UWAGA! Dołącz do nowej grupy Szczecin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Krasoń


Piotr Krasoń, urodzony w 1956 roku w Szczecinie, to wyróżniający się polski matematyk, którego działalność badawcza koncentruje się na różnych dziedzinach matematyki.

Jego specjalizacje obejmują m.in. geometrię algebraiczną, K-teorię oraz metody numeryczne, a także teorię homotopii oraz topologię algebraiczną.

Jako nauczyciel akademicki, jest związany z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie angażuje się w kształcenie przyszłych pokoleń matematyków oraz prowadzenie badań naukowych.

Życiorys

Piotr Krasoń przyszedł na świat w 1956 roku w Szczecinie, gdzie spędził zarówno swoje życie prywatne, jak i karierę zawodową. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej oraz średniej, zyskał możliwość kontynuowania edukacji na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, którą ukończył w 1977 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Jego ambicje edukacyjne nie zakończyły się na tym etapie; niedługo po tym rozpoczął studia z matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które zakończył równocześnie w 1977 roku, zdobijając kolejny tytuł magistra.

W 1980 roku, dzięki pracy poświęconej metodzie równań całkowych w kontekście zagadnień teorii pola elektromagnetycznego, uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na Politechnice Szczecińskiej, pod opieką mentora, prof. Wojciecha Antoniego Lipińskiego. To ważne osiągnięcie zostało uhonorowane nagrodą III stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei w 1989 roku obronił rozprawę habilitacyjną, która dotyczyła metody elementu globalnego i była realizowana na Politechnice Gdańskiej.

W latach 1987-1992 Piotr Krasoń spędził czas w Stanach Zjednoczonych, gdzie podjął studia doktoranckie na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Wirginii. W 1991 roku napisał rozprawę doktorską zatytułowaną „On the Category of Unstable Modules over the Steenrod Algebra Modulo its Nilpotents”. W roku akademickim 1991/1992 pełnił funkcję profesora wizytującego w Lehigh University w Bethlehem.

Po powrocie do Polski w 1992 roku, objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Szczecińskim. W tej uczelni zaangażował się w życie akademickie, uczestnicząc w pracach Senatu w latach 1993-1995 oraz od 2008 roku. W latach 2002-2008 kierował pracami jako prodziekan ds. nauki, a następnie od 2008 roku pełnił rolę dziekana Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

W 2021 roku uzyskał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych, będąc aktywnym członkiem społeczności akademickiej oraz przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki.

Dorobek naukowy

Piotr Krasoń specjalizuje się w arytmetycznej geometrii algebraicznej, K-teorii, topologii oraz teorii liczb. Jego działalność badawcza obejmuje szeroki zakres tematów związanych z tymi dziedzinami, co potwierdza liczba jego publikacji.

W swoim dorobku ma około 48 prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju matematyki. Jest aktywnym członkiem American Mathematical Society od 1987 roku, a także dowiódł swojej ekspertyzy jako członek Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk przez dwie kadencje w latach 1995–2001.

Od 1994 roku współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi seminarium poświęcone arytmetycznej geometrii algebraicznej. Ta współpraca zaowocowała zorganizowaniem trzech ważnych międzynarodowych konferencji w latach 1995, 2007 oraz 2012. Jego osiągnięcia w dziedzinie naukowej zostały uhonorowane Nagrodą Zespołową Ministra II stopnia.

W trakcie swojej kariery naukowej uczestniczył w wielu stażach na zaproszenie renomowanych instytucji, takich jak ICTP w Trieście (Włochy), Newton Institute w Cambridge (Wielka Brytania), Max Planck Institute w Bonn (Niemcy), Uniwersytet w Bielefeld (Niemcy) oraz Instytut Weizmanna w Rechowot (Izrael). Wygłosił wiele zaproszonych wykładów na prestiżowych konferencjach i seminariach, w tym w Princeton, Sankt Petersburgu, Strasburgu oraz Nankinie.

Przypisy

  1. Metoda równań całkowych w wybranych dynamicznych i statycznych zagadnieniach teorii pola elektromagnetycznego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.02.2016 r.]
  2. a b c Dr hab. Piotr Krasoń, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.02.2016 r.]
  3. a b c d e Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 7-9 2012, s. 13.. przeglad.usz.edu.pl. [dostęp 14.02.2016 r.]

Oceń: Piotr Krasoń

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:18