Miasto Szczecin ma 777 lat!

Miasto Szczecin ma 777 lat!

Dziś mija 777 lat od nadania praw miejskich Szczecinowi. Miastu, które nie zawsze należało do Polski, ale zawsze było najważniejszym ośrodkiem interesów na pomorzu zachodnim. Niestety epidemia COVID-19 nie pozwoli na coroczne świętowanie tego wydarzenia. Pozostaje nam jedynie cieszyć z tego faktu w domowym zaciszu.

Sama osada powstała na przełomie VII i VII wieku i początkowo była ważnym w regionie ośrodkiem kultu pogańskiego. W XII wieku, za czasów panowania Bolesława Krzywoustego miasto zdobyto, a mieszkańców zmuszono do przyjęcia chrztu. Kolejną istotną datą był właśnie 3 kwietnia 1243 roku, kiedy to książę Barnim I dokonał tzw. lokacji Szczecina. Od tego momentu Szczecin stał się ważnym miastem Hanzy i Księstwa Pomorskiego. Przez większą część swojej historii, dominowała tutaj ludność niemiecka, aż do 1945. Szczecin w swoim długim istnieniu był pod panowaniem wielu różnych krajów. Polski, Danii, Prus, Szwecji, Niemiec, a w okresie wojen napoleońskich – okupowany przez Francuzów.

Bogata historia ukształtowała to miejsce, które mogło poszczycić się cudowną architekturą. Niestety, późniejsze naloty wojenne w latach 40-tych – pozbawiły Szczecin architektury pełnej blasku i dawnego sznytu. 26 kwietnia 1945 roku Armia Czerwona zajęła miasto, a już 2 dni później pojawił się tutaj Piotr Zaremba – pierwszy polski prezydent Szczecina. Niepewność co do losów i przynależności trwała do 5 lipca, kiedy do ostatecznie zatwierdzono Szczecin jako polskie miasto. Stan ten utrzymuje się do dzisiaj, a my mamy możliwość żyć, pracować i obserwować rozwój tego na swój sposób wyjątkowego miasta. 

Szczecin dzisiaj to wraz z ościennymi miejscowościami ogromna aglomeracja, która jest centrum interesów w północno-zachodniej Polsce. Liczący około 400 tysięcy mieszkańców Szczecin to rozwijające się miasto o ogromnych możliwościach, zwłaszcza ze względu na swoje położenie – bliskość granicy i stolicy Niemiec, bliskość morza, dostęp do drugiej największej rzeki w kraju – Odry, dostęp do ogromnego jeziora – Dąbie czy bliskość krajów Skandynawskich. 

Czego życzę miastu na 777 urodziny?

Na pewno dalszego rozwoju i większego wykorzystania możliwości lokalizacyjnych – względem sąsiada czy terenów wodnych. Przydałby się solidny rozwój mariny w Dąbiu czy jeszcze większa współpraca z Berlinem.

Samych lojalnych i szczęśliwych mieszkańców których oczywiście tutaj nie brakuje (a maruderzy to są wszędzie). Samo miasto oferuje coraz więcej atrakcji – elegancka filharmonia, nowoczesne bulwary i marina na Odrze, a niedługo nowy stadion, park wodny czy wyremontowany teatr letni. W połączeniu z dużymi możliwościami zarobku i znalezienia pracy, Szczecin świetnie nadaje się do spokojnego życia rodzinnego z bliskością przyrody. I świetnie radzi sobie bez dziesiątek drapaczy chmur czy metra.

Coraz lepszej i bogatszej oferty uczelni wyższych, która jest jakąś tam solą w oku. Wciąż wielu żaków wybiera w pierwszej kolejności inne miasta. Niestety. Tylko co może być lekarstwem na ten stan…

Szybkiego i sprawnego ukończenia wszystkich rozpoczętych lub planowanych inwestycji. Nowego stadionu, SKM-ki, Fabryki Wody, zachodniej obwodnicy z tunelem pod Odrą, obwodnicy śródmiejskiej,  nowych siedzib Teatru czy Urzędu Marszałkowskiego, wszystkich węzłów drogowych i kluczowych skrzyżowań, pętli na Zawadzkiego i jeszcze paru innych inwestycji, o których nie wspomniałem. A warto!

I żeby jak najwięcej pasjonatów działało w tym mieście, jednocześnie zarażając inne osoby najróżniejszymi aktywnościami i zainteresowaniami. 

 Podobał się tekst? Znalazłaś/eś co trzeba? Dowiedziałeś się czegoś nowego? Fajne zdjęcia?

Śmiało dajcie lajka, a najlepiej polubcie mojego bloga w social media. Tutaj macie linki:

 zeSzczecina.pl na Facebooku zeSzczecina.pl na Instagramie 

Dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *