Waldemar Halota


Waldemar Jakub Halota to wybitna postać w polskim środowisku medycznym, urodzony 19 września 1947 roku w Szczecinie. Jest on profesorem nauk medycznych i pełni funkcję kierownika Katedry oraz Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii. Jako Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu profesor zwyczajny wnosi ogromny wkład w szkolenie przyszłych lekarzy.

Waldemar Halota jest uznawany za specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz zakaźnych. Otrzymał także tytuł doktora honoris causa Tarnopolskiego Uniwersytetu Medycznego, co jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć naukowych oraz wkładu w rozwój medycyny.

Jako autor dwóch podręczników i kilku monografii, a także licznych rozdziałów w podręcznikach, Halota przyczynił się do rozwoju wiedzy medycznej. Jest również autorem kilkuset artykułów naukowych, które dotyczą głównie problemów związanych z chorobami zakaźnymi oraz hepatologią, gdzie przejawia swoje głębokie zainteresowanie tymi ważnymi obszarami zdrowia publicznego.

Życiorys

Waldemar Halota, urodzony w 1947 roku, jest synem Henryka i Gertrudy, z domu Maślińska. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1972 roku uzyskał dyplom lekarza medycyny i objął stanowisko asystenta w Klinice Chorób Zakaźnych Instytutu Chorób Wewnętrznych tejże uczelni.

Na przełomie lat 1977 i 1978 odbył sześciomiesięczny staż naukowy na Kubie, gdzie poszerzał swoją wiedzę z zakresu chorób tropikalnych. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1980 roku, przeszedł do Filii AMG w Bydgoszczy, obejmując stanowisko kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych, która została przekształcona na Katedrę i Klinikę Chorób Zakaźnych i Hepatologii podczas utworzenia w 1984 roku Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

W 1991 roku zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego, a dwa lata później awansował na profesora nadzwyczajnego. W latach 1993–1996 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora, a rok później został profesorem zwyczajnym. Po połączeniu Akademii Medycznej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2004 roku, kontynuuje pracę na stanowisku profesora zwyczajnego oraz kierownika Katedry.

Łącząc swoją karierę naukową z praktyką medyczną, był promotorem 15 doktoratów oraz opiekunem trzech przewodów habilitacyjnych. Jako recenzent uczestniczył w ocenach kilkudziesięciu prac dotyczących stopni i tytułów naukowych. Od 1981 do 2015 roku pełnił rolę konsultanta w różnych zakresach chorób zakaźnych, zajmując się między innymi funkcjami konsultanta regionalnego i wojewódzkiego. Dodatkowo, od 1992 roku jest biegłym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a w latach 1999-2001 piastował stanowisko prezesa Okręgowego Sądu Lekarskiego Bydgosko-Pilskiej Izby Lekarskiej.

W ciągu swojej kariery był członkiem licznych ministerialnych komisji oraz krajowych i zagranicznych zespołów ekspertów, które zajmowały się epidemiologią i infektologią. W latach 1997–2003 pełnił rolę prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, a od 2004 roku kieruje Polską Grupą Ekspertów HCV. Waldemar Halota jest również współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Był aktywnym uczestnikiem kilku krajowych i międzynarodowych kolegiów redakcyjnych oraz rad naukowych czasopism medycznych. Aktualnie pełni rolę redaktora tematycznego w Przeglądzie Epidemiologicznym i jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej CEM oraz zespołu odpowiedzialnego za opracowywanie i aktualizację programu specjalizacji w dziedzinie chorób zakaźnych.

Równocześnie, w latach 1997–2012, pełnił również funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, przekształcając go w wzorcowy ośrodek diagnostyczno-leczniczy. Życie prywatne Waldemara Haloty związane jest z jego żoną Aleksandrą Gabryelą i czwórką dzieci: Agnieszką, Aleksandrem, Bartoszem i Tomaszem.

Wyróżnienia i nagrody

Wyróżnienia i nagrody przyznane Waldemarowi Halota stanowią znaczącą część jego osiągnięć zawodowych i wpływu na rozwój służby zdrowia. Jego dorobek obejmuje liczne odznaczenia, które świadczą o jego zaangażowaniu oraz profesjonalizmie w dziedzinie medycyny.

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • złoty i srebrny krzyż zasługi,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
  • odznaczenia regionalne Gdańska i Bydgoszczy.
  • nagroda specjalna I stopnia Ministra Zdrowia oraz nagroda Wojewody za stworzenie wzorcowego modelu opieki medycznej nad zakażonymi HIV w Polsce. Otrzymał ponadto sześć nagród indywidualnych Ministra Zdrowia.
  • w 2012 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu.
  • członek honorowy Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i lekarzy Chorób Zakaźnych, Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Ukraińskiego Towarzystwa Infektologów.

Te odznaczenia i zaszczyty potwierdzają jego znaczący wkład w walkę z chorobami zakaźnymi oraz promowanie zdrowia publicznego, a także uznanie w środowisku medycznym.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Waldemar Jakub Halota, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.08.2020 r.]
  2. Historia – PASL [online] [dostęp 31.07.2020 r.]
  3. a b PaulinaP. Rynkiewicz PaulinaP., Wyróżnienie dla rektora PSW [online], www.pswbp.pl, 08.05.2013 r. [dostęp 30.07.2020 r.]
  4. Zarząd główny | PTEILCHZ [online] [dostęp 30.07.2020 r.]
  5. Hepatologia - Nauki medyczne - Biuletyn Informacji Publicznej Sąd Okręgowy w Bydgoszczy [online], bip.bydgoszcz.so.gov.pl [dostęp 30.07.2020 r.]
  6. Redakcja - Epidemiological Review [online], www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl [dostęp 30.07.2020 r.]
  7. Pracownicy - Wydział Lekarski - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.wl.cm.umk.pl [dostęp 30.07.2020 r.]
  8. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 30.07.2020 r.]
  9. M.P. z 1999 r. nr 27, poz. 409

Oceń: Waldemar Halota

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:20