Szczecin od dawien dawna należy do Polski. W Polskim Szczecinie wychowują się kolejne pokolenia rodowitych mieszkańców tego miasta. 

Pojawiło się też odniesienie autora nagrania odnośnie całej tej sprawy. Pan WC wspomina w nim, że wyrwano zdanie z kontekstu (czego absolutnie nie zrobiono). Powiedział, że oddałby Szczecin, ale w zamian za zapłacenie kontrybucji wojennych. Nie zależnie czy po tych słowach była kontynuacja czy nie, kontekst był jasny – jak Niemcy zapłacą to będzie gotów oddać im miasto. Tutaj nie ma żadnego wyrwania z kontekstu. Cały komentarz dostępny w filmie TUTAJ.

Myślę, że nie pomogą też dalsze tłumaczenia mówiące o tępej głowie dziennikarza i usilnemu wytłumaczeniu mu, że jego kraj powinien oddać skradzione z Polski dzieła sztuki. Jeżeli pan WC uznał, że dziennikarz ma problem ze zrozumieniem jego żądań i argumentów – to powinien najzwyczajniej zakończyć rozmowę. W taki sposób sam się władował na minę i zbulwersował mieszkańców naszego miasta, jednocześnie naruszając dobre imię wszystkich zmarłych osób pochowanych na Cmentarzu Centralnym (np. moich ś.p. dziadków, pochowanych w tym miejscu).

Do tej pory bardzo lubiłem oglądać programy podróżnicze WC, ale niestety po takich słowach muszę się nad sympatią względem chodzącego boso poważnie zastanowić. Niestety ostry i bezpardonowy język u tego pana nie jest rzeczą nową. Jakie widzę tutaj rozwiązanie? Natychmiastowe usunięcie filmu z serwisu YouTube i oficjalne przeprosiny na wszystkich kanałach medialnych pana Cejrowskiego.

I chyba powinien raczej dwa razy zastanowić się nad przyjazdem do naszego miasta…

 

Wszystko rozchodzi się o to nagranie (oglądać od 4 minuty):

 

Foto: By Archeo16 (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *