Sobota (raper)


Sobota, który nazywa się właściwie Michał Sobolewski, przyszedł na świat 25 lutego 1977 roku w Szczecinie, a jego artystyczna podróż rozpoczęła się na przełomie lat 90. XX wieku. Zyskał popularność pod różnymi pseudonimami, takimi jak S.O.B., Szekspir czy eSOBe, stając się znaczącą postacią na polskiej scenie hip-hopowej. Współpraca z zespołami oraz projekty solowe stanowiły kluczowe etapy jego kariery, a jego twórczość zyskała uznanie wśród fanów tego gatunku muzycznego.

Początkowe kroki muzyka związane były z grupą Uquad-Squad, a następnie, w roku 1999, dołączył do zespołu Snuz, który wkrótce zyskał na popularności. W 2000 roku nagrał album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po zakończeniu działalności Snuz, Michał Sobolewski kontynuował karierę z Mores RSH, co zaowocowało m.in. platformą do tworzenia utworów dla dokumentu Sylwestra Latkowskiego pt. „Klatka” (2003). W 2006 roku ukazała się jedyna płyta grupy – Słowo droższe od złota, po czym projekt ten został rozwiązany.

Nieustannie dążąc do rozwoju artystycznego, Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!), z którym nagrał cztery mixtape'y, w tym Mixtape 1 – Tony Jazzu (2007) oraz Mixtape 2 – DJ Twister (2007). W 2007 roku wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, promowanej hitowym teledyskiem. Atrakcyjny utwór, nagrany z udziałem tak popularnych artystów jak Pei, Kaczor oraz Donguralesko, zyskał na znaczeniu dzięki antenie telewizyjnej 4fun.tv.

Rok 2009 przyniósł premierę solowego mixtape'a Urodzony by przegrać, żyje by wygrać oraz albumu Sobotaż, na którym znalazł się przebojowy utwór „Tańcz głupia”. Teledysk do tej piosenki zdobył ogromne zainteresowanie, osiągając milion odsłon na YouTube w zaledwie rok.

W 2011 roku artysta wydał drugi album studyjny, Gorączka sobotniej nocy, w całości wyprodukowany przez Matheo. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, docierając do 8. miejsca na oficjalnej liście OLiS. Sukces na scenie muzycznej podkreślał również nieprzerwany wzrost popularności odkrycia mashupu jego utworu „Tańcz głupia” ze znanym przebojem „Ona tańczy dla mnie” od zespołu Weekend, co przyczyniło się do uzyskania ponad 10 milionów odsłon na YouTube do października 2013 roku.

Sobota zdobył uznanie w najpopularniejszych rankingach, w tym w badaniu wykonanym przez Blitznews.pl na Facebooku, w którym zajął 6. miejsce wśród polskich muzyków z 571 tys. fanów. Pomimo ogłoszenia zakończenia kariery muzycznej w 2020 roku, artysta ostatecznie wycofał się z tej decyzji. W tym samym roku poślubił Nielle Diarra, mając z wcześniejszego związku syna.

Działalność artystyczna

Michał Sobolewski, znany szerzej jako Sobota, swoją karierę artystyczną rozpoczął na przełomie lat 90. XX wieku. Jego pierwsze kroki w muzyce stawiał w zespole Uquad-Squad, jednak w 1999 roku dołączył do zespołu Snuz, który cieszył się wtedy dużą popularnością. Wraz z grupą wydał album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty, który ukazał się w roku 2000. Utwory takie jak „Upalne lato miejskie część 2” i „Wiara” zdobyły uznanie i znalazły się na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia Szczecin, zajmując odpowiednio miejsca 19. i 13.

Po rozpadzie zespołu Snuz, Sobota nawiązał współpracę z Mores RSH, z którym stworzył dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową dokumentu Sylwestra Latkowskiego pt. „Klatka”, wydanego w 2003 roku. Również w tym samym roku raper gościł na nielegalu Tony Jazzu, w utworach „Kasa kasa” oraz „Styl nad style 2”. Mimo że trzy lata później zespół Mores RSH zakończył swoją działalność, Sobota nie zamierzał rezygnować z twórczości.

