UWAGA! Dołącz do nowej grupy Szczecin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Czerwony Ratusz w Szczecinie


Czerwony Ratusz, znany ze swojego niepowtarzalnego stylu architektonicznego, to dawny ratusz miejski w Szczecinie, który mieszkańcy często nazywają Nowym Ratuszem.

Ten historyczny budynek, o niemieckiej nazwie „Neues Rathaus”, jest usytuowany w centralnym punkcie miasta, przy placu Batorego.

Historia

Wmurowanie kamienia węgielnego pod konstrukcję miało miejsce 2 listopada 1875 roku, choć sama budowa Ratusza była przewidziana przez władze miejskie już w 1856 roku. Finalizacja prac budowlanych nastąpiła 10 stycznia 1879 roku. Projekt obiektu zrealizował szczeciński radca miejski, Konrad Kruhl. Nowy Ratusz czerpał inspiracje z rozwiniętej fazy gotycyzmu.

Położony na skarpie, zwieńczony różnorodnymi sterczynami budynek został zrealizowany na planie prostokąta, z dwoma ryzalitami ulokowanymi na narożach i w centralnej części od strony placu S. Batorego. Wschodnia elewacja została wzbogacona o taras oraz dwubiegowe schody, co podkreślało jego reprezentacyjny charakter. Również strona zachodnia budynku zyskała imponującą fasadę, z wejściem poprzedzonym arkadowym portykiem ozdobionym rzeźbami figuralnymi.

Wnęki umieszczone nad filarami zawierają alegoryczne postacie, które symbolizują „Przemysł”, „Rolnictwo”, „Żeglarstwo” oraz „Wiedzę” – cztery filary potęgi Szczecina. Rzeźby, każda mająca wysokość 120 cm, to dzieło Emila Steinera z roku 1869. Fasada budynku zdobiona jest dodatkowo balkonami, wieżyczkami i herbami Szczecina, które są umieszczone w zwieńczeniach otworów okiennych.

W trakcie adaptacji strychu na mieszkania w 1939 roku, oryginalne ostre sterczyny wieńczące lizeny ścian zewnętrznych ustąpiono miejsca krótkim słupkom, co nie zmieniło jednak lekkości i elegancji całej konstrukcji. Do wnętrza ratusza prowadzi imponująca klatka schodowa, wyróżniająca się tralkami w formie ażurowych, ostrołukowych arkadek. Korytarz oraz sala kawiarniana cechują się sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Wewnątrz klatki schodowej umieszczono herb Szczecina z 1660 roku, który został przeniesiony z dawnego ratusza i umieszczony w ścianie. Do roku 1945 znajdował się tutaj Zarząd Miasta. Niestety, w końcowym etapie II wojny światowej ratusz został zniszczony w wyniku podpalenia, a odbudowa miała miejsce w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Obecnie gmach pełni rolę biurową, mieszczącą instytucje państwowe, takie jak Urząd Morski, który zarządza tym budynkiem, a także Urząd Żeglugi Śródlądowej, Izbę Morską przy Sądzie Wojewódzkim oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze i inne. W dolnej części ratusza znajduje się również Business Club. W latach 2008-2014 przeprowadzono renowację wszystkich elewacji, a w 2015 roku zmodernizowano główny hol z klatką schodową.

Przypisy

  1. a b c d e Andrzej Kraśnicki Jr.: Czerwony ratusz ma 137 lat. Jakie tajemnice kryje? [ZDJĘCIA]. szczecin.wyborcza.pl, 12.05.2016 r. [dostęp 28.08.2019 r.]

Oceń: Czerwony Ratusz w Szczecinie

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:21