Miejsca: Jezioro Szmaragdowe latem

Miejsca: Jezioro Szmaragdowe latem

Nie sposób przejść obojętnie obok Jeziora Szmaragdowego w szczecińskich Zdrojach. Akwen o charakterystycznym kolorze wody powstał po zalaniu dawnej kopalni i znajduje się na wzgórzu, stąd jego atrakcyjna lokalizacja. Jest to bardzo często miejsce spacerów, randkowania, sesji fotograficznych czy wybraniu się na ognisko na pobliskiej polanie.

Jezioro Szmaragdowe – historia 

Wzgórza Bukowe to pasmo wzniesień morenowych ciągnące się od rzeki Regalicy, aż do obniżenia w okolicach Jeziora Miedwie. Najwyższy punkt to góra Bukowiec (149 m n.p.m.), a na terenie wzgórz znajduje się mnóstwo dolin, jarów, strumieni. Są też tereny chronione jako rezerwaty, a jednym z takich obszarów jest Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”. W puszczy wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych, są także punkty widokowe na panoramę miasta i Dolinę Dolnej Odry (park krajobrazowy na Międzyodrzu, świetne miejsce na turystykę kajakową – PATRZ TUTAJ). Znajdziemy tam również wspomniane Jezioro Szmaragdowe.

Jezioro Szmaragdowe to sztucznie utworzony akwen w szczecińskich Zdrojach. Powstało na skutek zalania dawnej kopalni kredy i margla. Nazwę i kolor zawdzięcza „zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu(wikipedia.org). Surowiec skalny zaczęto wydobywać jeszcze w XIX wieku w latach ’60. Urobek transportowano do znajdującej się nieopodal cementowni (przy dzisiejszej ul. Batalionów Chłopskich), a jego nadmiar składowano na hałdzie 0,5 km od kopalni – na Wzgórzu Widok (Polana Widokowa – obecnie zagospodarowana do rekreacji). Zalanie wyrobiska nastąpiło w okresie międzywojennym dokładnie w 1925 roku, chociaż kopalnia funkcjonowała jeszcze do lat 50 XX wieku.

Z kopalnią łączy się lokalna legenda. Podobno na początku XIV wieku grasował tam chciwy i złośliwy duch zwany Skarbkiem. Zgromadził on ogromne bogactwa i ukrył je pod ziemią, w okolicy południowego urwiska. Gdy robotnik pracując odkrył bogactwa, Skarbek natychmiast zalał wszytko wodą, by skarb nie dostał się w obce ręce.

Jezioro Szmaragdowe – okolice

W okolicy jeziora znajduje się Polana Widokowa (Wzgórze Widok), z wiatami, ławeczkami i miejscami na ogniska. Znajduje się tam również miejsce do obserwacji panoramy Szczecina. Jest też Szczecińskie Centrum Informacji Turystycznej SZMARAGDOWE-ZDROJE – to ten kompleks budynków widoczny na zdjęciach. Nieopodal są pozostałości zabudowań wojskowych powstałych jeszcze przed II Wojną Światową, pod którym jest kilkusetmetrowa sieć tuneli dostępna latem dla zwiedzających.

Do tego mamy dawny Zajazd Szmaragd, budynek przechodzący obecnie gruntowny remont, a obok niego drogę prowadzącą na Polanę Słoneczną. Tam oprócz miejsc na ogniska i wiat, są resztki wieży Baresela – pozostałości po około 30 metrowej wieży widokowej z początku XX wieku, z której przy dobrej pogodzie można było dostrzec Goleniów czy Stargard (szkoda, że nikt nie wpadł na pomył odbudowania/wyremontowania i udostępnienia tych wszystkich wież widokowych w szczecińskich lasach – czyt. Wieża Quistorpa czy Gocławska). Może kiedyś…

Jezioro Szmaragdowe i obecne tam Centrum Informacji Turystycznej

Mieści się tam również szczecińskie Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”. Turyści odwiedzający to miejsce mogą zwiedzić podziemia (tylko w okresie letnim) czy zapoznać się z ekspozycjami na salach wystawowych.  Centrum obsługuje zarówno turystów indywidualnych jak i zorganizowane grupy. Ma za zadanie przybliżać mieszkańcom i turystom lokalne atrakcje i walory przyrodnicze, którymi dysponują lasy miejskie. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 oraz w wybrane soboty i niedziele 9-17 (profil CIT Szmaragdowe – Zdroje na FB).

Jezioro Szmaragdowe latem – foto

Zabytkowy most po którym kiedyś jeździły pociągu wywożące urobek z kopalni. To jeden z pierwszych elementó wzbogacających urokliwy krajobraz.

 

Mapka terenu. Do wybitnie dokładnych nie należy, ale pozwala zorientować się o możliwości spraceu wokół jeziora.

 

Pod mostkiem można posiedzieć tuż przy tafli wody. To też bardzo często miejsce do sesji fotograficznych czy kręcenia video.

 

Od 2015 działa tam Cafe Szmaragd, czyli coś do picia w sam raz przed lub po spacerze.

 

 

Dostępny jest parking na ponad 20 samochodów.

 

Uroki jeziora można podziwiać praktycznie z każdego miejsca. Tutaj widok z mostku

 

Kawa tuż nad brzegiem

 

 

Są dwie ścieżki: górą i dołem . Na zdjęciu zejście do tej tuż przy tafli jeziora.

 

Ścieżka jest dość wąska, ale bardzo klimatyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok z drugiej storny jeziora.

 

Drewniany mostek nad mini strumykiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne miejsce na romantyczną posiadówkę

 

Niestety po 3/4 akwenu czeka nas małą wspinaczka po kilkudziesięciu schodach (trochę ich jest).

 

 

 

Po pokonaniu schodów wkraczamy na ścieżkę obiegającą jezioro górą.

 

 

Można zboczyć ze ścieżki i schodami dotrzeć na kolejne skarpy

 

A tam sgtare zabudowania, prawdopodobnie wojskowe

 

 

 

Kontynuując spacer dojdziemy do dwóch wiat.

 

Po lewo na ścieżkę zdrowia, ta bardzije po prawej kieruje nas na polanę widokową.

 

 

Wspomniana polana, gdzie można rozpalić i posiedzieć przy ognisku

 

 

 

Jest trochę miejsc do siedzenia

 

Kolejny dawny element wojskowy

 

Punkt widokowy na panoramę Szczecina

 

Polana jest monitorowana, by nikomu nic głupiego nie przyszlo tam robić…

 

Kolejne stare budynki

 

 

 

A to jest Szczecińskie Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”

 

 

 

Zejście do mostku

 

 

 

I powrót w kierunku parkingu

 Podobał się tekst? Znalazłaś/eś co trzeba? Dowiedziałeś się czegoś nowego? Fajne zdjęcia?

Śmiało dajcie lajka, a najlepiej polubcie mojego bloga w social media. Tutaj macie linki:

 zeSzczecina.pl na Facebooku zeSzczecina.pl na Twitterze  zeSzczecina.pl na Instagramie 

Dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *