Szczeciński Spacer Miejski – śladami PRL

Szczeciński Spacer Miejski – śladami PRL

Utwory Filipinek w tle, panowie w krawatach, stare towary do rąk własnych oraz sporo historii i wiele ciekawostek. Tak wyglądała wycieczka ulicami Wojska Polskiego i Jagiellońską w klimacie PRL w ramach Szczecińskiego Spaceru Miejskiego, na którą się wybrałem w sobotnie przedpołudnie. Oczywiście to tylko jeden z tematów przewodnich wycieczek, ale bardzo ciekawie przedstawiony. Polecam każdemu.

Szczeciński Spacer Miejski w 2018

Bezpłatny Szczeciński Spacer Miejski to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej w celu promocji miasta i lokalnej turystyki. Spacery w 2018 roku odbywają się od maja aż do września (podobno również mają być w przyszłym roku). Grupy zwiedzających liczą od 5 do 35 osób w zależności od zapisów i przybycia. Wiadomo, że są tacy co się zapiszą, zajmą miejsce i nie przyjdą… Doświadczeni przewodnicy miejscy w ciekawy i rzetelny sposób prezentują bogatą historię Szczecina. W ramach tematów spacerów znalazły się:

  • „PRL”,
  • „nieMAPA” (tutaj co to jest – KLIK),
  • „Śladami Solidarności”,
  • „Szlakiem legend i niezwykłych szczecinian”,
  • „Szlakiem książęcej dynastii Gryfitów”,
  • „Śladami wątków z Sedinum Leszka Hermana”,
  • „Szczecin – książęcy gród Gryfitów”,
  • „Bioróżnorodność Szczecina „.

Spacery zaczynają się w soboty o godzinie 11 w różnych punktach miasta. Są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy (mailowo cit@zstw.szczecin.pl, telefonicznie +48 91 434 04 40 lub bezpośrednio w szklanym pawilonie Centrum Informacji Turystycznej na Placu Żołnierza Polskiego).

Niestety większośc z nich już się odbyła, ale warto temat zapamiętać i wybrać się za rok. Osobiście wybrałem się dopiero na koniec sierpnia – chciałem koniecznie śladami PRL. I przyznam, że jestem bardzo zadowolony. Jeżeli rzeczywiście w przyszlym roku również pojawią się w ofercie miasta, chętnie wybiorę się na ten śladami książki Sedinum (więcej o książce TUTAJ).

Szczeciński Spacer Miejski – śladami PRL

Na 3-godzinnej trasie PRL pani Justyna oprowadziła nas po wiuielu punktach związanych z minioną epoką . Na początek miejsce zbiórki, czyli Plac Szarych Szeregów (dawniej Sprzymierzonych). Tutaj rozpoczął się spacer z pierwszą dawką informacji odnośnie dawnego systemu i sentymentu do towarów i miejsc z tamtego okresu. Stamtąd przejście pod budynek Szczecińskiej Agencji Artystycznej, gdzie swoje początki miał między innymi obecny Teatr Lalek Pleciuga. Dalszym kierunkiem była Wojska Polskiego i znajdujące się tam delikatesy Społem, gdzie było coś więcej o dawnych produktach spożywczych, np. jak to było z mlekiem. Następnie krótka wizyta po drugiej stronie ulicy i kilka słów o budynku mieszkalnym na rogu Jagiellońskiej i Wojska Polskiego, który kiedyś wygrał jeden z architektonicznych konkursów. Podczas opowiadań cały czas można było zobaczyć różnego rodzaju przedmioty z minionej epoki. Perfumy, papierosy, mydło, cukier, papier toaletowy na sznurkach czy opakowanie po dawnym mleku. Były także stare polskie złote w nagrodę za poprawne odpowiedzi, krawaty dla panów (bo wiadomo jaki klient jest mniej awanturujący się), a także kanapki: ze smalcem i z salcesonem. No klimat pełną gębą.

Wycieczka kontynuowana była aleją Wojska Polskiego, która za czasów PRL była jedną z najważniejszych ulic handlowo-rozrywkowych w mieście. Kolejnym punktem był Szczeciński Pacztecik i kilka słów od jego pomysłodawczyni. Jak to było z wymyślaniem farszów i z problemami zdobycia składników. Dalej odwiedziliśmy jeszcze Pizzerię Piccolo (której troszkę stary styl tradycyjnie jest udekorowany w zależności od aktualnej pory roku), kino Kosmos – niestety nie pełniące już swojej pierwotnej funkcji i na dodatek zasłonięte przez paskudny biurowiec), a także przystanki i kilka słów o fotoplastikonie, Ścianie Płaczu, zakładzie fotograficznym Minifot, Lucynce i Paulince czy obecnym salonie ProMedia (dawny Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – istniał od 1951 roku i oferował możliwość przeglądania prasy, czasem nawet zdarzały się publikacje z zachodu).

Kolejnym celem była ulica Śląska i Salon Fryzjerski Stella. Zakład w którym ewidentnie wystrój zatrzymał się w czasie – w pozytywnym znaczeniu. Zachował się tam niesamowity klimat sprzed wielu lat. Może dla młodszych osób taki salon jest nie do pomyślenia, jednak starszy pokoleniom może zakręcić się łezka w oku. Jakby w Szczecinie miało powstać muzeum o PRL, to ten zakład fryzjerski powinno się przenieść w całości.

Powrót na Wojska Polskiego, przejście deptakiem do Jagiellońskiej i przystanek przy dawnej cukierni Duet (obecnie sprzedają tam ziemniaki). Na Jagiellońskiej jeszcze były przystanki przy sklepie PRIMO i palarni kawy Korona 1912 (przy czym data nie odnosi się do początku działalności, kawę zaczęto tam parzyć przy użyciu specjalnej maszyny podobno dopiero w latach ’30). Na koniec wycieczki Plac Lotników i parę słów o Kombinacie Gastronomicznym Kaskada zarówno o czasach jego świetności jak i tragicznym końcu.

Szczeciński Spacer Miejski [FOTO]

Początek spaceru i pierwsze zdjęcia

 

Grupka zwiedzających prawie w komplecie
Pani Justyna pod ciągłym okiem fotografa

 

PRL-owski koszyczek do szklanki – pierwszy pokazany przedmiot
Pojedynek obiektywów…

 

Telegram ze szczecińskimi magnoliami

 

Pomocniczy album pełen skarbów i waliza pełan skarbów

 

Szczecińska Agencja Artystyczna

 

Tak to kiedyś było z papierem do…

 

Przypomnienie dwóch edycji festiwalu, który wypuścił masę polskich gwiazd muzyki: m.in. Czesława Niemiena, Karin Stanek, Helenę Majdaniec, Tadeusza Nalepę, Zdzisławę Sośnicką czy Halinę Frąckowiak.

 

O budynku kina Colosseum i powrocie do jego pierwotnej funkcji (celó sportowych)

 

W ręku kaseta VHS, zwana także kasetą video – dla młodszych czytelników: na tym się kiedyś nagrywało filmy.

 

Firma Społem i pogaducha o produktach spożywczych np. mleku

 

Korek do mleka

 

Odrobina klasyki: Perfum de la PRL

 

Bambino to nie tylko lody

 

Szczeciński Pasztecik, nie trzeba przedstawiać nikomu, ale każdego turystę należy zaprosić.

 

W środku mozaika grubych ryb.

 

„Ściana płaczu” – niestety nie każdemu dana zobaczyć. Pewnie w dzisiejszych czasach nikt by nie pozwolił na jej likwidację…

 

Pizzeria Piccolo i jej wystrój zależny od pory roku.

 

Książka skarg i wniosków, a właściwie wpisów pochwalnych dla lokalu

 

Nie do podrobienia

 

 

 

Sklep rybny gdzie do dzisiaj możemy kupić paprykarz szczeciński (ten produkowany w Naszym mieście)

 

Po raz kolejny mozaika, która była trochę takim znakiem szczególnym epoki PRL

 

 

 

 

Ten zakład fotograficzny zna kilka pokoleń mieszkańców (mnie też za czasów szkolnych rodzice tam wysyłali po zdjęcia do legitymacji)

 

Kino Kosmos – wspaniały budynek obecnie zasłonięty przez współczesną badziewiastą bryłę. Kto wpadł na taki idiotyczny pomysł…

 

 

Stare siedziska. Kiedyś moż były wygodne, ale dobrze że się zachowały dla chwały historii

 

Najbardziej znana mozaika w Szczecinie

 

 

Obecnie biblioteka ProMedia, a dawniej Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – istniał od 1951 roku

 

Przy okazji spaceru szczęśliwie przejeżdżał stary wóz policji/milicji, który w czasach PRL zapewne był mocno eksploatowany…

 

 

 

Stara gazeta

 

 

Wizyta w zakładzie fryzjerskim Stella…

 

…gdzie niezmienne zasady panują od kilkudziesięciu lat

 

Widoczne portrety są autorstwa właścicielki zakładu.

 

 

Szefowa we własnej osobie, na wszystko spogląda z właściwego miejsca.

 

 

Krzesła i obicia wykonane przez dawnych rzemieślników.

 

 

Opakowania cukru nie szczególnie się zmieniły. Dodano im trochę napisów i biały papier zamiast szearego.

 

Cukiernia Duet kiedyś mieśiła się na rogu, obecnie sprzedają tam ziemniaki.

 

 

Palarnia kawy Korona 1912.

 

 

Dawniej sklep, a obecnie miejsce spotkań właściciela ze znajomymi i odwiedzającymi gośćmi.

 

Sklep całe życie jest własnością rodziny.

 

 

 

I na koniec kilka słów o Kaskadzie.


Podobał się tekst? Znalazłaś/eś co trzeba? Dowiedziałeś się czegoś nowego? Fajne zdjęcia?

Śmiało dajcie lajka, a najlepiej polubcie mojego bloga w social media. Tutaj macie linki:

 zeSzczecina.pl na Facebooku zeSzczecina.pl na Twitterze  zeSzczecina.pl na Instagramie 

Dzięki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *