Gdzie na kajaki w Szczecinie i okolicy? [cz. 1 – Siadło Dolne]

Gdzie na kajaki w Szczecinie i okolicy? [cz. 1 – Siadło Dolne]

Z racji wspaniałego położenia nad wieloma zbiornikami wodnymi, rzekami czy fragmentem Doliny Dolnej Odry, Szczecin ma ogromne możliwości do uprawiania wielu sportów wodnych – także rekreacyjnie. A gdzie na kajaki w Szczecinie? Postaram się umieścić na blogu wszystkie miejscówki w jakie się wybiorę – te w mieście i na jego obrzeżach. Na początek wyprawa na południe od Szczecina – kierunek Siadło Dolne.

Gdzie na kajaki w Szczecinie i okolicy?

Jednym z terenów na które warto się wybrać kajakiem to teren między Odrą a Regalicą, na wysokości wsi Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, (pomiędzy ulicą Floriana Krygiera, a autostradą A6). W tej ostatniej miejscowości znajduje się wypożyczalnia kajaków z której korzystałem.

Do Siadła Dolnego samochodem dojedziemy tak: najpierw od centrum kierujemy się na Rondo Hakena, na nim zjeżdżamy we Floriana Krygiera (tak jak do Decathlona czy Auchan), jednak skręcamy kilkaset metrów dalej w kierunku miejscowości Ustowo (po skręcie ostry wjazd pod górę). Dalej jedziemy główną drogą przez Ustowo, mijamy Kurów i znajdujemy się w Siadle Dolnym. Później wystarczy skręcić w drugą uliczkę w lewo i dojedziemy nad rzekę.

Możliwy jest również transport autobusem linii 70.

W tych rejonach mamy kilkanaście kilometrów pływania różnymi kanałami, jeziorami, nurtami i oczywiście rzekami. W jeden dzień wszystkiego spokojnie się opłynąć nie da. A to tylko jeden z fragmentów potężnych terenów tworzących Dolinę Dolnej Odry, która ciągnie się jeszcze kilkadziesiąt kilometrów na południe (razem z częścią niemiecką).

Ja podczas 3-godzinnego pływania krążyłem po terenie pokazanym na mapce poniżej. Pływanie rekreacyjne ze spokojnym tempem i częstymi przerwami:

 

Czekam nas tam cisza, spokój i przyroda. Prawie nie skażona obecnością człowieka przyroda (prawie, bo w jednym miejscu oczywiście ktoś na brzeg musiał wyrzucić butelki). Dziki teren bez pomostów, ścieżek, dróg i spacerujących ludzi. Znakomite miejsce na wyciszenie, bo krajobraz raczej stonowany i powtarzający się. Tak jak na tych zdjęciach:

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *