Budynek usytuowany przy ulicy Andrzeja Niegolewskiego 2 to pięciokondygnacyjna konstrukcja, która znajduje się na narożniku ulic Mieczysława Niedziałkowskiego oraz Andrzeja Niegolewskiego. Znajduje się on na szczecińskim osiedlu Śródmieście-Północ, w dzielnicy Śródmieście.
Ten obiekt jest nie tylko nowoczesny, ale również ma duże znaczenie historyczne. Jest to jedyny ocalały budynek z przedwojennego kompleksu szkół podstawowych, które edukowały chłopców (Gneisenau-Knabenschule) oraz dziewczęta (Gneisenau-Mädchenschule).
Odnalezienie się w historii tego miejsca jest również możliwe dzięki jego unikalnej architekturze, która odzwierciedla dawny urok Szczecina oraz bogaty kontekst kulturowy regionu. W celu dalszego odkrycia dzielnicy warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie Śródmieście.
Historia
„W latach 1899–1901, na wschodniej stronie obecnej ulicy Andrzeja Niegolewskiego, wzniesiono dwa neogotyckie budynki, które pełniły funkcję szkół podstawowych i dzieliły wspólną salę gimnastyczną. Budynek usytuowany przy narożniku z dzisiejszą ulicą Wielkopolską nosił adres Gneisenaustraße 1 i był przeznaczony dla chłopców, natomiast budynek na rogu z ulicą Niedziałkowskiego miał adres Gneisenaustraße 2 i służył dziewczętom. Niestety, w wyniku bombardowania Szczecina, które miało miejsce w nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 r., zespół szkół doznał znacznych zniszczeń. Całkowicie zniszczona została część kompleksu zajmowana przez szkołę męską oraz sala gimnastyczna, a część związana z szkołą żeńską spłonęła.
Po zakończeniu II wojny światowej, pozostałości po zniszczonych budynkach rozebrano, zachowując jedynie ruiny żeńskiej szkoły, łącznik z salą gimnastyczną oraz fragment ogrodzenia. Uszkodzoną szkołę żeńską odbudowano, zmieniając jej formę i dodając dodatkowe piętro na miejscu dawnego poddasza, które powtórzyło układ okien niższych kondygnacji. Po zakończeniu prac budowlanych, obiekt został przekształcony na internat Zespołu Szkół Budowlanych i połączony modernistyczną plombą z pobliskim budynkiem głównym tejże szkoły.”
Opis
W okresie przedwojennym, ocalały obiekt zespołu szkół podstawowych przy ul. Andrzeja Niegolewskiego był czterokondygnacyjnym budynkiem z poddaszem. Jego fasada niemal w całości pokryta była cegłą klinkierową, co nadawało mu elegancki i trwały wygląd.
Od strony ulicy Niedziałkowskiego elewacja była podzielona na dwie części. Lewą część cechował czteroosiowy ryzalit, który był zwieńczony dekoracyjnym szczytem. Z kolei prawa strona była bezokienna, co tworzyło interesujący kontrast. Natomiast elewacja od strony ulicy Niegolewskiego miała czternaście osi, z czego cztery ostatnie umiejscowione były w ryzalicie, również zwieńczonym ozdobnym szczytem z oknami w poddaszu. Dodatkowo ponad szóstą i siódmą osią ostatniego piętra znajdował się mniejszy, dwuosiowy szczyt.
Na dachu budynku znajdował się spadzisty dach, a w narożniku przy kalenicy ulokowana była wieżyczka, która dodawała całej konstrukcji charakterystycznego wyglądu. Po wojnie, w wyniku zniszczeń, wybudowano nową kondygnację w miejsce zniszczonego poddasza oraz szczytów. Wskutek tej powojennej odbudowy obiekt stracił swoje pierwotne zwieńczenia i otrzymał prosty dach, co zmieniło jego dotychczasowy wygląd.
Przypisy
- a b JerzyJ. Połowniak JerzyJ., Ul. Niedziałkowskiego, Szczecin. Wielki skandal przy sprzedaży miejskich działek pod kamienice. Tak parcelowano Petrihof [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 30.11.2020 r.]
- Gneisenau-Knabenschule – Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl [online], pomeranica.pl [dostęp 30.11.2020 r.]
- Gneisenau-Mädchenschule – Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl [online], pomeranica.pl [dostęp 30.11.2020 r.]
- Gneisenauschulen, Gneisenaustraße 1, 2 - Gneisenau-Mänchenschule - 01 - sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 30.11.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Budynek przy ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 32 w Szczecinie | I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie | II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie | III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie | IX Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie | Liceum Pedagogiczne nr 1 w Szczecinie | Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie | V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Szczecinie | VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie | XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie | Zespół Szkół nr 3 w Szczecinie | Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w SzczecinieOceń: Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2 w Szczecinie