Maria Kaszyńska, urodzona w 1953 roku w Szczecinie, to wybitna postać w dziedzinie inżynierii w Polsce. Jest nie tylko inżynierką, ale również profesorką nauk inżynieryjno-technicznych, co świadczy o jej głębokiej wiedzy i zaangażowaniu w edukację techniczną.
W latach 2012–2020 pełniła funkcję dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, gdzie miała istotny wpływ na rozwój tego ważnego ośrodka akademickiego. Jako kierowniczka Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu, prowadziła badania oraz zajęcia, które kształtowały przyszłych inżynierów.
Od 2020 roku Maria Kaszyńska działa jako przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, co podkreśla jej znaczenie w branży budowlanej w Polsce i jej dążenie do podnoszenia standardów inżynieryjnych w kraju.
Życiorys
Maria Kaszyńska spędziła swoje dzieciństwo w Szczecinie, gdzie również w liceum pełniła funkcję przewodniczącej samorządu uczniowskiego. W czasach młodości marzyła o karierze dziennikarskiej, jednak jej ścieżka życiowa obrała inny kierunek.
Ukończyła Wydział Budownictwa i Architektury na Politechnice Szczecińskiej, zdobywając specjalizację w zakresie budownictwa przemysłowego oraz miejskiego. Już w 1977 roku, zaraz po zakończeniu studiów, podjęła pracę na swojej uczelni. Początkowo była stażystką, a później awansowała na stanowisko asystentki. W trakcie swojej kariery obroniła również doktorat z technologii betonu na tej samej uczelni.
Po uzyskaniu stopnia doktora działalność zawodowa Kaszyńskiej zyskała nowy wymiar, gdy wstąpiła do Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W 1993 roku wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Orlando w Stanach Zjednoczonych, co otworzyło jej drogę do współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowymi. Została przedstawicielką Polskiej Akademii Nauk Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz przewodniczącą Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych Katedry Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
Od 1994 roku koordynowała organizację Konferencji Awarie Budowlane, a dwa lata później objęła stanowisko przewodniczącej Szczecińskiego Oddziału PZITB. Z czasem przystąpiła także do Zarządu Głównego PZITB oraz Komitetu Nauki PZITB. Jej osiągnięcia i zaangażowanie przyczyniły się do nadania jej tytułu profesorki nadzwyczajnej w Katedrze Konstrukcji Żelbetowych oraz Technologii Betonu, gdzie również pełniła rolę kierowniczki Zakładu Technologii Betonu.
W marcu 2012 roku uzyskała habilitację, a Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej nadał jej odpowiedni tytuł. W tym samym roku rozpoczęła kadencję dziekanki Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, a w 2016 roku ponownie została wybrana na to stanowisko na czteroletnią kadencję.
10 marca 2020 roku odebrała tytuł profesorski, a zaledwie kilka miesięcy później, 14 września, została przewodniczącą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Po dokonaniu zmian strukturalnych na uniwersytetach, Kazzyńska objęła funkcję kierowniczki Katedry Konstrukcji Żelbetowych oraz Technologii Betonu Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT.
W dorobku naukowym Małgorzaty Kaszyńskiej znajduje się dziewięć publikacji naukowych, a także pełniła rolę recenzentki siedmiu prac doktoranckich oraz promotorki pięciu doktoratów, co świadczy o jej znaczącym wkładzie w rozwój dziedziny budownictwa.
Odznaczenia i wyróżnienia
Odznaczenia państwowe
Maria Kaszyńska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2022 roku, co stanowi jedno z najwyższych wyróżnień w Polsce. Wcześniej, bo w 2012 roku, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a w 2001 roku Srebrny Krzyż Zasługi.
Jej zaangażowanie i wkład w rozwój budownictwa zostały docenione poprzez Honorową Odznakę „Za zasługi dla budownictwa”, a także Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, którą przyznano jej w 2008 roku. Dodatkowo, otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, co świadczy o jej zasługach w edukacji i szkolnictwie.
Odznaczenia pozostałe
W 2009 roku Maria Kaszyńska otrzymała Złotą odznakę PZITB, a także różnorodne wyróżnienia, w tym Złotą odznakę z diamentem PZITB. Jej działalność przyniosła jej również Złotą odznakę Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w 2008 roku. Całościowo jej osiągnięcia obejmują także Odznakę za Zasługi dla Budownictwa.
Wyróżnienia
W ciągu swojej kariery Maria Kaszyńska była uhonorowana wieloma nagrodami. W 2007 roku zdobyła Nagrodę Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, a rok wcześniej została wyróżniona Nagrodą im. prof. Wacława Żenczykowskiego. W 2012 roku przyznano jej Medal im. prof. Romana Ciesielskiego, a także Betonowego Oscara oraz Statuetkę Herkulesa.
Na zakończenie, warto wspomnieć, że Maria Kaszyńska zdobyła również Nagrodę I stopnia ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co jest potwierdzeniem jej ogromnych osiągnięć w obszarze nauki i edukacji.
Przypisy
- Kaszyńska, Maria, 70 lat, ur. 1953, Raport o osobie, Krajowy Rejestr Sądowy, KRS on-line, InfoVeriti [online], www.infoveriti.pl [dostęp 05.12.2023 r.]
- Prof. Maria Kaszyńska przewodniczącą Zarządu Głównego PZITB [online], BUILDER POLSKA, 14.09.2020 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
- a b c d e f g h i j KarolinaK. Księżak, PROF. NZW. DR HAB. INŻ. MARIA KASZYŃSKA [online], B4F, 23.03.2016 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
- a b c d Prof. ZUT, DR HAB. INŻ. MARIA KASZYŃSKA – POLSKI HERKULES 2017 [online], BUILDER POLSKA, 02.03.2018 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y MonikaM. Dąbkiewicz, Polski Herkules – miałam być dziennikarką [online], BUILDER POLSKA, 03.01.2019 r. [dostęp 05.12.2023 r.]
- Maria Kaszyńska [online], Infrastruktura Podziemna Miast 2021 - Konferencja - IPM2021 [dostęp 05.12.2023 r.]
- Maria Kaszyńska [online], recenzenci.opi.org.pl [dostęp 05.12.2023 r.]
- KKZiTB ZUT w Szczecinie – Pracownicy. [dostęp 25.07.2023 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 303
- M.P. z 2020 r. poz. 378
- M.P. z 2013 r. poz. 282
- M.P. z 2001 r. nr 40, poz. 657
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Carl Lüdecke | Leszek Herman | Andrzej Brykalski | Friedrich Gilly | Przemysław Łopato | Janusz Rajski | Max Berg | Wilhelm Henryk MinterOceń: Maria Kaszyńska