Siegfried Krug, urodzony 22 lipca 1939 roku w Szczecinie, był obywatela Republiki Federalnej Niemiec. Jego życie zakończyło się tragicznie 6 lipca 1968 roku w Berlinie, gdy został zastrzelony przez żołnierzy wojsk granicznych Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Incydent ten uznawany jest za jedno z wielu tragicznych zdarzeń, które miały miejsce przy Murze Berlińskim, symbolizującym podział Niemiec i negatywne skutki zimnej wojny.
Życiorys i okoliczności śmierci
Siegfried Krug przyszedł na świat w Szczecinie jako drugie dziecko swoich rodziców. Niestety, w ostatnich dniach lutego 1945 roku został zmuszony, razem z rodziną, do opuszczenia rodzinnego miasta. Jego kolejne życie zaczęło się w 1961 roku, kiedy to osiedlił się w Erfurcie, gdzie rozpoczął pracę jako elektryk. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Muru Berlińskiego, postanowił jednak uciec z NRD, kierując się przez Berlin Zachodni w stronę Marburga, gdzie osiedliły się jego matka i siostra.
Ostatecznie przeniósł się do Frankfurtu nad Menem, gdzie związał się zawodowo z branżą wydawniczą i zaręczył się. Jego życie osobiste, wydawało się, zmierzało ku szczęśliwemu końcowi. Jednak 5 lipca 1968 roku, na krótko przed planowanym ślubem, udał się do Berlina Zachodniego, podając swojej narzeczonej powód wyjazdu jako załatwienie spraw osobistych, nie określając konkretnej daty powrotu. W rozmowie z siostrą wyznał, że nie zamierza się żenić, lecz pragnie zniknąć na jakiś czas.
Po przybyciu do Berlina Zachodniego, Krug postanowił udać się podróżą do wschodniej części miasta. Następnego dnia, korzystając z kolejki miejskiej S-Bahn, dotarł na dworzec graniczny Berlin Friedrichstraße, a stamtąd taksówką na Pariser Platz, oddalony o zaledwie dziesięć minut drogi. Miał ze sobą aktówkę, w której znajdowało się 1100 marek RFN w wysokich nominałach. Świadek, żołnierz wojsk granicznych, zauważył, że Krug poruszał się w stronę zamkniętej dla przechodniów strefy, pragnąc dotrzeć do Bramy Brandenburskiej.
Nie zważając na wcześniejsze ostrzeżenia wartowników oraz strzały ostrzegawcze, kontynuował swoją drogę między posterunkami. Niestety, jego sytuacja stała się tragiczna, kiedy spotkał kolejnego żołnierza, który wezwał go do zatrzymania się. Ignorując to polecenie, Krug znalazł się w zasięgu ognia tego żołnierza, który otworzył ogień. Został trafiony w brzuch, klatkę piersiową oraz ramię. Około godziny 19:40 został przetransportowany do Krankenhaus der Volkspolizei, gdzie o 20:55 zmarł.
Następstwa
Wydarzenie, które miało miejsce w Berlinie Zachodnim, zostało początkowo postrzegane jako zwykłe postrzelenie uciekiniera z NRD. W ramach reakcji na tę tragedię, jeszcze w tym samym miesiącu, berlinijski Senat oraz rząd RFN zorganizowali protest, podczas którego na granicy zawieszono transparent. Napis na nim brzmiał: „Ci, którzy Cię dziś chwalą, jutro będą się Ciebie wypierać“.
Warto zaznaczyć, że postępowanie strzelającego, które w pewnych kręgach zostało nagrodzone przez przełożonych, spotkało się z krytyką ze strony niektórych żołnierzy, którzy znajdowali się na miejscu zdarzenia. Po incydencie, zwłoki Siegfrieda Kruga zostały pochowane anonimowo na cmentarzu w dzielnicy Treptow wschodniego Berlina.
Rodzina zmarłego, nie zostając poinformowana o jego losie, uznała go za zaginionego. Ostateczne informacje o tragicznych wydarzeniach związanych z Krugiem dotarły do rodziny dopiero w 1991 roku. Przesłuchania dotyczące sprawy zyskały na znaczeniu w 1992 roku, kiedy żołnierz oskarżony o umyślne zabójstwo został skazany w 1993 roku na karę dwóch lat pozbawienia wolności, z możliwością zawieszenia wykonania kary.
Przypisy
- Martin Ahrends/Udo Baron: Siegfried Krug na stronie www.berliner-mauer-gedenkstaette.de
Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":
Walter Brietzke | Hans Kammler | Johannes Jaenisch | Marek Medvesek | Fritz LiphardtOceń: Siegfried Krug