Andrzej Gieniusz


Andrzej Gieniusz, urodzony 7 grudnia 1958 roku w Szczecinie, to wybitny przedstawiciel polskiego środowiska teologicznego.

Pełni on funkcję biblisty oraz duchownego katolickiego, a także jest członkiem zgromadzenia zmartwychwstańców. Jego wkład w edukację akademicką, a także w badania dotyczące Pisma Świętego, czyni go uznawanym wykładowcą akademickim w obszarze teologii.

Życiorys

Andrzej Gieniusz jest uznawanym członkiem Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, którego działalność ma istotne znaczenie w kontekście katolickim. Ukończył studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie zdobył stopień doktora, potwierdzający jego wiedzę i zaangażowanie w teologię.

Od 2002 roku pełni rolę profesora na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, przyczyniając się w ten sposób do kształcenia przyszłych kadr teologicznych. Jego wkład w rozwój nauk teologicznych obejmuje także prace redakcyjne, gdyż jest członkiem redakcji kwartalnika Biblica.

W obszarze przekładu Pisma Świętego, Gieniusz zajął się ekumenicznym tłumaczeniem Biblii, w ramach którego przygotował tłumaczenie 2. Listu do Koryntian. W 2016 roku został wybrany do nowej redakcji naukowej Biblii Tysiąclecia (wydanie VI), gdzie odpowiada za Nowy Testament, co świadczy o jego dużym autorytecie i zaufaniu wśród środowiska teologicznego.

Andrzej Gieniusz jest także członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego „Fides et ratio”, co podkreśla jego aktywność w międzynarodowej wspólnocie teologicznej.

Przypisy

  1. O. Andrzej Gieniusz członkiem nowej redakcji Biblii Tysiąclecia. resurrectionist.eu. [dostęp 29.12.2017 r.]
  2. a b Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe FIDES ET RATIO. fidesetratio.iap.pl. [dostęp 29.12.2017 r.]
  3. a b Andrzej Gieniusz. biblico.it. [dostęp 29.12.2017 r.]
  4. Mirosław Kiedzik – Polski przekład ekumeniczny. Nowego Testamentu z języków oryginalnych - główne założenia i zmiany w brzmieniu przekładu oraz ich podstawy. (w Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 2008, t. 41; s. 189)

Oceń: Andrzej Gieniusz

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:20