Łękno (Szczecin)


Łękno to część Szczecina oraz osiedle administracyjne, które pełni rolę jednostki pomocniczej miasta. Znajduje się w Śródmieściu, w północno-zachodniej jego części. Według najnowszych danych z 2022 roku, populacja Łękna wynosi 2947 mieszkańców.

To osiedle sąsiaduje z innymi, co obrazują następujące granice (licząc od północy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara): Niemierzyn, Niebuszewo-Bolinko, Śródmieście-Północ, Turzyn oraz Pogodno.

W obrębie Łękna znajduje się atrakcyjny Park Kasprowicza, który przyciąga mieszkańców oraz turystów swoją zielenią i przestrzenią do rekreacji. Warto również zwrócić uwagę na jezioro Rusałka, które stanowi największy akwen wodny w tej dzielnicy.

Historia

Początki działalności osiedla Łękno sięgają 1871 roku, kiedy to utworzono budowlane spółki akcyjne Westend-Stettin, Bauverein auf Actien, które częściowo było związane z Johannem Quistorpem. Spółka ta dokonała zakupu terenów miejskich w rejonie Friedrichshof i Schwankenheim, znajdujących się w obecnym Łęknie, z zamiarem ich zabudowy, a następnie wynajmu lub sprzedaży powstałych mieszkań.

Na koniec XIX wieku, obszar Westend uległ znacznej zabudowie. Zrealizowano budowę willi w stylu typowym dla tamtej epoki, a także powstał rozkwit dzielnicy przemysłowej. W 1896 roku bracia Stoewer założyli przy ulicy Wojska Polskiego filię swojej fabryki z Niebuszewa, która rozpoczęła produkcję samochodów, znanych później jako zakłady „Polmo”. Aby dowiedzieć się więcej o tych przemysłowych początkach, można zagłębić się w historię Szczecińskiej Fabryki Motocykli POLMO.

Westend, oprócz zabudowy mieszkalnej, stał się także centrum sportowym Szczecina. W tej dzielnicy powstały obiekty takie jak: tor wyścigowy, tor motocrossowy, tor kolarski, korty tenisowe oraz stadion lekkoatletyczny, znany dziś jako Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka. Do 2013 roku funkcjonowało tam również sztuczne lodowisko „Lodogryf”.

W końcu lat 30. XX wieku w pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, znanego jako Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiej Akademii Medycznej, prowadzone były zaawansowane prace ziemne pod budowę stadionu sportowego, który miał nosić nazwę Hitlerjugend Sport-Platz. Stadion ten planowano jako największy wówczas w Europie, z pojemnością szacowaną na około 100 tysięcy widzów, jednak ta ambitna inwestycja nigdy nie opuściła etapu budowy.

W kontekście tej historii, warto wspomnieć także o Lądowisku Szczecin-Szpital Kliniczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, które odgrywało istotną rolę w lokalnej infrastrukturze medycznej.

Samorząd mieszkańców

Rada Osiedla Łękno składa się z 15 członków. W dniu 20 maja 2007 roku odbyły się wybory do rad osiedli, w których wzięło udział 91 głosujących, co przełożyło się na frekwencję na poziomie 3,00%. Z kolei w poprzednich wyborach, które miały miejsce 13 kwietnia 2003 roku, zarejestrowano 102 głosujących, a frekwencja wyniosła 3,40%.

Samorząd osiedla Łękno powstał w roku 1990, a w listopadzie tego samego roku Rada Miasta podjęła uchwałę regulującą granice dzielnic oraz osiedli w Szczecinie.

Ludność

„Liczba mieszkańców osiedla Łękno została monitorowana od roku 2008.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących demografii, można odwołać się do zasobów dostępnych na Portalu systemu informacji przestrzennej, który jest integralną częścią miasta Szczecin.”

Wykaz ulic i placów

Istniejące ulice i place

W tej sekcji przedstawiamy szczegółowy wykaz ulic oraz placów znajdujących się w obrębie szczecińskiego osiedla Łękno. Nazwy historyczne, które są podane w zestawieniu, znalazły swoje źródło w planie miasta Szczecina z roku 1937.

NazwaDawne nazwy
Aleja Wojska PolskiegoFalkenwalderstraße
Księdza Piotra WawrzyniakaAlleestraße
Ojca BeyzymaBethanienstraße
Maksyma GorkiegoHenriettenstraße
Jacka SoplicyLamprechtstraße
BogumiłyFelix-Dahn-Straße
Pawła JasienicyWaitzstraße
Jeremiego Wiśniowieckiego
Hanki Sawickiej
Heleny Kurcyuszowejpowstała po 1945 r.
Stanisława LeszczyńskiegoTreitschkestraße
Adama MickiewiczaKastanien Allee
Berkhoff Straße
Kreckower Straße
Stanisława i Wandy MiłaszewskichDroysenweg
Zygmunta MoczyńskiegoMommsenstraße
Michała Kleofasa OgińskiegoHändelstraße
Józefa PankiewiczaKuglerstraße
Papieża Pawła VIWeg nach der Mühlenstraße
Akademiestraße
Akademicka
Rondo Polonii Mandżurskiejpowstało po 1945 r.
Księdza Piotra SkargiRoonstraße
SpółdzielczaRankestraße
Skwer Majora Mieczysława Tarchalskiegopowstał po 1945 r.
Stanisława WyspiańskiegoNiebuhrstraße
Bohdana ZaleskiegoFriedrichshofer Weg
Andrzeja ŚredniawskiegoWilhelm-Oncken-Straße
Plac im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiegopowstał po 1945 r.
Skwer im. Telesfora Badetkopowstał po 1945 r.

Przypisy

  1. Plany miast – Europa środkowa. Mapster. [dostęp 21.08.2019 r.]
  2. a b c d e Osiedla – liczba mieszkańców – 2018. Portal Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecin. [dostęp 29.04.2019 r.]
  3. Maciej Pieczyński: Koniec największego i najstarszego lodowiska w Szczecinie. Powstaną kolejne korty tenisowe?. [w:] MM Szczecin.pl [on-line]. [dostęp 30.04.2015 r.]
  4. Wybory Rad Osiedlowych 20 maja 2007. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 06.11.2016 r.]
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  6. Członkowie Rad Osiedli – Kadencja 2007-2011. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
  7. Wybory do Rad Osiedli 13 kwietnia 2003 r. w statystyce. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 07.05.2010 r.]
  8. Uchwała Nr VIII/53/90 z dnia 28 listopada 1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. bip.um.szczecin.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (14.03.2016 r.)].
  9. GUS. Rejestr TERYT.

Oceń: Łękno (Szczecin)

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7