Theodor Hildebrandt


Ferdinand Theodor Hildebrandt (ur. 2 lipca 1804, zm. 29 września 1874) był znanym niemieckim artystą malarzem.

Jego droga twórcza rozpoczęła się pod czujnym okiem Friedricha von Schadowa, pod którego skrzydłami zdobywał umiejętności malarskie. Gdy Schadow objął stanowisko rektora nowo powstałej akademii na terenie Nadrenii w 1828 roku, Hildebrandt przejął po nim pewne obowiązki, zajmując miejsce w akademii w Düsseldorfie.

Początkowo jego twórczość koncentrowała się na malowaniu obrazów inspirowanych dziełami wielkich literackich mistrzów, w tym utworami Johanna Goethego oraz Williama Szekspira. W skład jego wczesnych dzieł wchodziły znane kompozycje takie jak „Faust i Mefistofeles” (1824), „Faust i Małgorzata” (1825) oraz „Lear i Cordelia” (1828).

W 1829 roku artysta wyruszył w podróż z Schadowem do Niderlandów, a kolejny rok przyniósł mu samotną wyprawę do Włoch. W tym okresie, w Düsseldorfie malował dzieła takie jak „Romeo i Julia”, „Tancred i Clorinda”, „Złodziej” (1829) oraz „Kapitan i jego syn” (1832), które zostały ciepło przyjęte przez widownię i przyczyniły się do nowego rozdziału w pruskiej sztuce.

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest „Zamordowanie dzieci króla Edwarda” z 1836 roku, które zyskało szerokie uznanie. W późniejszych latach Hildebrandt próbował swoich sił w malarstwie historycznym, tworząc portrety Thomasa Wolseya oraz Henryka VIII, a także niejednokrotnie powracał do romantycznych tematów, jak w przypadku obrazu „Otello i Desdemona”.

Po 1847 roku artysta skupił się głównie na malarstwie portretowym, rozwijając swoje umiejętności w tym gatunku, co stanowiło kolejny zwrot w jego bogatej karierze artystycznej.

Przypisy

  1. Hildebrandt Ferdinand Theodor, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 16.08.2023 r.]
  2. Hildebrandt, Theodor, [w:] Encyclopædia Britannica, t. 13, 1911 r.

Oceń: Theodor Hildebrandt

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:21