Miłosz Wośko, urodzony 25 maja 1979 roku w Szczecinie, to wszechstronny artysta związany z muzyką. W swojej karierze pełnił wiele ról, w tym przede wszystkim pianisty oraz klawiszowca, co stanowi podstawę jego twórczości.
Jest również kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym, co podkreśla jego różnorodne umiejętności artystyczne. Dodatkowo, sprawuje funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta, co świadczy o jego szerokim zakresie działalności w branży muzycznej. Miłosz Wośko jest także autorem tekstów, co czyni jego dorobek jeszcze bardziej interesującym.
Życiorys
Miłosz Wośko jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Wydziale Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Już podczas studiów miał okazję zagrać gościnnie z zespołem Są Gorsi.
Jego twórczość kompozytorska i aranżacyjna jest osadzona w tzw. trzecim nurcie muzyki jazzowej oraz muzyki ilustracyjnej. W tej stylistyce można znaleźć takie utwory jak Suita utworów orkiestrowych, która zawiera sekcję jazzową i wizualizacje, Taniec na akordeon i orkiestrę czy Miniatury na orkiestrę kameralną, które prezentował wspólnie z orkiestrami Baltic Neopolis Orchestra oraz Sinfonia Viva.
Wośko pracował także nad muzyką do teatru, filmów animowanych oraz dokumentów i krótkich metraży. Jego ścieżka dźwiękowa do animowanego filmu American Dream zdobyła I nagrodę na festiwalu „Młodzi i film” w 2008 roku, w kategorii „Animacja”. Kolejnym znaczącym dziełem była muzyka do dokumentu Dzikie szczęście (Savage Joy), emitowanego przez telewizyjne stacje, takie jak Planete, TVP Kultura oraz Kino Polska.
Artysta zajmował się również produkcjami teatralnymi na zlecenie, w tym dla Teatru Telewizji. W 2011 roku zapisał się w historii szwedzko-polskiej produkcji dokumentalnej Harbour of Hope, gdzie nagrał partie fortepianu i pianina.
Jako kierownik muzyczny i aranżer w projekcie Święty w reżyserii Michała Zabłockiego, Wośko w 2011 roku odpowiedzialny był również za aranżacje utworów wykorzystywanych przez Telewizję Polską podczas Koncertu Najskrytszych Marzeń w Olsztynie, organizowanego w ramach festiwalu Śpiewajmy Poezję.
W sezonie 2014/2015 odbył rezydencję artystyczną w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, będąc uczestnikiem programu „Kompozytor-rezydent”, który był realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ramach tego programu zaprezentował trzy autorskie kompozycje, takie jak Relacje, Pogoda oraz Pięć rozmów na trudne tematy, które zrealizowano z kwintetem dętym.
W swojej karierze muzycznej Wośko współpracował z licznymi artystami jazzowymi i alternatywnymi, pełniąc różne role, od aranżera, przez konsultanta muzycznego, aż po producenta oraz pianisty. Jego portfolio obejmuje m.in. współpracę przy projektach płytowych Andrzeja Smolika i Lory Szafran, a także produkcję albumu Sekrety życia według Leonarda Cohena, który zdobył złotą płytę.
Wośko był także odpowiedzialny za produkcję krążków wokalistki Nad Ranem oraz współprodukcję debiutanckiego albumu Meli Koteluk pt. Spadochron, który dwukrotnie uhonorowano nagrodą „Fryderyk”. Swoją działalność artystyczną rozszerzył również na współpracę z takimi artystami jak Mika Urbaniak, Iwona Loranc, Anna Gadt, Rykarda Parasol, Marek Dyjak, Tomasz Wachnowski oraz Afro Kolektyw.
W 2014 roku zaaranżował utwory grupy SBB, które zostały wykonane podczas koncertu SBB Reunion w czasie festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, dyrygując Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 2020 roku, z okazji swoich 50-tych urodzin, SBB powróciło do tego projektu i zagrało koncert w siedzibie NOSPR, który odbył się w trudnych warunkach pandemicznych, bez obecności publiczności.
Koncert zakończono wydaniem płyty SBB & NOSPR – Z miłości jestem – live, która miała swoją premierę 26 marca 2021 roku. W 2015 roku artysta założył zespół Nash, nagrywając album, w którym łączył formę piosenki autorskiej z dźwiękiem instrumentów dętych blaszanych.
Wośko jest również autorem aranżacji na instrumenty smyczkowe oraz sekcję jazzową Preludiów i Pieśni Fryderyka Chopina, których premiera miała miejsce w 2010 roku. Na swoim koncie ma także opracowania piosenek Kabaretu Starszych Panów oraz symfoniczne wersje utworów zespołu Queen, które wykonał w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w 2012 roku, przy współpracy z kontratenorem Arturem Stefanowiczem.
Był zaangażowany w aranżacje utworów Krzysztofa Komedy na fortepian i kwartet smyczkowy pod nazwą Atom String Quartet dla pianisty Janusza Olejniczaka, a także dla Józefa Skrzeka do widowiska 63 dni gniewu, organizowanego z okazji rocznicy powstania warszawskiego. Pełnił podobną rolę podczas festiwalu Stacja Kutno w latach 2017 i 2018.
W 2018 roku Wośko współkomponował oraz aranżował na orkiestrę kameralną i sekcję dętą utwory do wierszy Zbigniewa Herberta w koncercie pt. Herbert 3.0, który był rejestrowany przez Program III PR z udziałem znakomitych artystów, takich jak Justyna Święs, Wojciech Waglewski, Krzysztof Zalewski oraz Abradab.
Artysta brał także udział w programach edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół muzycznych, takich jak „Muzykoteka Szkolna” (Narodowy Instytut Audiowizualny, 2011) oraz „Grajkowie Przyszłości” z Czesławem Mozilem (2018). W 2019 roku wydał debiutancki solowy album pt. Urban Residents’ Beliefs, nakładem wytwórni Requiem Records.
Przypisy
- Kamil Barański: Składy zespołu Są Gorsi. sagorsi.kamilbaranski.com. [dostęp 14.11.2023 r.]
- a b c GAD Records: SBB & NOSPR – Live. kultowenagrania.pl. [dostęp 14.11.2023 r.]
- Piotr Metz: Miłosz Wośko – Urban Residents’ Beliefs. opus-series.com. [dostęp 14.11.2023 r.]
- Miłosz Wośko: Miłosz Wośko – fanpage. facebook.com, 06.03.2022 r. [dostęp 06.03.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Robert Eduard Prutz | Andrzej Winnicki | Mariusz Zaniewski | Edmund Gomansky | Robert Lenard Bachmann | Radek Wośko | Tomasz Licak | Adrian Kolerski | Mariusz Pilawski | Kaja Bień | Mirosława Jarmołowicz | Mikołaj Obrycki | Carl Teike | Andrzej S. Grabowski | Inka Dowlasz | Angelika Markul | Michał Martyniuk | Zbigniew Bagiński | Aldona Kopkiewicz | Jan WaraczewskiOceń: Miłosz Wośko