Mieszkańcy Szczecina ponownie pokazali swoje zaangażowanie i kreatywność, zgłaszając blisko 200 projektów do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2026. Nabór zakończył się 24 kwietnia o godzinie 15.00, skutkując złożeniem 160 projektów lokalnych oraz 38 projektów ogólnomiejskich. W najbliższych tygodniach wszystkie zgłoszenia będą poddane weryfikacji, co stanowi pierwszy krok w procedurze głosowania.
Projekty mieszkańców zostały zgłoszone w różnych obszarach, z czego najwięcej propozycji wpłynęło z lokalizacji takich jak Pogodno, Łękno i Świerczewo, gdzie zarejestrowano 23 projekty. Na kolejnych miejscach znalazły się Warszewo, Osów oraz Arkońskie – Niemierzyn z 18 projektami oraz Śródmieście Północ i Zachód, Turzyn z 15 propozycjami. Tak liczne zgłoszenia świadczą o aktywnym udziale mieszkańców w tworzeniu lepszej przestrzeni miejskiej.
W kolejnym etapie projektom przypisanym do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zostanie przeprowadzona weryfikacja formalna, a te, które ją pomyślnie przejdą, zostaną poddane dalszym analizom merytorycznym. Na tym etapie zbadana zostanie m.in. wykonalność techniczna inwestycji oraz jej zgodność z przepisami prawa. Po zakończeniu całej procedury, projekty, które dostaną zielone światło, trafią na listę głosowania, a mieszkańcy będą mieli możliwość wyboru najlepszych inicjatyw, za które jak co roku przeznaczono 20 milionów złotych.
W tym roku kwota dostępna na projekty jest o 2 miliony złotych wyższa niż ustawowe minimum, co pozwoli na realizację większej liczby pomysłów. 80% tej puli zostanie przeznaczone na projekty lokalne, a 20% na ogólnomiejskie, które po raz pierwszy od kilku lat powróciły do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Szczecina mogą śledzić rozwój sytuacji i szczegóły dotyczące emisji głosów na stronie internetowej projektu.
Źródło: Urząd Miasta Szczecin
Oceń: Zakończenie naboru projektów do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2026
Zobacz Także