SBO 2018 – przegląd projektów ogólnomiejskich

SBO 2018 – przegląd projektów ogólnomiejskich

Foto źródło: sbo.szczecin.eu

Znana jest już lista zgłoszonych i zaakceptowanych projektów w ramach Szczecińskiego Budżet Obywatelskiego na kolejny rok (SBO 2018). Projekty podzielono na 3 kategorie: ogólnomiejskie, dzielnicowe duże i dzielnicowe małe. Wśród kilkudziesięciu propozycji jest kilka fajnych pomysłów, tylko czy spodobają się one głosującym, znaczy mieszkańcom?

Poniżej harmonogram działań związanych ze Szczecińskim Budżetem Obywatelskim na rok 2018 oraz wykaz projektów ogólnomiejskich zgłoszonych w tegorocznej edycji, które okazały się być formalnie poprawne i zostaną poddane październikowemu głosowaniu. Do części tych projektów mój komentarz.

Harmonogram SBO 2018:

Nabór wniosków – 07 czerwiec–5 lipiec 2017

Październik 2017 – Głosowanie

Listopad 2017 – Wyniki.

SBO 2018 – projekty ogólnomiejskie

1. Szczeciński rower miejski prawobrzeże (Zdroje, Podjuchy, Żydowce, Klucz) – od kiedy powstał w Szczecinie rower miejski, każdego roku cieszy się dużą popularnością i powiększa swój zasięg. Żeby objął absolutnie całe miasto jeszcze trochę brakuje, ale wykonanie kolejnego etapu na prawobrzeżu wydaje się koniecznością do tego celu. Podłączenie do systemu kolejnych dzielnic jest jednym z projektów ogólnomiejskich, które powinny zainteresować mieszkańców po wschodniej stronie Odry. Szczecin staje się prawdziwym rowerowym miastem szkoda tylko, że tempo powstawania ścieżek rowerowych i kultura jazdy rowerzystów (i kierowców względem cyklistów) jest daleko w tyle za rozwojem roweru miejskiego.

Patrząc na siłę przebicia roweru miejskiego w poprzednich latach SBO, ta propozycja ma spore szanse na zwycięstwo. 

2. Promocja Szczecina poprzez rozmieszczenie Gryfiątek Szczecińskich w reprezentacyjnych punktach miasta – zaprojektowanie figurek Gryfiątek i rozmieszczenie ich we wszystkich najważniejszych punktach i obiektach miasta, a do tego serwis internetowy, opracowanie materiałów reklamowych i promocja całej akcji. Wszystko w celu popularyzacji miasta wśród mieszkańców i turystów w dość nieszablonowy sposób. Coś podobnego powstało we Wrocławiu. Osobiście bardzo podoba mi się ten pomysł. Jednolite oznaczenie wszystkich ważnych punktów miasta postacią Gryfiątka,to zintensyfikowanie działań zmierzających do utrwalenia symbolu miasta jakim jest właśnie Gryf. Nazwa zdrobniała dla przyjemniejszego wydźwięku też się powinna sprawdzić. 

Fajny projekt. Niestety wiele osób może go zlekceważyć. Mimo, że figurki stanęły by w docelowych miejscach już w przyszłym roku, to jednak ich efekty będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasu (promocja miasta i kojarzenie Szczecina przez turystów z Gryfiątkami).

3. Symulator surfingu na wyspie grodzkiej – brzmi fajnie i chętnie bym go nie tylko zobaczył, ale i wypróbował. O surfing w regionie nie ma mowy (chociaż są podobno osoby surfujące po Bałtyku, ale w chłodniejszych porach roku). Taka sportowa nowinka uatrakcyjniłaby wakacyjne atrakcje miasta i może stała by się początkiem czyjeś wielkiej kariery w świecie morskich fal.

4. Twój tramwaj i autobus na smartfonie (aplikacja mobilna) – aplikacja na smartfony pokazująca na mapce aktualne położenie każdego autobusu i tramwaju. Bardzo potrzebny i praktyczny pomysł. Sam chętnie nie raz zobaczyłbym na smartfonie, gdzie aktualnie znajduje się autobus na który zmierzam (żebym wiedział czy dojdę, czy już czas na bieg sprinterski). Dlaczego taka aplikacja jeszcze nie powstała to nie wiem. Tylko zamiast projektu w budżecie obywatelskim, ZDITM powinien się tym już dawno zająć na własną rękę. Nawet bym za taką aplikację był skłonny zapłacić, powiedzmy piątaka (słownie 5 zł).

5. Wieża spacerowo-widokowa na polanie widok w parku leśnym Zdroje – osobiście marzy mi się ogromna wieża na polanie widokowej niedaleko Jeziora Szmaragdowego. Taka wybijająca się ponad korony drzew, widoczna z odległych zakątków miasta po lewej stronie rzeki, odwiedzana przez spacerowiczów, przyciągająca turystów i przejeżdżających. Projekt zakłada około 25 metrów wysokości.

W zgłoszonym projekcie jest ciekawa informacja. Mianowicie autor wspomina, że zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego ma w planach budowę wieży widokowej w tym miejscu. Po co więc powtórzenie pomysłu w SBO 2018?

6. Napraw i jedź – samoobsługowe stacje naprawy rowerów – a tutaj trochę ponarzekam. Niby fajny pomysł z takimi stacjami naprawczymi dla rowerów tylko… Do prostych napraw typu: brak powietrza w kołach – potrzeba zwyczajnie pompki, a gdy spadnie łańcuch – to żadna specjalistyczna stacja naprawcza nie jest potrzebna – wystarczą własne ręce. Autor projektu szacuje budowę 40 stacji za 200 tysi. Jedna stacja za 5 tysięcy złotych(!). Patrząc na obrazki sugerujące wygląd wspomnianych stacji (patrz tutaj), według mnie to dość wygórowana cena za wysoką metalową skrzynię z pompką, kilkoma kluczami na stalowych linkach i wystającymi rurami. Projekt na całkowite NIE.

Pozostałe projekty

 • I-dziennik – stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne 
 • Makiety twierdzy szczecin
 • Budowa ogólnodostępnego slipu wraz z parkingiem
 • Kładka dla pieszych i rowerzystów nad struga na wysokości ul. Iwaszkiewicza – z taką kładką to miasto powinno pomyśleć w momencie przeprowadzania remontu Struga. Bardzo by się tam przydała, ale jako projekt ogólnomiejski nie ma szans na przebicie. Może gdyby przenieść go do projektów dzielnicowych to zwiększyłaby się szansa…
 • Szczecińska ścieżka panoram po trasie zamkowej
 • Razem zbudujmy największy plac zabaw w Szczecinie – placów zabaw jest bardzo dużo. Czy kolejny i to o ogromnych rozmiarach jest potrzebny? Czy rodzice ze swoimi pociechami zjeżdżali by z całego miasta? Co musiałoby się tam znaleźć, by tak było? Są lepsze projekty…
 • Miejskie centrum e-sportu – MCE – ciekawy pomysł, zwłaszcza że e-sporty są na fali wznoszącej, jednak zbyt niszowy dla mieszkańców, by miał szansę powodzenia w głosowaniu. Fajnie jak by ktoś prywatne środki zainwestował w coś takiego. Jest tu jakiś zainteresowany inwestor?
 • Ucz się pięknie – remont i termomodernizacja szczecińskich szkół – od dofinansowań takich akcji powinien być MEN…
 • Remont ciągu pieszo-rowerowego na Zegadłowicza
 • Stanica wodniacka „wodna”
 • Pumptrack szczecin – pierwszy szczeciński tor rowerowy – czegoś takiego nie ma w mieście i sam chętnie wskoczyłbym na swojego „górala” i przejechał się po takim torze – link do projektu.
 • Miasteczko ruchu drogowego „RIDEK” – na pewno coś takiego przyda się

Link do wszystkich projektów ogólnomiejskich w ramach SBO 2018.

Ja zawsze głosuję na SBO, a wy od którego roku to robicie?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *