Warcisław Kunc to niezwykle utalentowany dyrygent, który swoją pasję i umiejętności rozwijał przez wiele lat. Urodził się 2 kwietnia 1962 roku w Szczecinie, co oznacza, że jego życie i kariera związane są z bogatą tradycją muzyczną tego miasta.
Jako osoba pełna zapału i zaangażowania, Kunc zyskał uznanie w świecie muzyki, nieustannie dążąc do perfekcji w swojej sztuce dyrygenckiej. Jego wkład w rozwój kultury muzycznej w Polsce jest nieoceniony.
Życiorys
Warcisław Kunc rozpoczął swoją edukację, ukończając Technikum Mechaniczne w Szczecinie w 1982 roku, gdzie specjalizował się w budowie maszyn. Rok później, w 1983, został absolwentem średniej szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na fagocie. Jego droga edukacyjna kontynuowała się na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w zakres jego kształcenia wchodziła dyrygentura pod okiem wybitnych profesorów.
Kunc studiował pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya oraz prof. Henryka Czyża, co znacząco wpłynęło na jego rozwój artystyczny. Po ukończeniu studiów uzyskał także tytuł absolwenta podyplomowych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, koncentrując się na zagadnieniach związanych z prawem autorskim, wydawniczym oraz prasowym.
21 kwietnia 2008 roku Kunc uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, co podkreśla jego osiągnięcia oraz zaangażowanie w rozwijanie wiedzy w dziedzinie muzyki.
Przebieg kariery
W sezonie 1989/90 Warcisław Kunc objął stanowisko dyrygenta w Operze Wrocławskiej. Następnie, w latach 1990–1993, pełnił funkcję dyrektora naczelnego oraz artystycznego Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. W okresie od 1992 do 2004 roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery i Operetki w Szczecinie.
W swojej karierze dyrygent gościł w wielu krajach, takich jak Austria, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Niemcy, Rosja, Hiszpania i Litwa, a także w dużych miastach Polski. Jako nauczyciel był związany z bydgoską Akademią Muzyczną (1993/9, 2003/5) oraz obecnie z poznańską Akademią Muzyczną, której filia znajduje się w Szczecinie. Od 2007 roku ponownie pełnił obowiązki dyrektora naczelnego Opery na Zamku w Szczecinie.
Obejmując to stanowisko, Warcisław Kunc trafił na niezwykle trudny okres dla tej instytucji. Po masowych zwolnieniach liczba pracowników spadła z 248 do 130, a liczba premier została ograniczona do dwóch rocznie. Spektakle odbywały się tylko dwa lub trzy razy w tygodniu, a frekwencja dramatycznie zmalała, z poziomem samofinansowania działalności osiągającym jedynie 12%. Sponsoring praktycznie nie istniał, a wyeksploatowany majątek teatru wymagał natychmiastowych nakładów na remonty i inwestycje. W obliczu braku możliwości natychmiastowego wsparcia finansowego ze strony budżetu wojewody, Warcisław Kunc zainicjował działania w dwóch kierunkach: stworzenia interesującej i szerokiej propozycji artystycznej oraz aktywnej działalności marketingowo-ekonomicznej.
Teatr został uhonorowany Bursztynowym Pierścieniem za:
- 1995 rok za: „Orfeusza w piekle”
- 2001 roku za „West Side Story”
- 1996 roku za realizację opery dla dzieci „Skąd to zwierzę w operze” J. Oleszkiewicza, otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki oraz ZASP-u
Produkcje takie jak „Żołnierz królowej Madagaskaru” w 1993 roku, „Carmen” (1993), „Skąd to zwierzę w operze” (1996), „Turnieje Tenorów” (2003 i 2004), oraz „Credo” (2004) były kilkakrotnie emitowane przez TVP. Od 1992 do 2004 roku w Operze na Zamku odbyło się 54 premiery, angażujące wielu znanych wykonawców oraz realizatorów z kraju i zagranicy. Dodatkowo, w okresie od 1 stycznia 2007 do czerwca 2008 miały miejsce kolejne cztery premiery.
1 września 2016 roku Warcisław Kunc otrzymał nominację na dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku, formalizując umowę na cztery sezony artystyczne, kończąc w dniu 31 sierpnia 2020 roku.
Odznaczenia i wyróżnienia
W klasie wyróżnień i odznaczeń, Warcisław Kunc zdobył szereg istotnych nagród, które podkreślają jego wkład w kulturę i lokalną społeczność. Do najważniejszych należą:
- brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany w 2008 roku,
- Order Zasługi Brandenburgii, który otrzymał w 2011 roku,
- tytuł Ambasador Szczecina, świadczący o jego zaangażowaniu w promowanie miasta.
Przypisy
- AnjaA. Breyer, Verdienstorden des Landes Brandenburg [online], Ehrenamt in Brandenburg, 04.09.2023 r. [dostęp 31.07.2023 r.] (niem.).
- Kto, jak długo i na ile kadencji? Przyglądamy się dyrektorom teatrów . kultura.trojmiasto.pl, 12.09.2016 r. [dostęp 12.09.2016 r.]
- Honorowe odznaczenia w Operze na Zamku. bip.opera.szczecin.pl, 07.11.2008 r. [dostęp 23.02.2013 r.]
- a b Białecki T. (red.): Encyklopedia Szczecina. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999 r., s. 518-519. ISBN 83-87341-45-2.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Gałązka | Bonson (raper) | Julita Kożuszek-Borsuk | Konrad Okoński | Jacek Sawaszkiewicz | Marek Stelar | Przemysław Thiele | Witek Łukaszewski | Burkhard Driest | Ewa Pełka-Wierzbicka | Franz Theodor Kugler | Katarzyna Meronk | Theophil Andreas Volckmar | Paweł Audykowski | Agata Kulesza | Radonis | Marcin Macuk | Ewa Zarzycka | Janusz Tryzno | Przemysław WechterowiczOceń: Warcisław Kunc