Napis #SZCZECIN z projektu SBO powstanie na Łasztowni

Napis #SZCZECIN z projektu SBO powstanie na Łasztowni

Wiadomo, gdzie ustawiony zostanie napis #SZCZECIN ze zwycięskiego projektu SBO 2018. Docelowym miejscem ma być Łasztownia, dokładnie na Nabrzeżu Starówka, vis a vis North East Mariny. Miejsce bardzo reprezentatywne zwłaszcza, że za plecami będzie wspaniały widok Wałów Chrobrego – czyli naczelnej wizytówki miasta. Na końcu wpisu zdjęcia z innych miast, gdzie zdecydowano się na podobny krok.

Przyznam szczerze, że jest to jeden z projektów na który sam głosowałem. Uważam to za fajną wartość dodaną do wyglądu miasta. Coś pozytywnego, które z miejsca stanie się obiektem uwielbienia fotografów i obowiązkowym miejscem odwiedzin każdego turysty. Projekt ten wygrał w ramach Zadania Dzielnicowego Małego w Śródmieściu uzyskując 946 głosów (wyniki SBO 2018 tutaj).

Napis #SZCZECIN z projektu SBO

O decyzji poinformował na swoim Facebookowym profilu pomysłodawca projektu – Przemysław Słowik, oto jego treść:

„Trwają prace nad realizacją projektu wielkiego napisu „Szczecin”, który wygrał w ubiegłorocznym SBO.

Doszliśmy do porozumienia z Urzędem Miejskim co do miejsca w którym ma stanąć napis. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, będzie to bulwar na Łasztowni na wysokości mariny (niebieski punkt na zdjęciu satelitarnym). W ten sposób napis będzie komponował się z panoramą Wałów Chrobrego.

Co do wyglądu samego napisu, projekt został już zgłoszony do Akademii Sztuki w Szczecinie, która to rozpisze konkurs na wyłonienie najlepszej koncepcji napisu. Mam nadzieję, że jeszcze na koniec lata tego roku napis stanie na Łasztowni.”

Za przesłane zdjęcia dziękuję właśnie Przemysławowi Słowikowi.


Na niebiesko orientacyjny punkt usytuowania napisu.


Nie da się ukryć, że ostatnie lata to kumulacja remontów, powstawanie nowych obiektów i tworzenie planów na kolejne lata na zagospodarowanie pozostałej wolnej przestrzeni Łasztowni. Zwłaszcza w okolicach Nabrzeża Celnego jak i Nabrzeża Starówka. Wybudowano tam biurowiec Lastadia, wyremontowano bulwary, postawiono restauracje, utworzono marinę z prawdziwego zdarzenia, wyremontowano budynek Starej Rzeźni, stworzono alejki, postawiono ławeczki, a kolejne pomysły piętrzą się w głowach rządzących. Najprościej ujmując jest to najbardziej interesujący obszar do zagospodarowania w naszym mieście, stąd wyjątkowa aktywność rządzących w tym rejonie. Całe szczęście, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł wybudowania tam Biedronki czy Netto (aż przypomina mi się hasło „Nie chcemy Netto pod naszymi oknami” które wisiało na płocie na Osowie zanim powstał owy sklep).

Napis #SZCZECIN nie jest jedyny

Oczywiście jak przy wszystkich miejskich projektach i inicjatywach znajdą się głosy, że to marnowanie pieniędzy, że trzeba dać potrzebującym, a pewna radna pewnie znów wspomni o stanie kamienic w centrum miasta. Mnie bardzo cieszy dbałość o miasto w różnych aspektach. Nie tylko drogi, nie tylko galerie, ale też co nie co dla wizerunku. A poza tym to bardzo fajny dodatek, a podobne napisy występują w innych miastach (o słynnym Hollywood w Stanach nie wspominając):

Amsterdam – źródło pixabay.com

Baku – zdjęcie dzięki uprzejmości bloga idziemydalej.pl

A tutaj promocja nie tylko miasta, ale i całego kraju. Budapeszt – zdjęcie dzięki Mikołajowi z bloga Życie w Podróży

 

Berlin w klimacie świątecznym (źródło pixabay.com)

Gdańsk – zdjęcie dzięki uprzejmości strony blogzmiasta.pl

A tutaj napis z miasta Palma de Mallorca – zdjęcie dzięki uprzejmości bloga idziemydalej.pl

Słowo Palma odnosi się do nazwy pełnej nazwy miasta (Palma de Mallorca – stolicy całej wyspy), a nie do widocznych drzewek 😀

Znalazła się nawet Japonia – zdjęcie dzięki uprzejmości bloga idziemydalej.pl

 

Jak widać Szczecin nie jest w tym pierwszy, ale będzie wśród nielicznych. Brawo Szczecin!1 thought on “Napis #SZCZECIN z projektu SBO powstanie na Łasztowni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *