Galeria Kaskada to niepowtarzalny ośrodek handlowo-usługowo-gastronomiczny, który znajduje się w lokalizacji przy alei Niepodległości 36 w Szczecinie, w sercu dzielnicy Śródmieście.
Obiekt ten jest uznawany za jeden z największych tego typu kompleksów w województwie zachodniopomorskim, co czyni go istotnym punktem na mapie handlowej regionu.
Opis
Centrum Handlowe Galeria Kaskada, które rozpoczęło swoją działalność 28 września 2011 roku, znajduje się przy alei Niepodległości 36. Obiekt powstał na miejscu trzech wcześniejszych budynków: Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Odra”, Teatru Lalek Pleciuga oraz Kombinatu Gastronomicznego „Kaskada”, który spłonął 27 kwietnia 1981 roku.
Architektura budynku przyciąga uwagę dzięki trzem rotundom, każda z nich zwieńczona jest kopułą w innym kolorze: niebieskim, symbolizującym dżinsy zakładów „Odra”, czerwonym, nawiązującym do kurtyny w teatrze Pleciuga oraz żółtym, który przypomina szampana serwowanego w dawnej Kaskadzie. Forma obiektu do złudzenia przypomina niegdyś istniejący kombinat.
Galaria Kaskada wyróżnia się imponującą powierzchnią, która przekracza 100 000 m², w tym 43 000 m² zostało przeznaczone na sprzedaż w 140 sklepach. Dla wygody odwiedzających, obiekt posiada także 1000 miejsc parkingowych, w tym parking na dachu. Na terenie centrum znajduje się siłownia Zdrofit, stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz myjnia bezdotykowa „Johnny Washer”.
Podczas prac budowlanych natrafiono na cenne znaleziska, w tym relikty XVII-wiecznego muru obronnego oraz fragmenty nowożytnych fortyfikacji obronnych Szczecina. Elementy te zostały zachowane, a ich fragment można podziwiać w podziemiach Kaskady.
Historia
Początki historii obiektu sięgają 1889 roku, kiedy to zrealizowano projekt wielofunkcyjnego budynku, w jego wnętrzach znalazły się sklepy oraz kawiarnie, takie jak „Monopol”, „Klotzman” i „Bismarck”, a także restauracja „Zum Kronprinzen”. To właśnie tutaj mieścił się urząd zajmujący się poborem podatku dochodowego od rzemiosła, a także mieszkania na wynajem. Z biegiem lat, nieruchomość przeszła w ręce różnych właścicieli, w tym mistrza budowlanego Carla Haase (od 1889 do VIII 1894), restauratora Johanna Klotzmann (do X 1894), a następnie rentiera z Berlina, Alberta Seibta (do IV 1896) i wielu innych, aż po Heinricha Ponatha, który był ostatnim właścicielem budynku przed wojną.
W wyniku przebudowy trwającej od kwietnia do września 1929 roku, obiekt zmienił swoją funkcję. Właściciel Otto Ponath stworzył nowoczesny 3-piętrowy kompleks klubowo-rozrywkowy pod nazwą „Haus Ponath”. W jego wnętrzu znalazły się przestrzenie takie jak kawiarniano-klubowa czy restauracyjna, a także drewniana sala bilardowa, która przez wiele lat uchodziła za największą na Pomorzu. Obiekt stał się symbolem nowoczesności, z przestronnymi schodami oraz nowoczesnym gazowym systemem ogrzewania.
Widok rozpościerający się z kawiarnianych wnętrz na ostatnim piętrze był prawdziwą wizytówką tego miejsca, sprawiając, że każdy mógł cieszyć się panoramą miasta. Niestety, w wyniku bombardowań w 1944 roku, budynek uległ zniszczeniu, ale przywrócono go do życia po kapitalnym remoncie, który zakończono w kwietniu 1948 roku, kiedy to otwarto w nim Powszechny Dom Towarowy. Na drugim piętrze zlokalizowano kawiarnię „Centralna”, a na trzecim piętrze – restaurację o tej samej nazwie. Ostatni bal sylwestrowy zorganizowano w tych wnętrzach w 1956 roku.
W 1957 roku budynek został wyłączony z użytkowania w celu przeprowadzenia gruntownego remontu, który trwał aż do 1962 roku. Powstało wówczas nowoczesne centrum rozrywkowe o nazwie „Kaskada”. W jego wnętrzach powstały różnorodne sale, w tym „Kapitańska” na parterze, „Rondo” na pierwszym piętrze, „Słowiańska” na drugim oraz „Pokusa” na najwyższym. Miejsce to gościło wielu znanych artystów, w tym m.in. Czesława Niemena, Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Vondrackovą, Annę Jantar, Faridę, Irenę Jarocką, Annę German, Adę Rusowicz, Halina Frąckowiak, Stenię Kozłowską, Ałłę Pugaczową, Wojciecha Młynarskiego oraz Jerzego Połomskiego, a także różne zespoły muzyczne.
Jednak historia „Kaskady” zakończyła się tragicznie, gdy 27 kwietnia 1981 roku doszło do pożaru, który całkowicie zniszczył budynek. W 1984 roku przystąpiono do jego wyburzenia. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się „Kaskada”, powstały „Dachy Paryża”, a małe lokale gastronomiczne serwujące piwo i różnorodne dania funkcjonowały przez kolejne dwie dekady. W 2008 roku „Dachy Paryża” zlikwidowano, obok nich zniknęły także inne obiekty, w tym dawny teatr lalek oraz zakłady odzieżowe. Na tym terenie wzniesiono nowoczesną galerię handlową, w której trzy rotundy odzwierciedlają kolory oraz układ dawnych budynków. Na poziomie -1 można podziwiać historyczne emblematy, które przypominają o bogatej przeszłości tych miejsc.
Przypisy
- a b c d e f g O nas [online], www.galeria-kaskada.pl [dostęp 14.02.2024 r.]
- Myjnia Johnny Washer [online], www.galeria-kaskada.pl [dostęp 14.02.2024 r.]
- Redakcja, Kaskada: Trzy kolory gotowe [zdjęcia, wideo] [online], Głos Szczeciński, 20.08.2011 r. [dostęp 10.11.2020 r.]
- a b c d Historia Galerii Kaskada w Szczecinie [dostęp 14.02.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Pawilon Centrali Zaopatrzenia Szkół w Szczecinie | Budynek przy pl. Orła Białego 10 w Szczecinie | Ratusz Staromiejski w Szczecinie | Posejdon Center | Galaxy (centrum handlowe)Oceń: Galeria Kaskada