Erhard Wetzel jest postacią, która budzi wiele kontrowersji w historii Niemiec. Urodził się 7 lipca 1903 roku w Szczecinie, a zmarł 24 grudnia 1975 roku. Wetzel był radcą sądowym oraz prawnikiem, który działał w czasach III Rzeszy.
W swojej karierze pełnił również rolę urzędnika w Ministerstwie Rzeszy odpowiedzialnym za Okupowane Terytoria Wschodnie. Jako jeden z kluczowych twórców, Wetzel przyczynił się do stworzenia słynnego planu germanizacji podbitych obszarów na wschodzie, który miał na celu przekształcenie tych ziem.
Jednak jego działalność to nie tylko planowanie germanizacji – Wetzel był także współautorem Generalplan Ost, dokumentu który przewidywał zagładę Żydów i Słowian. Te wydarzenia pozostawiły niezatarty ślad w historii, budząc refleksję i krytykę nad polityką III Rzeszy.
Życiorys
Wetzel pełnił ważną rolę jako kierownik Centrali Doradczej Urzędu Polityki Rasowej NSDAP, co sprawiło, że stał się ekspertem w dziedzinie polityki rasowej. 25 listopada 1939 roku w Urzędzie Polityki Rasowej NSDAP zaprezentował wspólnie z Güntherem Hechtem memoriał noszący tytuł „Traktowanie ludności byłych obszarów Polski z punktu widzenia polityki rasowej”. W dokumencie tym zbadano kwestie związane z wysiedleniami oraz strategię a także plany okupantów w tym zakresie.
Memoriał nawiązywał do różnic w traktowaniu ludności, uzależniając je od podziału terytorialnego na obszary wcielone do III Rzeszy oraz te, z których miałoby powstać Generalne Gubernatorstwo. W pierwszej kolejności planowano wysiedlenie Polaków oraz Żydów z terenów przyłączonych do Rzeszy, obejmujących Pomorze, Śląsk oraz Wielkopolskę. Kluczowym zagadnieniem drugiego punktu pamiętnika było zatem omawiane wysiedlenie. Oszacowano, że do wysiedlenia z terenów anektowanych przeznaczonych będzie około 6 636 000 Polaków.
W dokumencie wskazano również, że pozostałą część Polaków, którzy mieli przejawy sympatii do okupanta, jak również Kaszubów, Mazurów i Ślązaków, określono mianem Wasserpolen i szacowano na około 1,2 miliona. Wszyscy oni zostali oznaczeni do całkowitego zniemczenia. Ponadto, memoriał wskazywał na 530 000 Żydów, którzy także mieli być wysiedleni razem z Polakami. Zdecydowano, że ludność polska, o ile nie nadaje się do asymilacji, powinna zostać wysiedlona, a ci, którzy pozostaną, zostaną zniemczeni.
W latach 1941–1944 Wetzel pracował jako referent do spraw rasowych (Rassereferent) w Ministerstwie Rzeszy dla Okupowanych Terenów Wschodnich, które zostało utworzone w lipcu 1941 roku i znane było jako Ostministerium. Był także autorem komentarza do znanego planu germanizacji wschodnich terenów oraz zagłady Żydów i Słowian, znanego jako Generalplan Ost. W swoim komentarzu, który datowany jest na 27 maja 1942 roku, zatytułowanym „Ocena i uwagi do generalnego planu wschodniego Reichsfūhrera SS”, stał się współautorem tego dokumentu.
Wetzel postulował wprowadzenie przesiedlenia około 50 milionów mieszkańców wschodniej Europy, koncentrując się w pierwszej kolejności na 20 milionach Polaków, uznawanych za najbardziej niebezpiecznych dla III Rzeszy. Rekomendował, by Polacy zostali przetransportowani z terenów Polski do Brazylii. Ponadto, współpracował z Eichmannem w kwestiach dotyczących metod gazowania Żydów z terenów Litwy i Niemiec, autoryzując procedury uśmiercania z ramienia RMO w grudniu 1941 roku.
Przypisy
- http://www.holocaust-history.org/19411025-wetzel-no365/ tajne pismo Ministerstwa Rzeszy do Spraw Terytoriów Okupowanych na Wschodzie, w którym Wetzel jako ekspert opiniuje sposoby gazowania Żydów. Oryginalne skany i tłumaczenia dokumentów.
- Traktowanie ludności byłych obszarów Polski z punktu widzenia polityki rasowej, Urząd Polityki Rasowej, Berlin 1939.
- Okupacja i ruch oporu w Dzienniku Hansa Franka 1939–1945, Książka i Wiedza, Warszawa 1972.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Andrzej Pozorski | Marcin Krajewski (prawnik) | Michał Lizak | Ewa Juszko-Pałubska | Krzysztof ŚlebzakOceń: Erhard Wetzel