Ciekawsze propozycje SBO 2019 na które warto zagłosować

Ciekawsze propozycje SBO 2019 na które warto zagłosować

Jakie są według mnie najciekawsze ogólnomiejskie propozycje SBO 2019? A na które dzielnicowe małe i duże zwróciłem uwagę? Ten wpis będzie właśnie o zaakceptowanych projektach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, które zostaną wybrane w tym roku, a ich realizacja planowana jest na 2019.

Już po wakacjach kolejna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego wejdzie w najważniejszy etap – głosowania. Później już tylko prezentacja wyników i komentarze na temat wyborów wyborców. Rok rocznie da się zaobserwować większą promocję poszczególnych projektów zwłaszcza w mediach społecznościowych (gdzie de facto można to robić za darmo). Czy odpowiednia promocja jest wystarczająca do sukcesu? Czy jednak projekty muszą mieć to coś?

Ja wybrałem kilkanaście pomysłów, które w jakiś sposób przypadły mi do gustu. Mi! Jest to moja subiektywna lista. Pomijam takie projekty jak remontu ulic, budowa parkingów, naprawa i modernizacja chodników czy powstanie nowych dróg rowerowych. To są wszystko podstawowe elementy, o które miasto musi dbać bez potrzeby głosowania mieszkańców. Ja skłaniam się ku motywom sportowym, inwestycjom praktycznym, estetycznym, a czasem nietuzinkowym. Dla przypomnienia:

Głosowanie we wrześniu

Wyniki w październiku

Strona SBO


Ciekawsze propozycje SBO 2019:


Ogólnomiejski – Budowa ogólnodostępnego miejsca do wodowania sprzętu pływającego (slipu) wraz z parkingiem

Każda inicjatywa związana z rozwojem miasta pod kierunkiem turystyki wodnej jest warta zauważenia. Pomimo wielu marin i przystani, ktoś zauważył, że trudniej o dobrej jakości dostęp do wody z możliwością wodowania sprzętu i jednocześnie pozostawienia auta. Z góry wiadomo, że jest to projekt dla mniejszego grona użytkowników (bo jak wiele osób posiada własną łódź czy kajak?), co nie zmienia istoty i potrzeby jego powstania. Uzasadnienie wnioskodawcy w linku poniżej.

[Link do wniosku]

 

Ogólnomiejski – Całoroczne lodowisko

Ciekawa wydaje się propozycja budowy całorocznego lodowiska na terenie vis-a-vis Uniwerku na Mickiewicza. Jako miłośnik różnorakich aktywnych form spędzania czasu, jestem za każdym nowym obiektem sportowym w mieście, a już podwójnie za – gdy takiego wcześniej nie było. Może takie lodowisko byłoby kamieniem węgielnym dla budowy porządnej drużyny hokejowej w mieście?

[Link do wniosku]

 

Ogólnomiejski – Symulator surfingu na Wyspie Grodzkiej

Chyba najbardziej wyczekiwany przeze mnie projekt – taaaaki symulator w taaakiej lokalizacji – super sprawa. Chętnie bym spróbował surfingu, a żeby nie wydawać majątku na wycieczkę wolałbym początkowo zrobić to u siebie w mieście (w końcu sam nie wiem czy mi się to spodoba).Oprócz wiele amatorów takich jak ja, pewnie i szkoły wykorzystałyby taki obiekt dla zróżnicowania aktywności sportowej dzieciaków. O dużym zainteresowaniu przebywających tam przechodniów chyba nie trzeba przypominać. Tak samo jak o tym, że symulator z miejsca stałby się atrakcją turystyczną regionu.

[Link do wniosku]

 

Ogólnomiejski – Wysuwane toalety na Jasnych Błoniach

Dość oryginalny pomysł, który jednak bardziej pasuje do działań miasta w ramach klasycznego budżetu. Niemniej jednak porusza on ważną kwestię (toalet publicznych) połączoną z zachowaniem estetyki miejsca (czego nie zawsze gwarantują nowe inwestycje). Sam projekt jednak bym lekko przerobił i zamiast wersji wysuwanej, po prostu zlokalizowałbym toalety pod ziemią. Za pomysł z wysuwaniem wyróżniam ten pomysł na moim blogu. 

[Link do wniosku]

 

Ogólnomiejski – Szczeciński Skuter Miejski

Przyznam, że są takie dni gdzie chętnie bym wypożyczył skuter na małą przejażdżkę czy zwykły transport po mieście w upalne dni. Szybciej od komunikacji miejskiej, taniej niż taksówką i przede wszystkim łatwiej z parkingiem. Mowa tutaj o skuterach elektrycznych, więc kwestie techniczne z ich tankowaniem odpadają. Wnioskodawca podaje, że podobne systemy działają w innych miastach Polski (np. w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie). Rower miejski przyjął się znakomicie więc i dla wypożyczalni skuterów elektrycznych widzę miejsce w tym mieście.

[Link do wniosku]

 

Ogólnomiejski – Miejskie Eco Skutery

Podobna inicjatywa jak wyżej, przy czym wnioskodawca słusznie chciałby włączenia ich w sieć Bike_s i wykorzystania rowerowych stacji po uprzedniej modernizacji. Też dobry sposób, który automatycznie rozwiązałbym problem z umiejscowieniem stacji. Chociaż uważam, że kwestia zabezpieczenia kasków przed kradzieżą będzie trudna do zrealizowania (albo dość kosztowna).

[Link do wniosku]

 


Ciekawsze propozycje SBO 2019 – dzielnicowe duże


Północ – Nowe aleje platanowe w Szczecinie

Zagospodarowanie pasów zieleni wysokiej wzdłuż ulic: Obotryckiej, Warcisława, Krasińskiego i Przyjaciół Żołnierza poprzez zasadzenie tam szeregu drzew np. platanów. Ma to na celu zmniejszyć hałas powstający przez bardzo ruchliwą ulicę, wzbogacić krajobraz i estetykę tego miejsca. 

Mieszkam w tamtym rejonie i rzeczywiście z przyrodą w wielu miejscach jest tam krucho. Takie nasadzenia na pewno korzystnie wpłyną na panujący tam klimat i estetykę. O korzystnym działaniu drzew na powietrze chyba nie trzeba wspominać. Ten projekt zyska mój głos.

[Link do wniosku]

 

Północ – Szczecin nad wodą – Jaworowy Staw

Rewitalizacja Jaworowego Stawu w dzielnicy Warszewo przy ulicy Podbórzańskiej. Myślę, że staw i cały przylegający do niego teren warto czym prędzej zagospodarować na część rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców, nim położą na nim łapy kolejni deweloperzy. Dbajmy o takie miejsca, bo bardzo mało ich powstaje względem ilości budowanych nowych osiedli. To właśnie w takich miejscach często skupia się życie okolicznych mieszkańców. 

[Link do wniosku]

 

Prawobrzeże – Superwybiegi dla psów: Słoneczne, Dąbie, Kijewo, Bukowe, Zdroje

Tak autor projektu motywu i opisuje swój projekt: „Projekt zakłada budowę super wybiegów dla psów na naszych osiedlach. Dlaczego super? Bo będą wyposażone w pochylnie, labirynty, równoważnie, poidełka, oświetlenie urządzenia do sprzątania po swoich pupilach. Każdy z wybiegów będzie oświetlony i ogrodzony.
Koniec z psimi kupami na chodnikach i trawnikach. Nasze psy w końcu będą miały się gdzie wybiegać i pobawić„. Nic dodać, nic ująć. 

[Link do wniosku]

 

Prawobrzeże – Sezonowe Miejsce Spotkań „6ścian”

Kulturalne i nowoczesne miejsce spotkań dla mieszkańców na Prawobrzeżu. Swego rodzaju konkurencja dla bulwarów i Jasnych Błoni. Projekt obejmuje powstanie kompleksu rozrywkowo-artystycznego, ze sceną, barem, toaletami, tarasem widokowym i miejscami do siedzenia, zapewniając jednocześnie wydarzenia artystyczne. Oczywiście z zapewnioną ochroną. 

Projekt wydaje się bardzo ambitny, lecz kosztowny i trochę ryzykowny. Pytanie czy wzbudzi zainteresowanie mieszkańców na tyle, że ci będą chętnie tam przychodzić i zostawiać pieniądze na bieżące utrzymanie obiektu. No i kto miałby nim zarządzać? Szkoda, że lokalizacja nie jest tuż nad wodą, ale może się uda?

 [Link do wniosku]

 

Śródmieście – Centrum Innowacji – przejście podziemne ul. Wyzwolenia

Próba ożywienia podziemnego przejścia w centrum miasta, poprzez wyremontowanie i przystosowanie do celów działalności publicznej. Jak dobrze rozumiem, tunel miałby być podzielony szklaną ścianą, gdzie jedne strona wciąż pełniła funkcję przejścia podziemnego, zaś za szybą powstałoby Centrum Innowacji pełniące 5 punkcji: centrum informacji, strefa gier i zabaw, strefa konferencyjna, strefa warsztatów, strefa relaksu.

Sporo funkcji i elementów jak na tak dość małą i schowaną przestrzeń. Niemniej jednak fajnie, że pojawił się jakikolwiek pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

[Link do wniosku]

 

Śródmieście – Publiczne stanowiska do grillowania zasilane słońcem

Zakup razem z instalacja stanowisk z elektrycznymi grillami zasilanymi dzięki energii słonecznej – mowa o 2 takich stanowiskach. Wyposażenie każdego z nich to: stół, ławki, zadaszenie, elektryczny grill i oczywiście panele słoneczne. Lokalizacja to mała polana schowana w głębi Parku Kasprowicza, w pobliżu ulicy Wyspiańskiego.

Bardzo oryginalny pomysł warty wypróbowania, z możliwością rozwoju o kolejne stanowiska w przypadku dużego zainteresowania.

[Link do wniosku]

 

Zachód – Jezioro Głębokie – pomosty rekreacyjne

Propozycja powstania 6 pomostów nad Jeziorem Głębokie o długości 25 metrów każdy. Super pomysł wzbogacenia pieszo-rowerowej trasy wokół jeziora, która jest jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. 

[Link do wniosku]

 


Ciekawsze propozycje SBO 2019 – dzielnicowe małe


Północ: Sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych

Zakup i montaż sekundników na najważniejszych skrzyżowaniach w tym rejonie miasta. Mowa tutaj o lokalizacjach: Przyjaciół Żołnierza/Wilcza/Obotrycka/Komuny Paryskiej, Warcisława/Włoska, Warcisława/Przyjaciół Żołnierza, Rostocka/Warcisław/Królewskiego/Bandurskiego, Hoża/Bogumińska.

Ja bardzo lubię jak wiem ile czasu mi zostało na przejazd przez skrzyżowanie i jak długo będę czekał na kolejne zielone. 

[Link do wniosku]

 

Północ: Panorama dzielnicy – Mural na ul. Warcisława

Już rok temu podobał mi się pomysł muralu w tym miejscu. Obecnie na proponowanej ścianie od niedawna znajduje się inne grafiti [PATRZ TUTAJ], które mi nieszczególnie przypadło do gustu. Rozumiem że w przypadku wygranej tego projektu tamto zostanie zamalowane…

[Link do wniosku]

 

Śródmieście: Czyste bulwary – automaty do zwrotu butelek

Eko-automaty pozwalające na skup opakowań wtórnych – butelek szklanych, puszek aluminiowych i butelek typu PET. Ich proponowane umiejscowienie to szczecińskie bulwary po obu stronach rzeki. Miałyby się przyczynić do poprawy czystości bulwarów i zachęcić osoby tam przebywające do nie pozostawiania śmieci w przypadkowych miejscach.

[Link do wniosku]

 

Śródmieście : Rozbujajmy Szczecin – hamaki miejskie w Parku Żeromskiego i w Parku Kasprowicza

Zakup i montaż 20 hamaków, po 10 w Parku Kasprowicza i Parku Żeromskiego i umiejscowione po 2-3 sztuki w jednym miejscu. Wszystko w celu wypoczynkowo-rekreacyjnym. Fajna sprawa, kto w końcu nie chciałby odpocząć i poleżeć na hamaku w parku w centrum miasta. Oby tylko osoby bezdomne nie przygarnęły miejscówek „na własność”…

[Link do wniosku]


zdjęcie źródło: sbo.szczecin.eu/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *