Książka Sedinum. Wiadomość z podziemi od Leszka Hermana

Książka Sedinum. Wiadomość z podziemi od Leszka Hermana

Nadrabiam zaległości. Wprawdzie książka  Sedinum. Wiadomość z podziemi od Leszka Hermana wydana została w 2015, to ja dopiero wchłonąłem ją we wrześniu 2017. Pewnie jeszcze wielu jest takich jak ja i mam nadzieję, że parę osób tym tekstem zachęcę do kupna i przeczytania. Dlaczego? Bo to świetna książka ze Szczecinem i jego historią w roli głównej. A historię miasta powinien znać każdy (szkoda, że nie uczą o niej w szkołach). 

Książka Sedinum. Wiadomość z podziemi

Mimo wydania książki w 2015 roku, zabrałem się za nią dopiero teraz. Trochę nakręciła mnie audycja w Radiu Szczecin, gdzie Sedinum zaprezentowano w postaci audiobooka. Głupio się czułem jak trafiałem na audycję z fragmentem, którego jeszcze nie czytałem. Parę razy musiałem przez to wyłączać radio na kilka minut.

Jak sprecyzować tę pozycją? W głównej mierze jest to powieść sensacyjna z elementami kryminału, z potężna dawką przygód rodem z Indiany Jonesa i zawierającą sporo historycznej wiedzy o Szczecinie, której nie uczą (niestety) w szkołach. Autor zawarł w książce historyczny Szczecin i dodatkowo odkopał masę dawno zapomnianych legend czy przypowieści. Wplótł je w swoje dzieło dzięki czemu na nowo odżyły. Czy ktoś przypuszczał, że Szczecin miał tak bogatą historię? Albo inaczej, kto zna chociaż jej ułamek ręka w górę.

Historyczny podkład opowieści widzianej oczami architekta w połączeniu z rozwiązywaniem zagadek, odkrywaniu wielkiej tajemnicy i poszukiwaniu skarbu. Nieźle jak na debiut w wykonaniu Leszka Hermana. Czytając do samego końca odniosłem wrażenie, że nie wystrzelał się z pomysłów, przez co kolejne dzieła będą równie ciekawe i warte uwagi co Sedinum.

Igor, sarkofag i tajemnice

Wszystko zaczyna się od katastrofy budowlanej w centrum miasta, gdzie zostaje znaleziony samochód z drugiej wojny światowej, a razem z nim trup i tajemniczy sarkofag. Igor jako pierwszy pojawia się miejscu i szybko zaczyna się zastanawiać nad tym co zobaczył. Później odkrywa go Paulina – ciekawska dziennikarka zabierająca fragment znaleziska, a zespół uzupełni anglik Johann, któremu dziadek opowiadał wiele legend w których są ziarnka prawdy. Na wieść o znalezisku, zza zachodniej granicy pojawiają się szemrane typy (z którymi w układ wchodzi pewna Polka), również zainteresowane sarkofagiem i tajemnicą w nim ukrytą. Niestety drogi obu grup krzyżują się i uruchomiona zostaje niebezpieczna zabawa w poszukiwanie skarbu…

Najważniejsze dla każdego czytelnika – WCIĄGA! Przygoda Igora, Pauliny i Johanna jest ciekawa i z każdą chwilą pragniemy więcej. Zagadki, tajemnice, powiązania, odkrycia, szyfry, wskazówki, a wszystko spięte w logiczną całość. Dużo zwrotów akcji i wielowarstwowa fabuła nie wprowadza czytelnika w zagubienie. Są czarne charaktery, policja, błędne tropy i wizyty w różnych częściach miasta. Wszystko przeplatane historycznymi opowieściami i spojrzeniem zachwyconego architekta. 

Moje skromne zdanie

Książka łączy w sobie cechy świetnej powieści i wielowiekową historię Szczecina. Szczególnie ta druga sprawa spowodowała dużę zainteresowanie pozycją w naszym mieście. Leszek Herman od bycia uznanym architektem, stał się jednym z najpopularniejszych szczecińskich pisarzy. Swoim debiutem zdobył widownię i narobił apetytu na kolejne części. Druga przede mną i już mam ochotę jesiennymi wieczorami znów przenieść się w świat bohaterów z Sedinum.

Zdecydowanie polecam książkę Sedinum. Wiadomość z podziemi od Leszka Hermana. W komentarzach czekam na Wasze zdanie na temat tej pozycji.

No nic. To ja zabieram się za drugą powieść Leszka Hermana – Latarnia Umarłych. Ci sami bohaterowie tym razem po przygody przenoszą się do Darłowa, a historycznie ma zostać pokazane Pomorze.

A gdzie kupić Sedinum. Wiadomość z podziemi? Kliknij TUTAJ i zobacz porównanie cen.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *