Filmowy Szczecin pod Chmurką 2017 – seans zaliczony

Filmowy Szczecin pod Chmurką 2017 – seans zaliczony

Filmowy Szczecin pod Chmurką to cykl seansów filmowych na świeżym powietrzu w różnych dzielnicach miasta. Ruszył od lipca i co sobotę będzie meldował się w innej lokalizacji. Z wielką chęcią wybrałem się na „zwiady”, by na własne oczy przekonać się jak wygląda realizacja takiej inicjatywy.

Filmowy Szczecin pod Chmurką

To już druga edycja filmowych seansów na świeżym powietrzu, stworzona dzięki wspólnej inicjatywie szczecińskich osiedli przy współpracy z Komisją Inicjatyw Społecznych Rady Miasta Szczecin. Wstęp na każdy film jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają trochę leżaków. Dobra rada dla zmarzluchów – warto zabrać ze sobą kocyk.

Miałem chęć wybrać się już 1 lipca na Staw Brodowski (termin i miejsce pierwszego seansu w tym sezonie), ale niestety deszcz spłatał figla i spotkanie przełożono. Pogoda w kolejną sobotę okazała się łaskawsza i seans mógł stać się faktem.

  • Miejsce – Park Chopina w rejonie osiedli Arkońskie-Niemierzyn.
  • Film – Angielska Robota z 2008 roku z Jasonem Stathamem w roli głównej.
  • Temperatura – około 18-19 stopni.
  • Wyposażenie – koc, coś do picia i kasa w razie wizyty w budce z goframi.

Angielska Robota

Film Angielska Robota (The Bank Job) w serwisie filmweb oceniany jest na 7,5. Ocena słuszna bo i film przyjemny. Dobrze mi się go oglądało pomimo mojej nieprzychylnej oceny głównego aktora – Jasona Stathama.  Mam nieodparte wrażenie, że gra tylko w filmach gdzie jest rozpierducha i on tę rozpierduchę non-stop urządza. Dlatego główna rola odgrywana przez Stathama była największym strachem przed obejrzeniem tej produkcji. Na szczęście rozpierduchy w stylu jeden zakapior tłucze bandę 25 innych zakapiorów nie było, więc i aktor w mojej ocenie zyskał kilka punktów.

Otoczka wydarzenia

Duży ekran, a przed nim rozłożonych kilkadziesiąt leżaków, a może i ponad setka (dokładnie nie liczyłem). Leżaki według mnie znalazły „obłożenie” w okolicach 60-70%. Widać było jeszcze trochę wolnych miejsc. Do tego odpowiednie nagłośnienie – chociaż przy początku seansu poszedłem na chwilę do auta, zaparkowanego najbliżej znajdujących się bloków mieszkalnych i dźwięk było tam bardzo wyraźnie słychać, stąd garstka mieszkańców mogła mieć pretensje o część dźwiękową wydarzenia. Spora polana, budka z goframi i rurkami z bitą śmietaną i obstawa w postaci patrolu policyjnego (no chyba że byli już po służbie i też wpadli obejrzeć produkcję…).

Całość oceniam na 5+. Kameralnie, sympatycznie, przyjemnie. Nawet przeciętna temperatura jak na letnią noc w żadne sposób nie przeszkadzała. To dopiero początki tej inicjatywy (II sezon), ale myślę że z biegiem lat akcja będzie się rozrastać i popularyzować. Przyzwyczają się też mieszkańcy wręcz wyczekując letnich wieczorów. Jak będzie więcej chętnych to i coś ciepłego do picia się przyda, tak samo jak szerszy wybór „filmowych” przekąsek. Mam nadzieję, że ktoś zadba o te elementy poboczne.

Jest jeszcze Kaskada

Seansy na świeżym powietrzu to oczywiście żadna nowość. Mamy takie od jakiegoś czasu na dachu Galerii Kaskada – czyli w centrum i z dobrym dojazdem, więc czy jest sens konkurować? Oczywiście, że jest. Tutaj mamy plener z prawdziwego zdarzenia. Połączenie filmowego relaksu z naturą, z kameralnym miejscem, troszkę z dala od centrum i szumu miasta. Raczej wskazany jest szum wody i zapach drzew. I przez te drobne elementy Filmowy Szczecin pod Chmurką według mnie jest znacznie lepszy od kina na dachu Kaskady.

Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić każdego, który przeczyta ten tekst do wybrania się na jeden z seansów Filmowy Szczecin pod Chmurką 2017. Poniżej rozkład seansów na lipiec (w momencie publikacji tekstu nie widziałem repertuaru na sierpień).

Pozostałe lipcowe seanse

15 lipca – Jeziorko Słoneczne – „Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia”

22 lipca – Rubinowy Staw – „I Heart Huckabees”

29 lipca – Miejskia Strefa Letnia (Wyspa Grodzka) – „Legend”

Wszystkie seanse startują o godzinie 21:30Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *