Pałac „Pod Globusem”


Pałac „Pod Globusem” to interesujący obiekt architektoniczny, który znajduje się w malowniczym Szczecinie. Jego lokalizacja przy pl. Orła Białego czyni go jednym z ważniejszych punktów na mapie tego miasta.

Warto zwrócić uwagę na unikalny styl budynku, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, pragnących odkrywać bogate dziedzictwo Szczecina.

Historia

Pałac, który obecnie pełni rolę siedziby Akademii Sztuki w Szczecinie, niegdyś był gmachu Towarzystwa Ubezpieczeniowego „National” oraz Zespołu Szkół Medycznych. Jego historia sięga lat 1724–1725, kiedy to wzniesiono pierwotną, barokową rezydencję, znaną jako Pałac Grumbkowa. Całą budowlę zaprojektował Piotr de Montarque, Francuz pochodzący z Langwedocji. W trakcie budowy piastował on współpracę z Filipem Gerlach, odpowiedzialnym za służby budowlane Prus, a także kompetentnym projektantem kościołów w Berlinie oraz Poczdamie. Rzeźby zdobiące pałac stworzył nadworny artysta królewski, Johann Georg Glume.

Charakterystyczną cechą tej barokowej budowli była imponująca fasada, z wyraźnie zaznaczonym ryzalitem, który został podzielony przy pomocy pilastrów. W okolicach roku 1800 pałac przeszedł przebudowę, która nadała mu empirowe formy oraz wykończenia bogato zdobione detalami. W obiekcie tym znajdowała się siedziba Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej, Filipa Ottona von Grumbkowa. W 1759 roku urodziła się tam księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, która później stała się carycą Marią Fiodorowną, małżonką cara Pawła I.

Pałac w roku 1782 przeszedł w ręce szczecińskiego kupca Fryderyka Wietzlow, który utrzymał go w rodzinie aż do roku 1890. Wtedy to budynek został zakupiony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe „National” (Allgemeine Versicherungs – Aktien Gesellschaft „National”). Stary gmach został rozebrany a na jego miejscu wzniesiono nowy, projektowany przez berlińskiego architekta Franza Wichardsa, w latach 1890–1891.

Obecny budynek neobarokowy wyróżnia się fasadą, której dolna część pokryta jest kamienną rustyką, zaś górna jasną klinkierową licówką. Frontowy ryzalit, podzielony pilastrami, podtrzymuje trójkątny tympanon, który bogato zdobi płaskorzeźba. Zwieńczeniem architektury jest globus, od którego pałac wziął swoją nazwę.

Warto zaznaczyć, że mimo niemal całkowitego zniszczenia starego miasta podczas II wojny światowej, ten obiekt przetrwał bez szwanku. W drugiej dekadzie XXI wieku pałac przeszedł proces remontu, a następnie został przekazany na siedzibę Akademii Sztuki w Szczecinie.

Przypisy

  1. Pałac pod Globusem [online], Akademia Sztuki w Szczecinie [dostęp 19.08.2020 r.]
  2. PiotrP. Skurzyński PiotrP., Pomorze, Warszawa: Wyd. Muza S.A., 2007 r., s. 148, ISBN 978-83-7495-133-3.

Oceń: Pałac „Pod Globusem”

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9