Dodatkowo, artysta dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!), a w 2005 roku uczestniczył w niezależnym filmie dokumentalnym „Kozackie klimaty” zrealizowanym przez ZKF Skandal. W filmie wystąpił obok takich artystów jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo oraz DJ Twister. Ponadto, w 2005 roku Sobota udzielił się na albumie Projektantów pt. Mamy to we krwi!.

W 2007 roku uczestniczył w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, której promującym teledyskiem była piosenka o tej samej nazwie. Utwór, stworzony przy współpracy z Pei, Kaczorem oraz Donguralesko, przyczynił się do rosnącej popularności Soboty w Polsce. W tym samym roku artysta gościł na albumie 4P oraz Onila, w utworze „Sztorm”. Ukazanie się mixtape’ów Spółdzielni (Ogarnij Się!) w 2007 roku było kolejnym krokiem w jego karierze.

Rok 2008 to czas licznych kolaboracji. Sobota wziął udział na albumie Projektantów, nagrywając zwrotki do utworów „Pomocna dłoń” oraz „Warto wiedzieć”. W międzyczasie, na rynku pojawiły się nagrania zespołu PMM z jego gościnnym występem w utworze „SZ-N wita!!!”. W tym samym roku wydano również trzeci materiał Spółdzielni (Ogarnij Się!) – Mixtape 3 z udziałem DJ Feel-X.

Na początku 2009 roku artysta, nakładem StoProcent Records, wypuścił swój pierwszy solowy materiał – mixtape pt. Urodzony by przegrać, żyje by wygrać, w którym gościnnie pojawili się m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Album promowały teledyski do utworów „Dzielnia” i „Szczecin dawaj na majka”. Sobota brał również udział w projektach duetu Toony oraz DJ Tomekk, między innymi w płycie Ehrenkodex.

Jednakże, przełomowym momentem był wydany 28 października 2009 roku album Sobotaż. Piosenka „Tańcz głupia” zyskała znaczną popularność i teledysk do niej osiągnął w krótkim czasie milion odsłon na YouTube. W ramach promocji płyty stworzono również klip do utworu „Stoprocent 2”, w którym wystąpili znani raperzy.

W 2010 roku Sobota gościł na licznych projektach oraz albumach, w tym na albumach Sage’a, Bosskiego Romana, Buczera, Vienia oraz Kaliego. Uczestniczył także w tworzeniu mixtape’u Grube jointy, dodając utwór „Za damski huj”, do którego powstał wideoklip.

W 2011 roku rapera można było usłyszeć na drugim wydaniu składanki Grube jointy 2, gdzie nagrał utwory „Suszyć kruszyć” oraz „Rusz dupsko na marsz”. Sobota współpracował również z Chadą, Paluch oraz innymi artystami przy różnych projektach.

8 października 2011 roku miał premierę drugi album Soboty, zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Płyta, na której gościli m.in. Tede oraz Kajman, dotarła do wysokiego miejsca na liście OLiS. Następnie Sobota uczestniczył w nagraniach wielu albumów oraz projektów, stając się jedną z czołowych postaci polskiej sceny hip-hopowej.

Pod koniec 2013 roku raper wydał trzeci solowy album pt. Dziesięć przykazań, który zajął 5. miejsce na liście przebojów, a poprzedzający go singel „I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” stał się hitem. Płyta została wyprodukowana przez Matheo, a na nagraniach gościnnie wystąpili m.in. Borixon i Bonson.

W 2020 roku raper wziął udział w akcji #hot16challenge2, zapowiadając zakończenie swojej kariery, jednak w listopadzie tego samego roku ogłosił powrót do nagrywania muzyki, co zapewne uradowało wielu jego fanów.

Dyskografia

W tej sekcji przedstawiono dyskografię rapera Sobota, który zdobył popularność na polskiej scenie muzycznej. Wszystkie jego albumy i projekty są reprezentatywne dla jego stylu oraz sukcesów. Sprawdź poniższe zestawienia artystki, które ukazują jego twórczość w poszczególnych kategoriach muzycznych.

RokAlbumPozycja na liścieSprzedażCertyfikat
POL
2009Sobotaż
  • Data: 28 października 2009
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD
  • POL: 15,000+
  • ZPAV: złota płyta
2011Gorączka sobotniej nocy
  • Data: 8 października 2011
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD
8
  • POL: 15,000+
  • ZPAV: złota płyta
2013Dziesięć przykazań
  • Data: 7 grudnia 2013
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD, digital download
5
  • POL: 15,000+
  • ZPAV: złota płyta
2015Sobota
  • Data: 6 listopada 2015
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD, digital download
2
  • POL: 30,000+
  • ZPAV: platynowa płyta
2021Homo Sum
  • Data: 5 marca 2021
  • Wydawca: Flow Production
  • Format: CD, digital download
6__
„ –” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Albumy kompilacyjne

RokAlbumPozycja na liście
POL
2017Trzech Króli (z Popkiem i Matheo)
  • Data: 24 marca 2017
  • Wydawca: Step Records
  • Format: CD, pobranie cyfrowe
5

Raper wypuścił również mixtape’y, które przyczyniły się do jego rozpoznawalności w branży muzycznej. Ich różnorodność pokazuje jego umiejętności i kreatywność.

RokInformacje o albumie
2009Urodzony by przegrać, żyje by wygrać
  • Data: 5 lutego 2009
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD, digital download
2015Czekając na Sobotę (z Matheo)
  • Data: 8 kwietnia 2015
  • Wydawca: StoProcent Records
  • Format: CD, digital download

Single, które wydał, również zasługują na szczególną uwagę. Są one istotnym elementem jego dyskografii.

RokTytułPozycja na liścieCertyfikatAlbum
SLiP
2009„Stoprocent”_Sobotaż
„Tańcz głupia”_
„Dzień w dzień to samo”_
2011„Jesteś już mój, jesteś już moja”_Gorączka sobotniej nocy
„Do góry łeb”_
„Numer na życzenie”_
2013„Nie kradnij”45_Dziesięć przykazań
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”_
„Balans” (oraz Kieru)_singel niealbumowy
2014„Hej, jak leci?”
  • ZPAV: platynowa płyta
Sobota
2015„Bandycki raj”47
  • ZPAV: złota płyta
„Przepraszam”45_
2019„Sława” (oraz Major SPZ)_Urodzony by wygrać
„6 rano” (oraz Kabe)_
2023„Jesteś taka słodka” (oraz Piękni i Młodzi Dawid Narożny)_
  • ZPAV: platynowa płyta
_
„Wariatka” (oraz Roxaok)_
  • ZPAV: złota płyta
_
„ –” wskazuje, że singiel nie znalazł się na danej liście.

Warto również wspomnieć o projektach, w których był zaangażowany, mogących dostarczyć dodatkowych informacji na temat jego kariery.

RokAlbumUwagiŹródło
2003Tony Jazzu – Tony Jazzugościnnie rap w „Kasa kasa” i „Styl nad style 2”_
2005Projektanci – Mamy to we krwi!gościnnie rap w „Co jest w cenie”_
2006Mores RSH – Słowo droższe od złotaczłonek grupy_
2007Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 1: Tony Jazzuczłonek grupy_
4P, Onil – Zorganizowana grupa rapowagościnnie rap w „Sztorm”_
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 2: DJ Twisterczłonek grupy_
2008Projektanci – Braterstwo krwigościnnie rap w „Pomocna dłoń” i „Warto wiedzieć”_
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 3: DJ Feel-Xczłonek grupy_
PMM – Polski mistrzowski manewrgościnnie rap w „SZ-N wita!!!”_
2009Toony, DJ Tomekk – Ehrenkodexgościnnie rap w „Bang, Bang”_
DSN – Dysonansgościnnie rap w „Konkretnie”_
2010Sage – Hardcore Dealin’ Department 2010gościnnie rap w „StoPro odziej się” i „Problem”_
4P – Zły / Dobry chłopakgościnnie rap w „Nie ma rzeczy niemożliwych”_
Buczer – Podejrzany o rap: Mixtape vol.2gościnnie rap w „Jestem sobą”_
Smagalaz – Czillen Am Grillengościnnie rap w „Jedno pytanie”_
DJ Tomekk, Toony – Ehrenkodexgościnnie rap w „Toony – Bang, Bang”_
DJ Cube – Forfitergościnnie rap w „Forfiter 3”_
Bosski Roman – Krak 3gościnnie rap w „Niełatwy żywot ulicznego rapera”_
Vienio – Etos 2010gościnnie rap w „Gril te sprawy…”_
Grube jointy (kompilacja)rap w „Za damski huj”_
Tony Jazzu – Dla każdegogościnnie rap w „Liczy się wnętrze”_
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4: DJ Feel-Xczłonek grupy_
Marian Wielkopolski – High Qualitygościnnie rap w „Let’s Clap”_
2011Rena – Mój monopolgościnnie rap w „Reggae nad Odry brzegiem”_
Kali – 50/50gościnnie rap w „Lajla Lajla”_
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja)rap w „Suszyć kruszyć” i „Rusz dupsko na marsz”_
Chada – WGWgościnnie rap w „Rap zaufania”_
Vienio Vs. Way Side Crew – Wspólny mianownikgościnnie rap w „Gril te sprawy…”_
Rafi – 200 tongościnnie rap w „Nie tylko dla kasy”_
Macca Squad – Maccaradża mówi dośćgościnnie rap w „Xanax”_
Kajman – K2gościnnie rap w „W jednej chwili”_
Projekt Nasłuch – Nieznani sprawcygościnnie rap w „Taki ja”_
2012Wini – Bóg jest miłościągościnnie rap w „Nienawidzę raperów”_
Kamelito – Droga Kamelitagościnnie rap w „Grzesznik”_
Borixon – Rap Not Deadgościnnie rap w „Diler”_
Chada – Jeden z Wasgościnnie rap w „To koniec”_
Da NarkoholiXXX – Sex & przemoc. Zakazane piosenkigościnnie rap w „Chodź wódkę pić”_
Bosskiskład – Braterska siłagościnnie rap w „Bania u Romana”_
Donatan – Równonoc. Słowiańska duszagościnnie rap w „Niespokojna dusza”_
Buczer – Infamous Mixtapegościnnie rap w „Fałsz”_
2013Popek – Monstergościnnie rap w „Ja robię muzę, ty płaczesz”_
Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja (kompilacja)rap w „Ćpaj sport”_
Bezczel – A.D.H.Dgościnnie rap w „Rzeźnia”_
Kobra – Golden Eragościnnie rap w „Piją i tańczą”_
2014White House – Kodex 5 Elementsgościnnie rap w „Już tego nie robię”_
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja)rap w „Dlaczego nie nam takiej mocy” i „Kołysanka (smutna rzeka)”_
Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz – Bal maturalnygościnnie rap w „Uciec stąd”_
Pih – Kino nocnegościnnie rap w „Jest impreza”_
2015RR Brygada – SoundtRRackgościnnie rap w „Nagi instynkt”_
Drużyna Mistrzów 3 (kompilacja)rap w „Samodyscyplina” i „Samodyscyplina” (remix)_
2016Tadek – Ostatni Rozkazgościnny rap w „Moja mała dziewczynko z AK”_

Teledyski

W tej sekcji zaprezentowane są wybrane teledyski artysty, z najważniejszymi informacjami na ich temat, takimi jak rok wydania, tytuł, reżyser czy album. Poniżej znajduje się tabela, która zawiera te istotne dane.

RokTytułReżyser/ProducentAlbumŹródło
2009„Dzielnia” (gościnnie: Rena)GCM, ENTA ProductionUrodzony by przegrać, żyje by wygrać_
„Szczecin dawaj na majka” (gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek)GCM_
„Stoprocent 2” (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo)Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn, Tomasz Jankowski, Filip FijalkowskiSobotaż_
2010„Tańcz głupia”_
2011„Jesteś już mój, jesteś już moja”Marcin PawełczakGorączka sobotniej nocy_
„Zabroń mi”Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków_
2012„Mój czas” (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych)DirtMiron_
2013„Zrób na to ciach”5tayfresh_
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”9 Liter FilmyDziesięć przykazań_
„Nie kradnij”_
2014„Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” (gościnnie: Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini)_
„Hej, jak leci?”A1 VideosSobota_
„#Hot16Challenge”_
2015„Jebać miłość” (oraz Matheo)Czekając na Sobotę_
„Jeszcze będzie hajc” (oraz Matheo; gościnnie: Buczer, Bezczel)Piotr Gołdych, Ewelina Marcinkowska_
„JP na Stoprocent” (oraz Matheo, gościnnie: Popek, Bosski Roman)Piotr Gołdych_
„Jazzowe manewry” (oraz Matheo; gościnnie: Wu)BNT_
„Na wszelki wypadek” (oraz Matheo)_
„Bandycki raj”9 Liter FilmySobota_
2016„Jestem stąd” (gościnnie: Lukasyno)Michał Jarczyk_
_Gościnnie
2011Smagalaz – „Jedno pytanie” (gościnnie: Sobota, Sage, Rena)Czillen Am Grillen_
2012Donatan – „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota)Piotr TutkaRównonoc. Słowiańska dusza_
Wice Wersa – „Na chate cza iść” (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)_
Da NarkoholiXXX – „Chodź vódke pić” (gościnnie: Sobota, Bezczel)OGfilmsSex & przemoc. Zakazane piosenki_
2013Rena – „Ulice” (gościnnie: Sobota, Verte)9 Liter FilmyUliczna psychologia_
HDS – „Smak zwycięstwa” (gościnnie: Sobota)HDS_
Popek – „Ja robię muze, ty płaczesz” (gościnnie: Sobota, Rena, Wini)HitvisionMonster_
Matheo – „Essa Kolynda” (gościnnie: Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb)A1 Videos_
2014Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz – „Uciec stąd” (gościnnie: Sobota)9 Liter FilmyBal maturalny_
Tony Jazzu – „Styl nad style 3” (gościnnie: Sobota)Rafał LatarnikW cenie sztuki_
Pih – „Jest impreza” (gościnnie: Sobota, Ero, Fu)Insane FilmKino nocne_
2016„Świat u stóp” (Empire Music Studio, Matheo, Popek, Sobota, Timbaland)Empire Force One_
_Inne
2007Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour”Filip Tymczyszyn_
2010„Za damski huj”Grube Jointy_
2011Sobota – „Rusz dupsko na marsz” (gościnnie: Łata, Czutek)85’sunriseGrube jointy 2: Karani za nic_
2012Sobota, Verte, Rak Raczej – „FFL”First Floor Studio_
2013Sobota, Kieru – „Balans”Toczy Videos_
VNM, Sobota, Tede, Kieru – „Na zajawie 2”Cam-L Studio_
2014Sobota, Mateusz Krautwurst – „Dlaczego nie mam takiej mocy”9 Liter FilmyNowe pokolenie 14/44_
2015Sobota, Anna Karwan – „Kołysanka (smutna rzeka)”_
Bosski Roman, Sobota – „Samodyscyplina”
Bosski Roman, Sobota – „Samodyscyplina” (remix)
Drużyna Mistrzów 3_
2016Sobota, Bonson, Bilon, Anna Karwan, Kieru, Wini, Matheo – „Trzy korony”Maciej Kawulski_

Filmografia

Filmografia tego artysty jest niezwykle interesująca i obejmuje kilka znaczących projektów w świecie kinematografii. Warto zwrócić uwagę na jego różnorodne role oraz współpracę przy produkcji filmów.

FilmData wydaniaOpisŹródło informacji
„Kozackie klimaty”2005film dokumentalny, produkcja: ZKF Skandal_
„Totem”2017rola: Igor_
„Kobiety mafii”2018rola: „Kosa”_
„Kobiety mafii 2”2019rola: „Kosa”_

Walki freak show fight

MMA

21 listopada 2020 roku zadebiutował w świecie mieszanych sztuk walki (MMA) podczas galowego eventu freak show fight Fame 8: Dubiel vs. Blonsky. Jego przeciwnikiem w tym emocjonującym starciu był raper Filip „Filipek” Marcinek. Mimo zaciętej walki, po trzech rundach to Filipek okazał się lepszy, zwyciężając jednogłośnie na punkty.

