Dyżury astronomiczne w Szczecinie w każdą środę

Dyżury astronomiczne w Szczecinie w każdą środę

Dyżury astronomiczne w Szczecinie organizowane są przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii przy współpracy z Instytutem fizyki ZUT. Odbywają się w każdą środę o godzinie 20 (okres letni) i 19 (okres jesienno-zimowy). Na spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy.

Aby się zapisać wystarczy wypełnić krótki formularz zamieszczony TUTAJ, a dostępny jest on zawsze  na 6 dni przed kolejnym spotkaniem. Jak zawsze w przypadku obserwacji nieba, istotną kwestią jest pogoda. Niestety chmury na niebie nie zawsze pozwalają obserwować gwiaździsty nieboskłon. Niezależnie jednak od pogody dyżury i tak się odbywają, a uczestnicy mają szansę dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Dyżury astronomiczne w Szczecinie

Zacznijmy jednak od początku. Spotkania odbywają się w Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT-u przy Piastów 48 (wejście od Władysława Jagiełły). Witamy się z dyżurującymi osobami i dalej windą kierujemy się na 7 piętro.  Teraz schodami na kolejny poziom (mniej więcej poddasze), a tam mamy już ostatnie widocznie niżej dość strome schody i jesteśmy na dachu.

To już ostatnie schody i dach, gdzie mieści się obserwatorium. Swoją drogą zauważyłem, że to jeden z wyższych budynków w tej części centrum.

Na dachu mieści się dość skromne, ale bardzo przytulne obserwatorium. Uwaga! Ponieważ kopuła jest otwierana (co jest logiczne żeby oglądać niebo), warto się cieplej ubrać. Zasada jest taka: jak są chmury to jest trochę cieplej, jak ich nie ma to zimniej – czyli przy oglądaniu gwiazd prędzej zmarzniemy niż się zgrzejemy.

Taki mamy widok od wejścia. Nie ma tam bardzo wiele miejsca. Kilka krzeseł po prawej stronie, jakaś ławka i trochę pustej przestrzeni po lewej.

Na drugim zdjęciu teleskop i obserwacyjna szczelina w kopule (działająca na mechanizm ręczny, choć podobno jest też wersja automatyczna).

Na samym spotkaniu było około 19 osób z czego 4 dzieci (jedno widocznie wyróżniało się wiedzą na temat kosmosu i planet). Panowie to miłośnicy „kosmicznych” tematów. Znają się na planetach oraz na ich fotografowaniu (to się nazywa astrofotografia). Niestety z powodu chmur, nie udało się zaobserwować żadne komety, mgławicy czy Saturna albo Jowisza. Skoro pogoda nie dopisała, to panowie prowadzący postanowili trochę więcej poopowiadać na temat astronomii (chociaż zawsze trochę opowiadają).

Pokazali kilka znanych gwiazdozbiorów (ich układy widoczne były na ścianach), a później bardzo fajny model planet naszego układu słonecznego (widoczny na zdjęciu). Było kilka słów o teleskopie (tym dużym), ale pokazali również słoneczny – do obserwacji wyłącznie słońca (tym dużym nie można obserwować słońca – wypaliło by nam oczy).

Każdy uczestnik spotkania otrzymał „obrotową mapkę nieba”, dzięki której dowiemy się jakie konstelacje gwiazd możemy oglądać w danym okresie miesiąca. Określony jest też kierunek w którym należy patrzeć. Np. patrząc w okolicach 20 września około godziny 1 w nocy na południe, będziemy mogli dostrzec gwiazdozbiór Andromedy. Dzięki takiej mapce można samemu wybrać się za miasto na obserwacje nieba i będziemy wiedzieć gdzie patrzeć i czego szukać. Podobno wystarczy własna para oczu czy lornetka – obejdzie się bez teleskopów.

Jak już wspomniałem, podczas mojej wizyty niebo było zachmurzone, więc nie udały się obserwacje nieboskłonu. Panowie prowadzący postanowili jednak gościom umilić czas i zaczęli posiłkować się sprzętem komputerowym. Dzięki temu mogli pokazać wiele efektownych zdjęć planet, komet, supernowych, mgławic czy gwiazdozbiorów. I bynajmniej nie były to zdjęcia ściągnięte z sieci, a wykonane w większości przez osoby prowadzące spotkanie. Panowie interesują się wspomnianą wcześniej astrofotografią (czyli zdjęciami sfery niebieskiej i znajdujących się na niej obiektów takich jak planety, galaktyki).

I trzeba przyznać, że niektóre zdjęcia robiły wrażenie. Oczywiście do każdego z nich był naukowy komentarz odnośnie tego co prezentowały, czy w jaki sposób i w jakich okolicznościach były zrobione. Wiele ciekawostek.

Panowie prowadzący spotkanie (nie zapytałem czy prowadzą dyżury zawsze, czy jest takich osób więcej): Jacek (ten frontem na zdjęciu) i Paweł (mniej zainteresowany fotografią).

Wszystkie osoby zainteresowane astronomią lub zwyczajnie pragnące zobaczyć gwiazdy przez teleskop, zapraszam na dyżury astronomiczne w Szczecinie. Spotkania są kameralne i w przyjaznej atmosferze. Można się dowiedzieć wiele ciekawego.

 

Odsyłam także do profilu na Faceooku – Astronomia Szczecin.

 

ZDJĘCIA WYKONANE SMARTFONEM ASUS ZENFONE 3Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *