Jacht Klub AZS Szczecin


Jacht Klub AZS Szczecin to najstarsza instytucja żeglarska w Polsce, która działa na obszarze Szczecina oraz całego Pomorza Zachodniego. Klub ten ma na celu organizację działalności żeglarskiej skierowanej do dzieci, młodzieży oraz studentów uczelni wyższych, które znajdują się w Szczecinie.

Siedziba klubu usytuowana jest w malowniczej okolicy na Szczecińskiej Rogatce, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziorem Dąbie. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, klub nie tylko promuje aktywny styl życia, ale również kształtuje młode talenty żeglarskie.

Historia

Jacht Klub AZS Szczecin, historyczna instytucja w szeregach żeglarstwa, rozpoczął swoją działalność 12 listopada 1946 roku. Powstał jako Sekcja Żeglarska w ramach Akademickiego Związku Sportowego, przy szczecińskim oddziale Akademii Handlowej w Poznaniu. Na jego pierwszym czele stał student tejże uczelni, Feliks Wodziński.

Wkrótce, bo już 2 marca 1947 roku, sekcja zmieniła nazwę na Akademicki Związek Morski (AZM). Początkowo dysponowali jedynie ożaglowaną szalupą SM 8. Latem tego samego roku, dzięki Wojewódzkiemu Urzędowi WFiPW, otrzymali pięć wraków jachtów do remontu, co zaowocowało zwodowaniem pierwszego jachtu, Maciek, w maju 1948. W wyniku dalszego rozwoju, w 1948 roku, akademicy przejęli również przystań w Gocławiu, gdzie mieścił się dawny Pałacyk Jachtowy, będący niegdyś siedzibą Stettiner Yacht Club.

Rok 1951 był istotny dla rozwoju klubu, gdyż wtedy to zorganizowano Regaty Przyjaźni na Zalewie Szczecińskim. Zaledwie rok później, sekcja przeniosła się z Gocławia na Wyspę Akademicką na Odrze, a latem przenosząc się do przystani w Dąbiu. W 1956 roku Sekcja Żeglarska AZS została przekształcona w Jacht Klub AZS.

W szalonym okresie lat 60. XX wieku klub nie tylko nabył nowe jachty, ale również rozwijał regatowy sport żeglarski wśród dzieci i młodzieży, posiadając liczną flotyllę jachtów klasy olimpijskiej, od optymistów po soling. 1971 rok to czas, gdy na nowej przystani przy ul. Przestrzennej 9 oddano do użytku budynek klubowy. Budowa tego obiektu trwała od 1954 roku, a 14 września 1974 roku wojewoda szczeciński przyznał ostatecznie teren Jacht Klubowi AZS.

Działacze

W 1949 roku oddział szczeciński AZM zrzeszał około 200 członków, a w roku 1953 liczba ta wyniosła 150. Przez lata, w 1984 roku liczba członków wzrosła do około 600, a w 2007 roku klub obejmował już około 300 osób. Wśród najbardziej zasłużonych działaczy klubu wymienia się takie osoby jak: Feliks Wodziński, Kazimierz Haska, Z. Ostrowski, J. Bochni, Jerzy Borowiec, J. Kraszewski, K. Rypiński, W. Zdrojewski, W. Zdrojewska, Wojciech Jacobson, Ludomir Mączka, Maciej Krzeptowski, J. Waraczewski, Z. Gerlach, A. Kazimierczak, Z. Szostak oraz Emil Żychiewicz.

Przypisy

  1. a b c d Encyklopedia Szczecina. T. Suplement 2. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2007 r., s. 92. ISBN 978-83-89341-53-2.
  2. Encyklopedia Szczecina. T. I A-O. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999 r., s. 178-179. ISBN 83-87341-45-2.

Oceń: Jacht Klub AZS Szczecin

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:25