Ekoport w Szczecinie. Właściwie co to jest ekoport?

Ekoport w Szczecinie. Właściwie co to jest ekoport?

Przy ulicy Harcerzy i Arkońskiej otworzony został kolejny ekoport w Szczecinie. Jest to najnowocześniejszy i najbardziej ekologiczny obiekt ze wszystkich znajdujących się w  mieście. Tylko co to jest ekoport? 

Co to jest ekoport?

Ekologiczny port, gdzie mogą cumować wyłącznie jednostki z silnikami elektrycznymi lub napędem wiosłowym? Nie. Słowo port tutaj oznacza wyznaczone miejsce wyposażone w odpowiednią infrastrukturę – w tym przypadku do zbiórki odpadów. Najprościej mówiąc:

Ekoport to punkt odbioru odpadów od mieszkańców miasta – tych trudniejszych, bardziej problemowych. Całkowicie za darmo!

Oczywiście można by śmieci wyrzucać do kontenerów przed blokiem, jednak tutaj mowa o trochę „trudniejszych” odpadach jak np. starych oponach czy chemii budowlanej. Ogólnie do takiego punktu możemy przynosić: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane lub niepotrzebne leki, opony, chemię budowlaną, makulaturę, odpady biodegradowalne zielone, odpady wielkogabarytowe (meble, wykładziny, dywany, duże meble ogrodowe itp.), odzież i tekstylia czy opakowania szklane.

Do tej pory ekoporty były na ulicach:

  • Dworskiej – Gumieńce, 
  • Gdańskiej – Międzyodrze,
  • Helska/Goleniowska – Dąbie,
  • Firlika – Drzetowo/Grabowo,
  • Kołbacka – Płonia,
  • Górna – Bukowo,
  • Leszczynowa – Zdroje

Pełna lista punktów wraz z godzinami otwarcia TUTAJ.  

Najnowszy i zarazem najnowocześniejszy jest na rogu ulic Harcerzy i Arkońskiej. Kosztował 4,5 mln złotych i jest częścią projektu „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin”

Obiekt ten ma być wyposażony w baterie słoneczne, dzięki czemu obiekt będzie sam produkował energię dla własnego zapotrzebowania, a niektóre konstrukcje będą przyozdobione przez pnące rośliny.  Znajdą się w nim toalety oraz sala multimedialna. Oprócz budynku z pomieszczeniami biurowymi, mają być 2 wiaty (cztero i sześciostanowiskowe), magazyn i budynek garażowo-warsztatowy. 

 

Sam do tej pory nie wiedziałem co to jest ekoport i nie zainteresowałem, by się dowiedzieć. A jeszcze ze 2-3 miesiące temu, zastanawiałem się co zrobić ze starą oponą czy puszką z zaschniętą farbą… Myślę, że jest wiele osób, które nie wiedzą co zrobić z trudnymi śmieciami, a choć trochę patrzą na (i troszczą się o) środowisko – nie wyrzucają wszystkiego za krzaki przy najbliższym garażowisku.

Poniżej kilka zdjęć z ekoportu na rogu ulic Harcerzy i Arkońska.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *