Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka w Szczecinie to istotny obiekt sportowy, położony przy ul. Litewskiej 20, w dzielnicy Zawadzkiego-Klonowica. Dotarcie do stadionu jest możliwe za pomocą komunikacji publicznej, w tym autobusów linii nr 53, 60, 75, 80 oraz tramwajów linii nr 1 i 9. Od marca 1998 roku obiekt znajduje się w gestii gminy Miasto Szczecin, a jego administracją zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie.
Historia stadionu sięga początku XX wieku, kiedy to powstał on w obrębie szczecińskiego kompleksu sportowego na terenie znanym wówczas jako Westend. W swoim pierwotnym stanie obiekt służył klubowi sportowemu SC Preußen Stettin i od 1920 roku do 1933 roku nosił nazwę Hans-Peltzer-Kampfbahn (lub Hans-Peltzer-Kampfstätte). Następnie jego nazwa uległa zmianie na Preußen-Sportplatz.
Po zakończeniu II wojny światowej stadion stał się areną dla Wojskowego Klubu Sportowego Wiarus, a od lat 70. XX wieku działał jako obiekt Budowlanych Szczecin. W grudniu 2001 roku Rada Miasta Szczecina postanowiła nadać stadionowi imię Wiesława Maniaka, co miało miejsce 20 kwietnia 2002 roku, w trakcie ceremonii otwierającej obiekt po jego gruntownej modernizacji.
Stadion posiada certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA), uprawniający do organizacji międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych w zgodzie z normami IAAF. Obiekt był gospodarzem Mistrzostw Polski w lekkoatletyce trzykrotnie: w latach 2002, 2008 oraz 2014. Dodatkowo, w latach 2008 i 2009 odbywały się tu mityngi lekkoatletyczne Pedro's Cup, w których brało udział wielu znakomitych sportowców.
W latach 2011-2017 na stadionie organizowane były zawody lekkoatletyczne memoriału Janusza Kusocińskiego, a od 2018 roku nieprzerwanie odbywa się memoriał Wiesława Maniaka.
Obiekt składa się z dwóch głównych części:
- otwartego stadionu lekkoatletycznego, który dysponuje:
- 8-torową bieżnią tartanową o długości 400 m z rowem z wodą,
- rzutniami do rzutu oszczepem (2) oraz do rzutu dyskiem i młotem (1), i do pchnięcia kulą (2),
- skoczniami do skoku o tyczce (2) oraz skoczniami do skoku w dal i trójskoku (2),
- zadaszonymi trybunami o pojemności 1638 miejsc,
- sztucznym oświetleniem, nagłośnieniem i monitoringiem.
- hali sportowej z nawierzchnią tartanową o powierzchni 1345 m², która zawiera:
- 4-torową bieżnię tartanową z prostą o długości 100 m,
- skocznię do skoku w dal, trójskoku, zeskok do skoku o tyczce i skoku wzwyż,
- siłownie: lekkoatletyczną i fitnessową,
- pokoje mieszkalne, szatnie oraz gabinety odnowy biologicznej i masażu.
Stadion pełni również funkcję siedziby dla wielu klubów sportowych w Szczecinie, takich jak:
- Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin,
- Klub Sportowy Ironman Szczecin (triatlon),
- Miejski Klub Lekkoatletyczny Szczecin,
- Stowarzyszenie Fizjosport "Fizjobiegacze Szczecin",
- Klub Sportowy Olimpic Szczecin,
- szczecińskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych.
Przypisy
- Pewne: Kusociński w Szczecinie [online], Sport.pl Gazeta Wyborcza Szczecin [dostęp 06.06.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty sportowe":
Netto Arena | Floating Arena | Aeroklub Szczeciński | Stadion Arkonii Szczecin | Stadion Stoczniowy w Szczecinie | Tor Kolarski im. Zbysława Zająca w Szczecinie | Stadion Miejski w SzczecinieOceń: Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Szczecinie