Katalog mebli miejskich bez Floating Garden?

Katalog mebli miejskich bez Floating Garden?

Dość samowoli architektonicznej i miejskiego rozgardiaszu . Miasto Szczecin wprowadza „katalog mebli miejskich”, by wytyczyć ławkowe savoir-vivre architektów i projektantów przestrzeni publicznej. Witaj rutyno i schemacie czy żegnaj odwago i zachwycie?

Poważna sprawa to całe projektowanie przestrzeni miejskiej. Trudny wybór pomiędzy stonowaniem i spójnością, a szaleństwem i odwagą. No bo z jednej strony oczekujemy schludnego, nienagannego obrazu miasta, aglomeracyjnej utopii z wyłącznie pasującymi do siebie elementami. Z drugiej zaś uwielbiamy nutki szaleństwa czy zachwyt nad zrealizowanymi odważnymi projektami (niejednokrotnie się nimi później wychwalając). Jak powstawała filharmonia to sporo było obaw, a teraz pieje z zachwytu pół Polski. Podobnie odważnie stworzono Przełomy.

Katalog mebli miejskich

Miasto bierze się za różnorodność i ustala wytyczne. Standardy będą mogły się z czasem zmieniać, ale na chwilę obecną stworzono pierwowzór i podziały jego stosowania. Poszczególne proponowane zestawy mają dotyczyć ławek, słupków, płotków, stojaków na rowery czy śmietników. Będą obowiązkowe dla inwestycji miejskich i zalecane(!) dla prywatnych (nie wiadomo czy zalecenia będą uwzględniane przy przetargach).

Łącznie powstało 8 zestawów, które będzie można stosować na poszczególnych obszarach miasta. I w tym celu właśnie podzielono Szczecin na 7 stref, dla których będą przeznaczone konkretne kombinacje mebli. Tak by mieszkaniec Warszewa już na ławce poczuł różnicę, że znalazł się w strefie II, znaczy w ścisłym centrum.

Inaczej mówiąc, np. dla strefy I (Stare Miasto) będą mogły zostać użyte tylko zestawy 1, 2, 4, 5 i 7. Żaden inny. Tak zakłada oficjalny katalog mebli miejskich. Wprawdzie będzie on mógł w późniejszym czasie być modyfikowany i uzupełniany, to jednak od samego początku ma być tworzona spójność w połączeniu z estetyką. Szkaradne miejsca w przestrzeni publicznej bójcie się!

Oczywiście zestawy widoczne na zdjęciach na końcu wpisu nie prezentują jak będą miały wyglądać skupiska ławek. Ich wygląd będzie dowolny, jednak poszczególne elementy (w dowolnej liczbie) będą musiały pochodzić z jednego zestawu. (tak tylko chciałem dodać to dla pewności)

Zobowiązane do stosowania katalogu będą wszelkiego rodzaju jednostki, wydziały i spółki należące do miasta. Prywatni inwestorzy będą mogli również korzystać z katalogu, jednak bez jakichkolwiek zobowiązań. Uff…

A gdzie Floating Garden?

Teraz będzie trochę nudnawo i szarawo, ale powtarzalnie i schematycznie. A gdzie są barwy Floating Garden? Czyżby wizja odpływała? Czyżby autor katalogu o niej zapomniał? Pomalowano na biało-niebiesko-zielono autobusy, rowery miejskie, tabliczki z nazwami ulic, postawiono kolorowe stojaki na rowery, a teraz nic? Już nie mam na myśli malowania na niebiesko i zielono każdego oparcia czy słupka, ale delikatne wplecenie tych barw nie powinno zaszkodzić. Fragment oparcia, kulki na słupkach, podłokietniki, kawałek śmietnika – cokolwiek!

A tutaj tylko stal, kamień i drewno. Barwy stonowane i smutne (jakby w tym kraju był nadmiar słońca).

Pomysł dobry, tylko to wykonanie…

Sam pomysł stworzenia takiego kanonu mebli do przestrzeni miejskiej uważam za dobry. Pewnego rodzaju ułożenie i standaryzacja przyniesie efekty. Na szczęście prywatni inwestorzy będą mogli wciąż mieć odmienne zdanie i oby mieli, bo tylko dzięki nim można będzie liczyć na kolejne odważne architektonicznie projekty, które wyróżnią miasto i będą chętnie powielane na folderach turystycznych kraju i miasta.

Najbardziej w tym całym katalogu żałuję braku uwzględnienia barw z projektu Floating Arena. To po co cała ta zabawa w futurystyczną wizję miasta, skoro przy wytycznych do przestrzeni miejskiej nie jest ona w żaden sposób uwzględniona?

 

p.s. oprócz katalogu mebli miejskich stworzono katalog nawierzchni, czyli rodzajów chodnika. Poniżej załączam linki do obu, jednak dałem sobie spokój z pisaniem czegokolwiek o tym drugim.

Katalog mebli miejskich i rodzajów chodnika:

Katalog Mebli Miejskich

Katalog Nawierzchni Miejskich

Fotografie pochodzą z oficjalnego Katalogu Mebli MiejskichDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *