Martin Quistorp


Martin Quistorp to postać znacząca w historii przemysłu niemieckiego, znana przede wszystkim jako przemysłowiec i przedsiębiorca. Urodził się 3 grudnia 1861 roku w Szczecinie, gdzie spędził większą część swojego życia.

Quistorp zmarł 6 września 1929 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie dziedzictwo związane z przemysłem i gospodarczym rozwojem Szczecina. Był spadkobiercą majątku po swym ojcu Johannesie, co znacznie wpłynęło na jego dalszą działalność gospodarczą.

Życiorys

W młodzieńczych latach Martin Quistorp został wprowadzony do pracy zarządczej w przedsiębiorstwach przemysłowych, które były własnością jego rodziny. W testamencie przekazał mu bogaty majątek, w skład którego wchodziła szczecińska cementownia, kopalnia kredy w Lubinie na wyspie Wolin, dwie cegielnie, a także zakład produkujący cegłę szamotową. Oprócz tego był właścicielem elektrowni, wodociągów, rzeźni, piwnic do składowania wina, a także przedsiębiorstw ogrodniczych i budowlanych, posiadał również znaczne powierzchnie gruntów oraz wiele restauracji w Szczecinie.

Podobnie jak jego ojciec, Martin Quistorp był hojny w kwestiach społecznych i dbał o rozwój miasta. Po terenach zakupionych przez Johannesa Quistorpa powstał Park Kasprowicza (Quistorp Park), który zyskał popularność wśród mieszkańców. Na początku XX wieku, na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim, zlecił budowę 50-metrowej Wieży Quistorpa, upamiętniającej jego ojca. W jego firmach wdrożono niezwykle pozytywną politykę socjalną, zapewniającą dobre warunki pracy dla wszystkich zatrudnionych.

Dzięki jego darowiznom finansowano różne inicjatywy, takie jak zakład dla sierot, liceum, sanatorium w Lasku Arkońskim, pensjonat dla dziewcząt, a także instytucje dla głuchoniemych oraz dom nauczycielek. Martin Quistorp aktywnie angażował się w rozwój Szczecina; w 1924 roku sprzedał miejskim władzom teren pod budowę nowego magistratu, co zapoczątkowało powstanie nowego układu architektonicznego w mieście. Dwa lata później, w 1925 roku, miasto otrzymało od niego w darze Las Arkoński (Eckerberger Wald) wraz z wieżą widokową.

Śmierć

Martin Quistorp zmarł bezżennie w wieku 69 lat na zapalenie płuc. Jego ciało zostało złożone do grobu obok ojca na cmentarzu przy zakładzie Bethanien.

Przypisy

  1. a b Beiträge zur Genealogie und Geschichte der Familie Quistorp [online], Wissenswertes über die Familie v. Quistorp, 2008 r.
  2. Encyklopedia Szczecina. T. II, P-Ż. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000 r., s. 230. ISBN 83-7241-089-5.

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Dariusz Wojtasik | Waldemar Kita | Dariusz Miłek | Tadeusz Winkowski | Filip Grzegorczyk | Henryk Chmielak

Oceń: Martin Quistorp

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:10