Arkadiusz Marcin Telesiński, urodzony 23 października 1978 roku w Szczecinie, to postać wyróżniająca się w polskim środowisku naukowym. Jako profesor nauk rolniczych, zyskał renomę dzięki swoim osiągnięciom w obszarze ochrony środowiska oraz biochemii gleb.
Jego praca badawcza koncentruje się na zagadnieniach związanych z zrównoważonym rozwojem oraz ochroną zasobów naturalnych. Poza działalnością badawczą, Telesiński pełni również funkcję nauczyciela akademickiego, kształcąc przyszłe pokolenia specjalistów w swojej dziedzinie.
Życiorys
Arkadiusz Telesiński to uznany specjalista w dziedzinie ochrony środowiska. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 14 w Szczecinie, gdzie kształtował swoje podstawowe umiejętności edukacyjne. Po zdaniu matury podjął studia na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie, uzyskując w 2002 roku dyplom magistra inżyniera ochrony środowiska.
Równolegle do tych studiów kontynuował edukację matematyczną na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie zdobył dyplom magistra matematyki o specjalizacji związanej z zastosowaniami matematyki. Po ukończeniu studiów rolniczych Arkadiusz zdecydował się na dalsze kształcenie w formie studiów doktoranckich na Akademii Rolniczej w Szczecinie.
W roku 2003 rozpoczął swoją pracę na związanym z uczelnią Wydziale, w Katedrze Biochemii, gdzie z powodzeniem awansował przez kolejne etapy kariery akademickiej. Przez pierwsze trzy lata pełnił funkcję specjalisty inżynieryjno-technicznego, a następnie asystenta oraz adiunkta, aż do momentu, gdy w 2019 roku otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych.
W 2006 roku obronił rozprawę doktorską, która przyniosła mu stopień doktora nauk rolniczych. Praca ta dotyczyła wpływu zanieczyszczeń pestycydami na biochemiczne zmiany w glebie i roślinach, a jej mentorką była prof. dr hab. Janina Nowak. W 2013 roku, po pomyślnym ocenieniu jego dorobku naukowego oraz monografii, Arkadiusz uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie dotyczącej ochrony i kształtowania środowiska.
Wszystkie osiągnięcia Arkadiusza Telesińskiego świadczą o jego wyjątkowym wkładzie w rozwój nauki w dziedzinie ochrony środowiska. W 2019 roku tytuł profesora nauk rolniczych nadany przez Prezydenta RP był zwieńczeniem jego długiej i pełnej sukcesów kariery akademickiej.
Praca naukowa
Arkadiusz Telesiński koncentruje swoje badania na analizie zastosowań parametrów biochemicznych gleb oraz roślin uprawnych w kontekście oceny jakości środowiska naturalnego. Pracuje nad metodami wykorzystania dodatków modyfikacyjnych, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu różnorodnych zanieczyszczeń na struktury glebowe. Jego zainteresowania obejmują również kwestie akumulacji oraz ekotoksycznego działania związków fluoru. Co więcej, bada zmiany w parametrach stresu oksydacyjnego oraz poziomie substancji biologicznie czynnych zachodzących w roślinach uprawnych, które są efektem występowania niesprzyjających warunków środowiskowych.
Dorobek naukowy profesora Telesińskiego to imponująca liczba 121 publikacji, w tym 115 prac o charakterze oryginalnym. W jego karierze zawodowej znajdziemy również znaczący wkład w realizację trzech grantów, które były finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). W swojej roli akademickiej był promotorem wielu prac magisterskich oraz inżynierskich, a także recenzentem licznych publikacji badawczych, które były prowadzone zarówno na Wydziale, jak i poza nim. Uczestniczył w recenzowaniu trzech prac doktorskich oraz jednej pracy habilitacyjnej.
W zakresie kształcenia młodych naukowców, wypromował dwóch doktorów i obecnie pełni rolę opiekuna dla trzech doktorantów. Arkadiusz Telesiński jest także aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych, jak również Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Praca dydaktyczna
Arkadiusz Telesiński aktywnie zaangażował się w działalność dydaktyczną, prowadząc zajęcia w różnorodnych dziedzinach. Wykłady, zajęcia audytoryjne oraz ćwiczenia laboratoryjne są realizowane na kierunkach studiów takie jak:
- rolnictwo,
- ogrodnictwo,
- ochrona środowiska,
- architektura krajobrazu,
- odnawialne źródła energii,
- gospodarka przestrzenna,
- uprawa winorośli i winiarstwo,
- biotechnologia,
- biologia,
- rybactwo,
- technologia żywności oraz żywienie człowieka.
