Piotr Zaremba, urodzony 14 marca 1959 roku w Szczecinie, jest znanym biblistą oraz wykładowcą akademickim. W swojej karierze niemałego znaczenia nabrały jego umiejętności w zakresie tłumaczenia tekstów z języków hebrajskiego i greckiego, co stanowi fundament jego pracy naukowej. Jako autor przekładu Pisma Świętego zarówno Starego, jak i Nowego Przymierza, Zaremba wniósł ogromny wkład w dostępność i zrozumienie tych tekstów.
Obecnie Piotr Zaremba pełni funkcję wykładowcy w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem ze studentami. Dodatkowo jest pastorem Wspólnoty Kościoła K5N w Poznaniu, co pokazuje jego zaangażowanie w wspieranie wspólnoty chrześcijańskiej i prowadzenie duchowe swoich wiernych.
Wykształcenie
Piotr Zaremba zdobył znaczące wykształcenie, które przyczyniło się do jego rozwoju zawodowego. Wśród jego osiągnięć znajdują się:
- doktor językoznawstwa hebrajskiego, uzyskany na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- magister teologii ewangelickiej, ukończony na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie,
- magister inżynier budownictwa lądowego, uzyskany na Politechnice Szczecińskiej.
Działalność
Po przyjęciu chrztu w 1976 roku, Piotr Zaremba przez siedem lat prowadził działania mające na celu opiekę nad młodzieżą w obrębie wspólnoty baptystów w Szczecinie. W kolejnych czterech latach pełnił rolę przewodniczącego Komisji Młodzieżowej, działając przy Radzie Naczelnej Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie, gdzie jednocześnie kontynuował studia teologiczne i współpracował jako redaktor w Magazynie Młodzieżowym Puls, będącym dodatkiem do miesięcznika Słowo Prawdy.
Od 1989 roku Zaremba prowadził swoją służbę w Poznaniu, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój lokalnej społeczności. Był kluczową postacią w zakładaniu lub uczestniczył w powstawaniu ośmiu wspólnot religijnych w Poznaniu oraz jednej wspólnoty w Gnieźnie. Jego zaangażowanie zaowocowało powstaniem Kościoła 5N, którego inicjatywą jest on sam, a od jesieni 2002 roku sprawuje funkcję pastora tej społeczności.
Tłumaczenia
Biblia
W ramach Ewangelicznego Instytutu Biblijnego, grupa współpracowników oraz Piotr Zaremba aktywnie uczestniczy w tłumaczeniu Pisma Świętego, korzystając z oryginalnych tekstów w językach greckim i hebrajskim. W 2016 roku na rynku wydawniczym pojawiła się drukowana edycja Biblie, czyli Pisma Świętego Starego i Nowego Przymierza, w wersji literackiej. Dwa lata później, w 2018 roku, publikacja ta została wzbogacona o elektroniczne wydania, które zawierały ponad 20 000 szczegółowych komentarzy, skupiających się głównie na aspektach tekstowych oraz lingwistycznych.
Wcześniejsze tłumaczenia, które były przygotowywane przez Ewangeliczny Instytut Biblijny, wydawane były w formie cząstkowej, obejmując poszczególne Ewangelie oraz Nowe Przymierze. Można je również znaleźć w całości w edycji „FireBible, Biblia dla charyzmatyków”.
Inne dzieła
- Charles C. Ryrie, Podstawy teologii,
- James D. Kennedy, Eksplozja ewangelizacji,
- Arthur Willis, W Ślady Mistrza,
- Bob Webster, Dynamika Kościoła,
- Dogmatyka, (oprac. Biblical Education by Extension),
- Raymond Franz, Kryzys sumienia,
- Al Fasol, Podstawy zwiastowania Słowa Bożego.
Życie prywatne
Piotr Zaremba prowadzi życie rodzinne w Poznaniu, gdzie mieszka z żoną Krystyną. Krystyna jest zarówno lekarką, jak i nauczycielką języka niemieckiego, co świadczy o jej wszechstronnych umiejętnościach zawodowych. Para wspólnie wychowała trójkę dzieci, co wskazuje na ich zaangażowanie w życie rodzinne i wychowanie potomstwa.
Przypisy
- FireBible Biblia dla charyzmatyków - EIB - brązowa [online], www.bogulandia.pl [dostęp 15.11.2022 r.]
- Piotr Zaremba - Studenci, pracownicy - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], usosweb.amu.edu.pl [dostęp 30.10.2018 r.]
- Biblia z Ewangelicznego Instytutu Biblijnego – kolejne wydanie Pisma Świętego po polsku na czytniki! | Świat Czytników [online], swiatczytnikow.pl [dostęp 30.10.2018 r.]
- Biblia to jest Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza – przekład dosłowny (P. Zaremba) – Biblia – Czytanie na dziś – Orygenes+ [online], www.orygenes.pl [dostęp 30.10.2018 r.]
- WBST - Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne [online], www.wbst.edu.pl [dostęp 31.10.2018 r.]
- Informacje o pastorze – K5N Kościół 5N [online], k5n.pl [dostęp 30.10.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej Gieniusz | Wolfhart Pannenberg | Maciej Pawlak | Aleksander Szełomow | Friedrich Fabricius | Maciej Czaczyk | Bogusław Paleczny | Andrzej A. Napiórkowski | Adrian PutOceń: Piotr Zaremba (biblista)