Książka „Tu Byłem. TONY HALIK”

Książka „Tu Byłem. TONY HALIK”

Postać Tonego Halika jest znana wielu polakom. Podróżnicze programy przyciągały miliony widzów w latach ’80 i ’90-tych, a jego życie było pełne przygód, zwrotów akcji i filmowych reportaży. Ktoś chętny by dowiedzieć się więcej? Książka Tu Byłem. TONY HALIK to jego biografia, która ukazała się w marcu bieżącego roku.

Książka: Tu Byłem. TONY HALIK

Należę do grona 10% Polaków, które czyta 7 i więcej książek w ciągu roku. Ostatnią którą wręcz pochłonąłem była książka „Tu Byłem. TONY HALIK„. Pochłonąłem, bo prawie 500 stronicową pozycję przeczytałem w około tydzień. Szybciej jedynie czytałem książki z serii Metro – Dmitry Glukhovsky’ego. Teraz jednak polecam fajną biografię człowieka, którego nazwisko wielu słyszało, ale niewielu wie o nim coś więcej.

Tony Halik wydał kilka książek w języku polskim, setki artykułów w prasie zagranicznej i był współtwórcą paru programów telewizyjnych znanych w latach 80 i 90. Ponieważ większość swojego życia spędził za granicą i to tam rozwinął swoją karierę podróżnika, publicysty, kamerzysty, dopiero programy takie jak: „Tam, gdzie pieprz rośnie,” „Tam, gdzie rośnie wanilia” czy „Pieprz i Wanilia” rozsławiły jego osobę w Polsce.

Halik to postać wręcz kultowa, ale oprócz programów telewizyjnych pewnie wiele osób nic więcej o nim nie wie. Większość, która nie miała okazji oglądać wspomnianych programów (głównie osoby do 30 roku życia), pewnie zna nazwisko głównie z kultowej sceny z filmu „Chłopaki nie płaczą”, gdzie został przedstawiony jako ambasador polski palący to i owo z Indianami. To tak w skrócie. Prawda jest zgoła odmienna i jego wyprawy do Indian to tylko cząstka życia i przygód Tony’ego Halika

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, żył w latach 1921-1988. Polski dziennikarz, fotograf, operator filmowy, podróżnik, pisarz czy autor programów o tematyce podróżniczej. Połowę życia i większość kariery zawodowej spędził poza granicami kraju – głównie w Ameryce Południowej i Meksyku. To dzięki paszportowi argentyńskiemu zwiedził pół świata, a przez pracę operatora filmowego poznał wielu znanych ludzi władzy. 

W marcu 2017 roku premierę miała biografia Tony’ego Halika, pisma Mirosława Wlekłego. Autor odbył dwuletnią podróż po świecie, odwiedzając wszystkie miejsca w których mieszkał Halik, spotykając się ze wszystkimi którzy go pamiętali, z nim współpracowali i przede wszystkim wciąż żyli. Duża tutaj zasługa rozmów z Elżbietą Dzikowską – drugą żoną Tony’ego, a także Ozaną – synem Halika z żoną Pierrette.

Książka jest podzielona na 4 rozdziały. Najpierw dowiadujemy się o jego końcowym etapie życia, gdy poznał wspomnianą Elżbietę Dzikowską z którą związał się na resztę życia, przeprowadzając się do Polski i tutaj tworząc słynne programy podróżnicze mające ogromną oglądalność w tamtych czasach. W kolejnej części autor opisał życie Halika za czasów pierwszego małżeństwa – z francuską Pierrette. Trzeci etap dotyczył dzieciństwa i lat młodzieńczych, zaś ostatni to czasy wojenne (Mieczysław walczył w II wojnie światowej).

Muszę przyznać, że biografia tego słynnego Polaka bardzo mnie wciągnęła, zwłaszcza pierwsze dwa rozdziały o jego życiu zarówno z pierwszą jak i drugą żoną. To w tych rozdziałach jest najwięcej o jego przygodach, perypetiach, stylu bycia i przede wszystkim o pracy czy podróżach, które były najważniejszą częścią życia.

Dlatego osobiście polecam tę książkę:

  • młodszym osobom, które słyszały nazwisko ale nic więcej o nim nie wiedzą,
  • miłośnikom jego programów z lat 80 i 90,
  • lubiących podróże,
  • i każdemu innemu kogo zainteresował tytuł!

Jakby ktoś chciał jeszcze więcej informacji o tym człowieku, to może warto też odwiedzić Toruń, gdzie jest Muzeum Podróżników imienia Tony Halika? Ja postaram się to zrobić, będąc w tamtych okolicach. Mnóstwo eksponatów do muzeum przekazała jego żona – Elżbieta. 

Gdzie polecam kupić książkę? TUTAJ jest w bardzo dobrej cenie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *