Wycieczka rowerowa ze Szczecina – Szlak Orła Bielika

Wycieczka rowerowa ze Szczecina –  Szlak Orła Bielika

Jeździcie na rowerze? A lubicie wycieczki rowerowe za miasto? Ja je uwielbiam i chętnie się czasem na nie wybieram. Co nie co chciałem pokazać także na blogu. Na początek wybrałem się na południe i południowy zachód w kierunku granicy z Niemcami, gdzie znajduje się Na Szlak Orła Bielika.

Trasa obejmuje miejscowości na południe i południowy zachód od miasta oraz Szlak Orła Bielika wzdłuż Odry. Na samym szlaku są miejsca do zrobienia przerw również takie tuż przy samej rzece. Specjalnie wspominam tutaj o dłuższej trasie niż wyłącznie liczący około 11 km szlak wzdłuż Odry.

Wycieczkę rozpocząłem przy Rondzie Uniwersyteckim i ruszyłem w kierunku drogi nr 13. Przed sklepem Netto skręcamy w prawo w ulicę Do Rajkowa, a później w lewo w Aleje Śliwkową. Od tego momentu cały czas główną drogą. Docieramy najpierw do Warzymic, które przecinamy i dalej w kierunku Będargowa.

Na początku tej wsi możemy na moment zboczyć z trasy i skręcić w lewo (mniej więcej w okolicach szkoły podstawowej) i polną drogą dojechać do Jeziora Karwowo (polecam dla osób jadących góralami). 

Kontynuując trasą przez Będargowo dojeżdżamy do Warnika i już na samym początku miejscowości mamy skręt w lewo na drogę między polami, którą dojedziemy do Karwowa. Tam na głównej drodze skręcamy w prawo i kilkaset metrów dalej w lewo zgodnie ze znakiem na Smolęcin. Dalej już w kierunku Kołbaskowa i Moczył. Całość tej części trasy – patrz mapka:

 

 

Wycieczka rowerowa ze Szczecina – Szlak Orła Bielika

Sam Szlak Bielika ma około 11 km (trasa od Siadła Dolnego przez Moczyły do Pargowa lub odwrotnie). Jadąc w kierunku Pargowa dojedziemy do tejże miejscowości, a za chwilę do granicy. Dalej po stronie niemieckiej jest to już ponadregionalny szlak rowerowy „Wzdłuż Nysy i Odry” (Oder-Neiße Radweg).

Skoro jednak poprzednią część trasy skończyliśmy na miejscowości Moczyły, to wygodniej będzie najpierw wybrać kierunek Pargowo jadąc asfaltówką przez Kamieniec. Tuż przed miejscowością mamy skrzyżowanie (przy którym stoi ławeczka idealna na postój): w prawo asfaltem do Pargowa, zaś w lewo na Szlak Orła Bielika. Wybieramy lewo i zaczynamy od pokaźnego zjazdu leśnym duktem w kierunku Odry. Od tego momentu zwiększa się szansa na spotkanie zwierzyny (sarny czy dzika). 

 

Stąd wjeżdżamy pod górkę na główną drogę (skręcamy w prawo) i ruszamy w stronę Kurowa, później jeszcze przez Ustowo i wracamy do Szczecina. Trasę kończymy przy skrzyżowaniu Floriana Krygiera z Ustowską.

Do centrum możemy wrócić Ustowską i później Szczawiową, Tamą Pomorzańską i Kolumba aż do Wyszyńskiego. Inny wariant do przez Floriana Krygiera do Ronda Hakena i później w kierunku Ronda Uniwersyteckiego, dalej Mieszka I i Piastów.

Całość opisanej trasy to mniej niż 45 km (z czego sam szlak Orła Bielika to tylko kilka km), chociaż z dojazdem z i do centrum trzeba liczyć nawet w okolicach 55-60 km.


Podobał się tekst? Znalazłaś/eś co trzeba? Dowiedziałeś się czegoś nowego? Fajne zdjęcia?

Śmiało dajcie lajka, a najlepiej polubcie mojego bloga w social media. Tutaj macie linki:

 zeSzczecina.pl na Facebooku zeSzczecina.pl na Instagramie 

Dzięki 😉
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *