Lotnisko Szczecin-Dąbie


Witamy w fascynującym świecie Lotniska Szczecin-Dąbie, które jest znane jako trawiaste lotnisko sportowe Aeroklubu Szczecińskiego. Posiada kod ICAO: EPSD i jest unikatowym miejscem dla amatorów lotnictwa.

Lotnisko znajduje się w prawobrzeżnej części Szczecina, w malowniczej dzielnicy Dąbie, przy ul. Przestrzennej 10. To dogodna lokalizacja, blisko jeziora Dąbie, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla wszystkich entuzjastów sportów powietrznych.

Historia

Lotnisko Szczecin-Dąbie, zbudowane przez Niemców w latach 20. XX wieku, odgrywało istotną rolę w przedwojennym systemie lotnisk komunikacyjnych Rzeszy Niemieckiej. Regularne loty odbywały się stąd nie tylko w kraju, ale także w kierunkach międzynarodowych. Kluczowym elementem decyzji lokalizacyjnej było ulokowanie portu lotniczego nad jeziorem Dąbie, zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta, co sprzyjało rozwojowi wodnosamolotów.

Na obszarze bezpośrednio sąsiadującym z jeziorem stworzono specjalistyczną stację do tankowania wodnosamolotów oraz wybudowano obrotową platformę. Dodatkowo, zainstalowano system podziemnych zbiorników paliwowych. Z uwagi na położenie lotniska w obszarze podmokłym, zainwestowano w zaawansowany system drenażu składający się z drenów oraz elektrycznych pomp, które skutecznie usuwały wodę z płyty lotniska.

Infrastruktura lotniska obejmowała także trzy nowoczesne hangary żelbetowe z przesuwanymi drzwiami. Do jednego z centralnie położonych hangarów przylegały budynki administracyjno-szkoleniowe oraz wieża obserwacyjna. W czasie II wojny światowej budynki lotniska zostały pomalowane w kamuflaż, a te wzory przetrwały do dnia dzisiejszego.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej lotnisko przeszło pod polskie zarządzanie. Początkowo port miał charakter komunikacyjny, współdzielony z PLL LOT, co trwało do lat 60., gdy ze względu na rozwój transportu powietrznego i większe rozmiary samolotów uruchomiono międzynarodowy port lotniczy Szczecin-Goleniów.

Problemy infrastrukturalne zaczęły pojawiać się w latach 80., kiedy to władze PRL postanowiły zorganizować międzynarodowy zlot młodzieży socjalistycznej. Zorganizowanie obozowiska na płycie lotniska, gdzie przebywały dziesiątki tysięcy osób, poważnie uszkodziło system drenażowy. Od tego momentu problem z wodą stojącą na pasach startowych stał się stale obecny, a dodatkowo nakładająca się budowa nowego mostu łączącego obie części Szczecina tylko pogorszyła sytuację.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":

Lądowisko Szczecin-Szpital Kliniczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego | Linia kolejowa Szczecin – Berlin

Oceń: Lotnisko Szczecin-Dąbie

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:17