Bogusław Paleczny to znana postać w polskim życiu religijnym oraz społecznym. Urodził się 9 maja 1959 roku w Szczecinie, gdzie jego świadome życie duchowe zaczęło się kształtować już w młodości. Jako członek zakonu Kamilianów, poświęcił swoje życie służbie innym, przyczyniając się do rozwoju katolickiej misji w Polsce.
Paleczny był aktywnym działaczem społecznym, szczególnie zaangażowanym w pomoc osobom bezdomnym. Jego działania oraz samarytańska postawa zainspirowały wielu ludzi do aktywnego wsparcia potrzebujących. Ponadto, był również autorem muzyki religijnej, która wzbogacała liturgię i przyciągała wiernych do wspólnej modlitwy.
Jego życie zakończyło się 2 czerwca 2009 roku w Tarnowskich Górach, jednak jego dziedzictwo i działalność wciąż wpływają na społeczność katolicką w Polsce.
Życiorys
Formację kapłańską Bogusław Paleczny zdobył w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Już w trakcie studiów, od 1989 roku, zaangażował się w niesienie wsparcia najuboższym oraz osobom bezdomnym. W 1993 roku złożył śluby wieczyste, a trzy lata później, 21 maja 1994, otrzymał święcenia kapłańskie.
W 1991 roku, za zgodą władz zakonnych, zainicjował powstanie Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej (KMPS), która działała w strukturach Zakonu Ojców Kamilianów. W ramach tej misji zrealizował szereg projektów, między innymi Bar Charytatywny „Św. Marta” oraz Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz” dla bezdomnych mężczyzn w warszawskim Ursusie, gdzie schronienie znalazło 100 osób.
W 2006 roku rozpoczął budowę jachtu pełnomorskiego, z zamiarem opłynięcia świata razem z podopiecznymi. Poza działalnością duszpasterską, Bogusław Paleczny był także utalentowanym muzykiem. Śpiewał i grał na gitarze, a jego dorobek artystyczny obejmował 9 płyt. Środki uzyskane z koncertów pozwoliły mu na dalsze wspieranie działalności charytatywnej oraz niezbędne remonty.
Niestety, zmarł 2 czerwca 2009 roku w wyniku rozległego zawału serca. Jego miejsce spoczynku znajduje się w Tarnowskich Górach.
Przypisy
- Paweł Rutkiewicz: Ten jacht osoby bezdomne budowały przez 14 lat. Teraz przyszedł czas na wodowanie. warszawa.wyborcza.pl, 25.04.2021 r. [dostęp 26.04.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej A. Napiórkowski | Adrian Put | Piotr Zaremba (biblista) | Andrzej Gieniusz | Wolfhart Pannenberg | Maciej Pawlak | Aleksander Szełomow | Friedrich Fabricius | Maciej CzaczykOceń: Bogusław Paleczny