Kanał Wrocławski


Kanał Wrocławski, znany pierwotnie jako Dunzig-Parnitz-Kanal do 1945 roku, a po tej dacie jako Kanał Przemysłowy, to istotny element infrastruktury wodnej zlokalizowany w Szczecinie w Dolinie Dolnej Odry. Ten kanał, znajdujący się na Międzyodrzu w województwie zachodniopomorskim, stanowi integralną część portu morskiego w Szczecinie, co znacząco wpływa na rozwój regionu.

Kanał został oddany do eksploatacji w 1895 roku, a jego głównym zadaniem jest łączenie środkowej Parnicy z Duńczycą oraz Basenem Cichym. Równocześnie rozdziela on Łasztownię od Ostrowa Mieleńskiego, co czyni go ważnym punktem na mapie transportu wodnego.

Warto zauważyć, że kanał ma długość wynoszącą około 1100 metrów oraz szerokość od 80 do 100 metrów. Jak informuje Urzęd Morski w Szczecinie, statki powinny zachować ostrożność i trzymać się zachodniego brzegu. To zalecenie wynika z faktu, że wzdłuż wschodniego brzegu ciągnie się nieoznakowana mielizna o szerokości około 30 metrów, na której głębokości nie przekraczają 3,0 metrów.

W wyniku historycznych zawirowań, w 1949 roku urzędowo zmieniono nazwę kanału z niemieckiej na polską, co jest ważnym aspektem w kontekście jego lokalnego znaczenia oraz tożsamości.

Przypisy

  1. Port. Urząd Morski w Szczecinie. [dostęp 16.04.2009 r.]
  2. a b Terebucha, Eugeniusz Port szczeciński w: Szczecin miasto-port-okolice, Polskie Towarzystwo Geograficzne w Szczecinie, Święto Morza 1947 r.
  3. "Spis nazw, ulic, placów, rzek, wysp i kanałów miasta portowego Szczecina", Księgarnia Nakładowa J. Kijowskiego w Szczecinie, 1945 r.
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11.02.1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 5)

Oceń: Kanał Wrocławski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:24