Ludwig Most


Ludwig August Most, znany również jako August Ludwig Most, urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. Był on niemieckim malarzem, którego twórczość przypada na okres biedermeieru, charakteryzujący się prostotą i bliskością codziennego życia.

Most zmarł 27 czerwca 1883 roku w tym samym mieście, w którym przyszło mu na świat. Jego prace odzwierciedlają estetykę i wartości czasów, w których żył, czerpiąc inspiracje z otaczającej rzeczywistości.

Życiorys i twórczość

Rodzina Ludwiga Augusta od pokoleń mieszkała w Szczecinie, gdzie zarówno jego ojciec, jak i dziadek wykonali zawód mistrzów ślusarskich. W młodości, w okresie od maja 1824 do maja 1825, Ludwig Most rozwijał swoje umiejętności artystyczne w Stargardzie, ucząc się pod okiem malarza o nazwisku Thiele. Następnie, w latach 1825-27 oraz 1829-30, kontynuował naukę w Akademii Sztuki w Berlinie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Heinricha Lengericha. W tym czasie powstały jego pierwsze dzieła, w tym obrazy przedstawiające Stargard, takie jak Wieże Bramy Młyńskiej oraz Wnętrze Kościoła Mariackiego, z których ten ostatni został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

Po zakończeniu studiów Most związał się na kilka lat z miastem Drezno, jednakże w 1834 roku powrócił do Szczecina. Zaledwie kilka lat później, w 1841 roku, rozpoczął pracę w Gimnazjum Mariackim w Szczecinie, które obecnie mieści się w budynku zajmowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie. Tam pełnił funkcję nauczyciela rysunku aż do swojej śmierci, ciesząc się w Szczecinie uznaniem oraz popularnością, a także będąc członkiem elity miejskiej obok takich osobistości, jak historyk Ludwig Giesebrecht, kompozytor Carl Loewe oraz matematyk Hermann Grassmann. Wszyscy oni byli związani z Gimnazjum Fundacji Mariackiej (Marienstiftsgymnasium), w którym Most nauczał przez 42 lata.

W wieku 23 lat Ludwig Most ożenił się z Karoliną Krüger, która była od niego starsza o dwa lata. Para miała pięcioro dzieci, lecz niestety, dwie córki zmarły, gdy były jeszcze małe. Karolina zmarła w 1840 roku, prawdopodobnie przy porodzie syna. Jego drugą żoną została Laura Fritz, również pochodząca ze Szczecina. Ich córeczka Karolina zmarła zaledwie w wieku dziewięciu lat.

Ludwig Most miał pasję do podróży, podczas których szkicował różne miejsca, w tym zajazdy, gospody czy strój lokalny, szczególnie wyróżniający się strój pyrzycki, który stał się popularny za sprawą jego prac. Poza tym, w 1834 roku został członkiem Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki (Kunstverein für Pommern), gdzie aktywnie działał i stał się częścią elity szczecińskiej. Wystawiał swoje prace w wielu miastach Niemiec, dzięki czemu jego obrazy można obecnie znaleźć w różnych muzeach oraz prywatnych kolekcjach.

Warto podkreślić, że wiele szkiców Ludwiga Mosta zaginęło w czasie II wojny światowej. Zachowało się jednak sporo jego malarstwa olejnego, portretowego oraz pejzażowego – łącznie około 280 dzieł, które są dziś przechowywane w muzeach w Szczecinie i Greifswaldzie. Wśród pejzaży szczególnie wyróżniają się obrazy przedstawiające dawną architekturę Szczecina, Stargardu oraz Pyrzyc. W kategorii portretów znajdują się m.in. portret Carla Loewego oraz portret Hermanna Grassmanna.

Ludwig Most przeszedł na emeryturę 16 czerwca 1883 roku, a zmarł 27 czerwca tego samego roku. Został pochowany na Cmentarzu Grabowskim w Szczecinie.

Przypisy

  1. a b Encyklopedia Szczecina. Wydanie jubileuszowe z okazji 70-lecia polskiego Szczecina. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015 r. ISBN 978-83-942725-0-0, s. 596 n.
  2. a b c d e f Ludwig August Most | sedina.pl

Oceń: Ludwig Most

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16