W okresie od 2010 do 2013 roku wykładał farmakognozję na I i II roku Wydziału Farmaceutycznego w Pierwszym Policealnym Studium Medycznym „Dental” z siedzibą w Szczecinie. Od 2018 roku pełni również rolę nauczyciela matematyki w Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie.
Praca organizacyjna
W latach 2012-2016 oraz 2016-2020 Arkadiusz Telesiński pełnił funkcję prodziekana, a od 2020 roku objął stanowisko DziekanaWydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Od 2016 roku jest także członkiem Senatu uczelni. Przez okres od 2009 do 2012 roku pełnił rolę rzecznika dyscyplinarnego ds. studenckich. Przez dwa lata, od 2010 do 2012, był zastępcą przewodniczącego, a następnie przewodniczącym wydziałowej komisji rekrutacyjnej (2012-2019).
W swojej pracy zaangażowany był również w działalność rad programowych kierunków takich jak architektura krajobrazu oraz gospodarka przestrzenna. Jego wkład w życie uczelni obejmował także członkostwo w wielu wydziałowych komisjach i zespołach. W trakcie swojej kariery pełnił funkcję przewodniczącego lub był członkiem komitetów organizacyjnych i naukowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych konferencji.
Od 1 października 2024 roku rozpocznie swoją kadencję jako prorektor ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która potrwa do 2028 roku.
Ważniejsze publikacje
Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Arkadiusza Telesińskiego, które odzwierciedlają jego znaczący wkład w badania związane z ochroną roślin oraz biochemią gleb.
- Wpływ Azoprim 50 WP i Isoturon 500 SC na energetyczny ład adenylanowy gleby oraz skład mikroflory glebowej. J. Plant Diseas. Protect. 2006, suppl. (wsp. Andrzej Nowak, Janina Nowak, Krystyna Przybulewska, Magdalena Błaszak, Dariusz Kłódka),
- Wpływ zasolenia gleby na aktywność enzymów antyoksydacyjnych oraz zawartość kwasu askorbinowego i fenoli w roślinach fasoli (Phaseolus vulgaris L.). J. Elementol. 2008, 13(3), s. 401-409 (wsp. Janina Nowak, Beata Smolik, Anna Dubowska, Natalia Skrzypiec),
- Wpływ zasolenia-sodyczności oraz formulacji glifosatu – Avans Premium 360 SL na aktywność fosfomonoesterazy w glebie piaszczysto-gliniastej. J. Ecol. Eng. 2016, 17(1), s. 77-81 (wsp. Maciej Płatkowski),
- Reakcja fosfataz glebowych na trzy różne ciecze jonowe z anionem heksafluorofosforanowym. J. Ecol. Eng. 2017, 18(2), s. 86-91 (wsp. Martyna Śnioszek, Robert Biczak, Barbara Pawłowska),
- Wpływ fluoru i bentonitu na aspekty biochemiczne stresu oksydacyjnego w grochu siewnym (Pisum sativum L.). J. Ecol. Eng. 2018, 19(2), s. 164-171 (wsp. Martyna Śnioszek, Beata Smolik, Helena Zakrzewska),
- Wykorzystanie aktywności fosfatazy i dehydrogenazy w ocenie efektów nadtlenku wapnia i kwasu cytrynowego w glebie zanieczyszczonej ropą naftową. Open Life Sci. 2020, 15(1), s. 12-20 (wsp. Kornel Curyło),
- Pięcioletnie wzmocnione naturalne wygaszenie historycznie zanieczyszczonej gleby po węglu kamiennym: analiza zawartości węglowodorów aromatycznych o wielopierścieniowej budowie i fenoli. Int. J. Environm. Res. Public Health 2021, 18(5), s. 2265 (wsp. Anna Kiepas-Kokot).
Każda z wymienionych prac wnosi istotne informacje, które mogą pomóc w zrozumieniu procesów zachodzących w glebie oraz wpływu różnych substancji na organizmy żywe. Publikacje są dowodem na zaangażowanie badacza w rozwój nauki oraz praktyczne zastosowania wyników badań.
Nagrody i odznaczenia
Arkadiusz Telesiński, wybitny naukowiec, zdobył wiele prestiżowych nagród i odznaczeń w uznaniu jego wkładu w dziedzinę nauki oraz edukacji. Oto wyróżnienia, które zdobył:
- nagroda zespołowa III° Rektora Akademii Rolniczej w Szczecinie za osiągnięcia naukowe w latach 2007 oraz 2008,
- nagroda zespołowa za osiągnięcia naukowe II° Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w 2009 roku,
- nagroda indywidualna za osiągnięcia naukowe II° Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w 2012 roku,
- nagroda indywidualna za osiągnięcia naukowe I° Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w 2017 roku,
- nagroda indywidualna za osiągnięcia naukowe III° Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w 2019 roku,
- nagrody organizacyjne Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w latach 2009-2012,
- medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany w 2021 roku,
- tytuł Nauczyciela Roku Województwa Zachodniopomorskiego w kategorii Nauczyciel Szkoły Ponadpodstawowej, przyznany w Plebiscycie Edukacyjnym w 2021 roku.
Przypisy
- a b c Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Marcin Telesiński na portalu „Ludzie nauki” (dostęp 21.03.2024 r.)
- Nowi Prorektorzy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dostęp 19.01.2024 r.)
- Mateusz Lipka. Zasłużeni pracownicy ZUT odebrali odznaczenia państwowe (dostęp 29.01.2024 r.)
- Nauczyciel Roku województwa zachodniopomorskiego (dostęp 29.01.2024 r.)
- Kalina Maćkowska. Staramy się zaktywować uczniów, żeby sami coś od siebie dawali. (dostęp 29.01.2024 r.)
- Nominacja profesorska. Arkadiusz Telesiński. Forum Uczelniane. Pismo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 2019, 2 (42), s. 2. ISSN 2080-1904
- Nowi dziekani wydziałów. Forum Uczelniane. Pismo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 2020, 3 (47), s. 9. ISSN 2080-1904
- Nagrody Rektora ZUT za 2017 r. Forum Uczelniane. Pismo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 2018, 4 (40), s. 12. ISSN 2080-1904
- Nagrody Rektora dla nauczycieli akademickich – kolejność według listy rankingowej. Forum Uczelniane. Pismo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 2020, 4 (48), s. 6. ISSN 2080-1904
- 60 lat Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 1954-2014 (red. Ryszard Malinowski). Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Szczecin 2014, s. 266-267. ISBN 978-83-7663-180-6
- Effect of fluoride and bentonite on biochemical aspects of oxidative stress in Pisum sativum L. J. Ecol. Eng. 2018, 19(2), s. 164-171
- Five-year enhanced natural staenutation of historically coal-tar-contaminated soil: analysis of polycyclic aromatic hydrocarbon and phenol contents. Int. J. Environm. Res. Public Health 2021, 18(5), s. 2265
- Use of phosphatase and dehydrogenase activities in the assessment of calcium peroxide and citric acid effects in soil contaminated with petrol. Open Life Sci. 2020, 15(1), s. 12-20
- Response of soil phosphatases to three different ionic liquids with hexafluorophosphate anion. J. Ecol. Eng. 2017, 18(2), s. 86-91
- The effect of salinity-sodicity and glyphosate formulations - Avans Premium 360 SL on phosphomonoesterase activities in sandy loam. J. Ecol. Eng. 2016, 17(1), s. 77-81
- Effect of soil salinity on activity of antioxidant enzymes and content of ascorbic acid and phenols in bean (Phaseolus vulgaris L.) plants. Journal of Elementology 2008, 13(3), s. 401-409
- 50 lat Akademii Rolniczej w Szczecinie. Praca pod redakcją Lecha Pałasza. Akademia Rolnicza w Szczecinie, Szczecin 2004, s. 203
- Arkadiusz Marcin Telesiński. Ogólnopolski wykaz osób, którym nadano tytuł profesora (dostęp 18.01.2024 r.)
- Kadra Technikum Technologii Cyfrowych - jakim jesteśmy zespołem (dostęp 18.01.2024 r.)
- Władze Wydziału na stronie internetowej Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dostęp 18.01.2024 r.)
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Magdalena Kludacz-Alessandri | Jolanta Antas | Piotr Krasoń | Andrzej Kaszlej | Anton Dohrn | Magdalena Zioło | Inga Iwasiów | Albert Stankowski | Krzysztof Formicki | Hans Hoffmann (pisarz) | Zbigniew Galor | Jan Stachowski | Carl August Dohrn | Grażyna Borkowska | Waldemar Głaz | Grzegorz Psuj | Paul van Niessen | Mieszko Tałasiewicz | Ryszard Handke | Volker ErdmannOceń: Arkadiusz Telesiński