Boks

19 lutego 2022 roku Sobota wziął udział w kolejnej interesującej walce, tym razem w ramach nowo powstałej federacji freak show fight, Prime Show MMA. W ramach gali „Prime 1: Zadyma” zmierzył się z Adrianem Salwą, popularnym jako „PuszBarber”. W tej konfrontacji Sobota osiągnął sukces, zwyciężając jednogłośną decyzją sędziów.

Przypisy

  1. SebastianS. Skajnowski, Sobota „Jesteś taka słodka” – efekt współpracy z discopolowcem [online], GlamRap.pl, 07.04.2023 r. [dostęp 13.03.2024 r.]
  2. Oficjalna Lista Wyróżnień – platynowe płyty [online], OLiS [dostęp 09.10.2024 r.]
  3. „Wariatka” – Single Roxaok, Sobota [online], Apple Music, 30.11.2023 r. [dostęp 02.12.2024 r.]
  4. BartoszB. Cieśla, PRIME SHOW MMA: Sobota należała do Soboty. Pewna wygrana rapera [online], MMA PL, 19.02.2022 r. [dostęp 19.02.2022 r.]
  5. WojciechW. Gancarz, Puszbarber vs Sobota na Prime MMA! [online], Freak MMA, 17.01.2022 r. [dostęp 04.02.2022 r.]
  6. MaciejM. Zimny, Fame MMA 8: „Filipek” pokonał „Sobotę” na punkty! Przegrany debiut 43-latka | MMA ROCKS [online], MMA Rocks!, 21.11.2020 r. [dostęp 23.02.2021 r.]
  7. Maxymilian Hozer, Sobota ogłasza się „gangsta raperem”. Glamrap.pl, 26.11.2020 r. [dostęp 30.11.2020 r.]
  8. Matthew, Sobota wrócił do rapu z “Jestem Gangsta Raperem”!. Musiclife.pl, 30.11.2020 r. [dostęp 30.11.2020 r.]
  9. Maxymilian Hozer, Sobota kończy z rapem: „Cieszcie się k*rwy, dopięliście swego”. Glamrap.pl, 27.05.2020 r. [dostęp 31.05.2020 r.]
  10. MaksymilianM. Śleziak, Recenzja: Sobota – „Sobotaż” [online], erape.fotolog.pl [dostęp 15.04.2017 r.]
  11. Video Dnia: Sobota „Jesteś już mój, jesteś już moja” [online], popkiller.pl [dostęp 15.04.2017 r.]
  12. Sobota feat. Chór Montu „Do góry łeb” – kolejny numer [online], popkiller.pl [dostęp 15.04.2017 r.]
  13. Sobota „Numer na życzenie” – nowy singiel [online], popkiller.pl [dostęp 15.04.2017 r.]
  14. MateuszM. Natali, Sobota „X przykazań” – premiera 07.12.2013 r. [online], glamrap.pl [dostęp 06.11.2013 r.]
  15. MateuszM. Natali, Sobota „VII. Nie kradnij” – teledysk [online], popkiller.pl [dostęp 04.12.2013 r.]
  16. MateuszM. Natali, Sobota, Matheo, Buczer i Bezczel remiksują „Jeszcze będzie czas” WWO [online], popkiller.pl [dostęp 25.03.2015 r.]
  17. MateuszM. Natali, Sobota, Kieru „Balans” (prod. Matheo) – teledysk [online], popkiller.pl [dostęp 17.10.2013 r.]
  18. MateuszM. Natali, Video Dnia: Sobota „Bandycki raj” [online], popkiller.pl [dostęp 19.08.2015 r.]
  19. OLiS – sprzedaż w okresie 06.01.2014 – 12.01.2014 [online], olis.onyx.pl [dostęp 17.01.2014 r.]
  20. Sobota & Matheo – „Czekając na Sobotę” – ruszyła przedsprzedaż mixtape’u [online], cgm.pl [dostęp 25.03.2015 r.]
  21. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia polskiego rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014 r.

Oceń: Sobota (raper)

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:17