Ruiny na Cmentarzu Centralnym- dawny fort ćwiczebny

Ruiny na Cmentarzu Centralnym- dawny fort ćwiczebny

Cmentarz Centralny w Szczecinie oprócz wielu grobów, pomników i różnorodnych gatunków drzew, skrywa między alejkami także ruiny do których wcale nie tak łatwo dotrzeć. Mowa tutaj o pozostałościach dawnego fortu ćwiczebnego. Do zeszłego roku sam nie wiedziałem o ich istnieniu. 

Ruiny z każdej strony otoczone są drzewami i krzakami. Mieszczą się w małym wąwozie, osłoniętym pagórkami. Doskonały leśny kamuflaż sprawia, że idąc alejką ciężko cokolwiek dostrzec. Można przejść obok całkowicie obojętnie, niczego nie zauważając. Jednak gdy znajdziemy odpowiednią ścieżkę i zejdziemy do środka, poczujemy jakbyśmy znaleźli się w dość odludnym miejscu, gdzieś pośrodku gęstego lasu. Swoją drogą, to świetne miejsce do kręceni filmowych scen.

Ruiny dziewiętnastowiecznego fortu to jedno z bardziej tajemniczych miejsc szczecińskiej nekropolii. Znajdują się gdzieś między drugą a trzecią bramą. Ten teren został włączony do cmentarza dopiero w latach 90. Wcześniej należał  do Wojska Polskiego i służył jako plac ćwiczebny i strzelnica (pozostała betonowa ściana służyła jako kulochwyt). 

Ruiny składają się z ceglanych konstrukcji, które wołają o renowację i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem. Niestety nic mi nie wiadomo, by ktoś zamierzał je odrestaurować czy zachować. Pewnie zostaną przeznaczone na kolejne nagrobki.

Podobno tego typu forty był bardzo rzadkimi konstrukcjami. Ten miał około 80 metrów długości i zawierał wiele elementów służących szkolonym żołnierzom do ćwiczeń w zdobywaniu i bronieniu ufortyfikowanych miast (była fosa, schron pod ziemią czy ukryte przejścia).

Ruiny na Cmentarzu Centralnym – foto

Tak wyglądają ruiny z pozycji alejki – totalnie ukryte

Tutaj widok z góry, tuż przed zejściem

Niestety widoczne śmieci to efekt współczesnej cywilizacji, a zarząd cmentarza jeszcze niczego nie zrobił przed zabezpieczeniem tego miejsca…

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *