Pogoń świętuje 70-lecie istnienia klubu

Pogoń świętuje 70-lecie istnienia klubu

Pogoń świętuje 70-lecie istnienia. 21 kwietnia 1948 to oficjalna data założenia klubu ze stolicy Pomorza Zachodniego, a 28 kwietnia przy okazji meczu z Sandecją odbędzie się świętowanie urodzin. W tym dniu stadion przy Twardowskiego zapełni się do ostatniego miejsca, gdyż wszystkie 16200 darmowych wejściówek zostały rozdany na 8 dni przed pierwszym gwizdkiem.

Niestety na świętowanie przypadła gra w grupie spadkowej, przez co gorzej o klasowego rywala na bezpośredniego przeciwnika podczas świętowania obchodów (ciężko za takiego uznać Sandecję Nowy Sącz), ale przynajmniej kibice mogą spodziewać się pewnej wygranej – grają w końcu z czerwoną latarnią ligi. Mecz 28 kwietnia o godzinie 18:00.

 

Pogoń świętuje 70-lecie istnienia klubu

Historię powstania klubu i jej pierwszy awans do elity, tak opisuje Wikipedia:

Najpopularniejszy klub sportowy w Szczecinie został założony 21 kwietnia 1948 roku pod nazwą Klub Sportowy Sztorm. Pierwszymi sekcjami były sekcje piłki nożnej i boksu. Drużynę piłkarzy zgłoszono do rozgrywek C-klasy, organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Sztorm był objęty patronatem szczecińskich transportowców.

W marcu 1949 roku kluby związkowe w Szczecinie (KS Sztorm, KS Cukrownik, KS Drukarz, Pocztowy KS) zostały połączone w jeden, który nazwano Klub Sportowy Związkowiec. W 1949 r. Związkowiec przystąpił do rozgrywek A-klasy, w miejsce Pocztowego KS. W listopadzie 1950 r. w związku z machinacjami finansowymi rozwiązano Związkowca, a jego miejsce w lidze zajął powstały przy porcie klub o nazwie Klub Sportowy Kolejarz Szczecin. W 1950 i 1951 r. zespół brał udział w ogólnopolskim Pucharze Polski dochodząc do 1/16 finału. W 1951 r. drużyna wygrała rozgrywki A-klasy, ale baraży o II ligę nie przeszła z uwagi na grę nieuprawnionego zawodnika. W 1953 r., po reorganizacji rozgrywek, utworzono Ligę Międzywojewódzką, obejmującą województwa szczecińskie, zielonogórskie i poznańskie. Z tego pierwszego desygnowano do gry kluby: Kolejarz Szczecin, Gwardia Szczecin oraz Kolejarz Goleniów.

Jesienią 1955 roku Kolejarz zmienił nazwę na Klub Sportowy Pogoń. Nazwa i barwy nawiązują do tradycji jednego z największych klubów Polski lat 1918-1939, Pogoni Lwów. W 1957 r. pod wodzą Floriana Krygiera zespół został wicemistrzem Ligi Międzywojewódzkiej i w turnieju barażowym o II ligę (Flota Gdynia, Warta Gorzów, Kujawiak Włocławek) zajął I miejsce. Po raz pierwszy w historii Pogoń awansowała na zaplecze ekstraklasy.

W 1958 roku Pogoń Szczecin zajęła w grupie północnej I miejsce (37 punktów, stosunek bramek 54:22), co dało historyczny awans do I ligi. Podczas zmagań o awans do ekstraklasy szczeciński zespół ustanowił rekord – nie przegrał żadnego ze spotkań. Wyczyn ten pozostaje niepobity do dziś.

Źródło: Wikipedia.org

Klub przygotował tablice z historią Pogoni, które są umieszczone przed budynkiem w którym mieści się się fanshop:

 

70 lat to kawał czasu, przez który w klubie na stałe zapisało się wiele nazwisk. Florian Krygier – który jako pierwszy trener awansował z klubem do elity. Ci którzy za czasów gry w Pogoni byli powoływani do Reprezentacji Polski: Marek Ostrowski (33 występy), Henryk Wawrowski (25) Marek Leśniak i Waldemar Jaskulski (obaj po 10). Mający najwięcej występów w klubie: Mariusz Kuras (486), Leszek Wolski (462), Andrzej Miązek (449), Zenon Kasztelan (368). Najlepsi strzelcy zespołu: Marian Kielec i Robert Dymkowski (po 120 bramek w barwach Portowców), Leszek Wolski (115 trafień), Olgierd Moskalewicz (92) czy Marek Leśniak (83). Bardziej współcześnie to np. Edi Andradina – chyba najbardziej ceniony w Szczecinie zagraniczny zawodnik tego klubu.

Pogoń przez 44 sezony jest obecna w najwyższej klasie piłkarskiej w kraju. Może pochwalić się 8 lokatą w tabeli wszech czasów Ekstraklasy (w przyszłym sezonie wskoczy na 7 miejsce wyprzedzając Widzew Łódź). Niestety największą bolączką klubu ze Szczecina jest brak zwycięstw. Tylko dwukrotnie wicemistrzostwo Polski i trzykrotnie finalista Pucharu Polski.

Pogoń Szczecin to jednak nie tylko piłka nożna. W 70-letniej historii było wiele sekcji innych sportów działających pod tą nazwą – piłka nożna i boks były na początku. Później powstawały też sekcje koszykówki, piłki ręcznej, żeglarstwa, gimnastyki artystycznej, lekkoatletyki, pływania, szachów, tenisa stołowego, zapasów czy siatkówki (źródło). Większość z sekcji nie utrzymała swojego statusu do dzisiaj, jednak stały się podwalinami kilku obecnych zespołów. Dzisiaj pod nazwą Pogoń oprócz piłkarzy nożnych, występują piłkarze i piłkarki ręczne czy gracze futsalu.

28 kwietnia – świętowanie i atrakcje

Jak już wspomniałem, mecz w ramach świętowania jubileuszu odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:00. Rywalem zamykająca tabelę grupy spadkowej Sandecja Nowy Sącz. W tym dniu hymn My Portowcy zabrzmi donioślej i znacznie głośniej dzięki 16 200 kibicom, którzy zapowiadają pojawienie się na Twardowskiego. Takiej frekwencji stadion nie widział przez wiele ostatnich lat. Spore wyzwanie przed klubem i jego pracownikami. Na mecz warto wybrać się znacznie wcześniej niż zwykle – kolejki przed kołowrotkami będą gwarantowane.

Oprócz darmowych wejściówek zapowiedziany jest szereg atrakcji. Na pewno dwie osoby wyjdą ze stadionu z wartościowymi zegarkami z wygrawerowanym „Pogoń 70”, a w trybuny ma być wykopanych  70 piłek z autografami. Spodziewam się także rozdania innych klubowych gadżetów (jakieś koszulki z autografami itp). Warto też będzie zakupić wyjątkowe wydanie magazynu meczowego „Z Twardowskiego” (koszt 5 zł) – dla posiadaczy karnetów będzie ono darmowe.

Nie zawiodą kibice organizujący doping. Zapowiedziana jest wyjątkowa jubileuszowa oprawa meczu. Nie zabraknie dużej ilości serpentyn, flag czy „sektorówki”.

I najważniejsze – Wszystkiego Najlepszego z okazji urodzin dla całego Klubu Pogoni Szczecin

Mój zestaw na mecz już gotowy:Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *