Ryszard Maciej Kotla to postać, która znacząco wpisała się w krajobraz kulturowy Szczecina. Urodził się 30 marca 1947 roku w Szczecinie, gdzie z biegiem lat stał się uznawanym autorytetem w wielu dziedzinach. Jako polski publicysta krajoznawczy, działacz i przewodnik turystyczny, Ryszard od lat angażuje się w promowanie turystyki oraz regionu Pomorza Zachodniego.
W swojej karierze zawodowej pełnił również rolę dziennikarza oraz historyka, co pozwoliło mu zgromadzić ogromną wiedzę na temat lokalnej historii. Jest także nauczycielem akademickim, co świadczy o jego zaangażowaniu w edukację i przekazywaniu wiedzy młodszym pokoleniom. Dodatkowo, jako Instruktor Ratownictwa WOPR, wykazuje troskę o bezpieczeństwo nad wodami, tym samym przyczyniając się do ochrony turystów.
Ryszard Kotla jest znawcą historii oraz walorów turystycznych Szczecina, co sprawia, że jest on Zasłużonym Obywatelem Miasta Szczecin. Jego wiedza i doświadczenie są niezwykle cenne dla lokalnej społeczności. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, co dodaje kolejny wymiar jego wszechstronności.
Warto również wspomnieć, że jest bratem Zdzisława Kotli oraz ojcem Pawła Kotli, co świadczy o jego silnych więzach rodzinnych oraz aktywności nie tylko na polu zawodowym, ale także w życiu osobistym.
Życiorys
Ryszard Kotla przyszedł na świat w Dąbiu, który obecnie należy do Szczecina. Jest najstarszym synem Franciszka Kotli, podoficera 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaczonego medalem Virtuti Militari za mężną służbę podczas wrześniowej kampanii, w tym także w obronie Śląska Cieszyńskiego oraz Małopolski. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Szczecińskiej w 1974 roku.
Ryszard Kotla, w celu poszerzenia swojej wiedzy, podjął również studia podyplomowe. W 1981 roku ukończył Politechnikę Poznańską, a rok później kontynuował naukę na Gdańskiej. W 1990 roku zakończył program dotyczący muzealnictwa oraz ochrony zabytków na Politechnice Wrocławskiej. W 1996 roku miał także możliwość studiować na Francuskim Studium Zarządzania, które odbywało się we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim.
Wielu lat swojej kariery zawodowej spędził w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, gdzie w latach 1994-1996 piastował funkcję dyrektora ds. pracowniczych. Kotla był również aktywnie zaangażowany w działalność turystyczną, pełniąc różnorodne funkcje, w tym członka zarządu Zachodniopomorskiej Izby Turystyki oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Turystycznych w Województwie Zachodniopomorskim.
Jako wybitny specjalista, zasiadał również w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Pilotów Wycieczek oraz w Zachodniopomorskiej Radzie Turystyki. Kotla był wykładowcą na Uniwersytecie Szczecińskim, Akademii Rolniczej w Szczecinie, obecnie znanej jako Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, oraz Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Ponadto był redaktorem w TVP3 Szczecin i Polskim Radiu Szczecin.
Ryszard Kotla jest współautorem Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2015, jak również autorem wielu publikacji, w tym ponad 20 przewodników, albumów i folderów dotyczących Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Należy również do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Towarzystwa Historii Techniki oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
W 2018 roku, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” wspólnie z Książnicą Pomorską zorganizowało spotkanie, które miało na celu uhonorowanie jego osiągnięć. W trakcie tego wydarzenia Ryszard Kotla podkreślił, że „przekazywać ludziom informacje o tym, jak piękny jest Szczecin, jest zaszczytem”.
Inne informacje
Ryszard Kotla, wspólnie z żoną Lucyną Kluszczyńską-Kotla, prowadzi Biuro Turystyczne Kotla Travel. Biuro to znajduje się w Szczecinie, na ulicy Smolańskiej.
Odznaczenia i nagrody
Ryszard Kotla, znany z licznych osiągnięć, został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami w ciągu swojej kariery. Oto niektóre z nich:
- Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina (2014),
- Honorowa Odznaka PTTK – złota (2003),
- Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Turystyki” – UKFiT (1998),
- Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego (1994),
- Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki” (1992),
- Nagroda Państwowa II stopnia Prezesa UKFiT (1991),
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1991),
- Honorowa Odznaka PTTK – srebrna (1990),
- Srebrny Krzyż Zasługi (1987),
- Honorowa Odznaka WOPR (1977),
- Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza” – brązowa (1972),
- Nagrody „Za zasługi dla turystyki” od Ministra Gospodarki, ZG PTTK, Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Te wyróżnienia świadczą o jego wkładzie w rozwój turystyki oraz kultury w regionie.
Publikacje
Ryszard Kotla, znany autor i współautor wielu publikacji dotyczących Szczecina i Pomorza, przyczynił się znacząco do popularyzacji tego regionu poprzez swoje prace wydawnicze.
- Spacerkiem po Szczecinie (współautor), Albatros, Szczecin 1991,
- Zamek Książąt Pomorskich, Albatros, Szczecin 1992,
- Wybrzeże Bałtyku (współautor), „Pascal”, Bielsko-Biała 1995,
- Stettin und Umgebung, Laumann-Verlag, Dülmen 1995,
- Bałtyk, Pomorze. Przewodnik turystyczny (4 wersje językowe), Wydawnictwo Szczecińskiej Agencji Turystycznej Sat, Szczecin 1996,
- Hanza na Pomorzu, wyd. RAPT, Szczecin 1998,
- Życie codzienne w miastach hanzeatyckich, wyd. RAPT, Szczecin 1998,
- Marianowo. Przewodnik po gminie, dzieje Sydonii Borkówny, legendy marianowskie, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki, Szczecin 1998,
- 200 zagadek o Szczecinie (współautor), wyd. RAPT, Szczecin 1998,
- Przewodnik Szczecin od A do Z, wyd. RAPT, Szczecin 1999,
- Przewodnik Szczecin dla niepełnosprawnych, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki, Szczecin 2000,
- Szczecin. Podróż nostalgiczna. Eine nostalgische Reise. A nostalgic journey, „Publisher’s”, Szczecin 2000,
- Bastiony, forty, bunkry… Historia umocnień obronnych Szczecina, Zeszyty Szczecińskie, zeszyt 2, Wydawnictwo Publisher’s, Szczecin 2001,
- Atlas szlaków rowerowych Województwa Zachodniopomorskiego, wyd. RAPT 2002,
- Lange Brücke, Hansa Brücke, Most Długi… Historia szczecińskich mostów, Zeszyty Szczecińskie, zeszyt 6, Wydawnictwo Publisher’s, Szczecin 2002,
- Gryfia. Stocznia na wyspie 1952–2002, monografia na 50-lecie istnienia, wyd. SSR „Gryfia” SA, Szczecin 2002,
- Szczecin. Przewodnik dla niepełnosprawnych, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki, Szczecin 2003,
- Informator turystyczny Pomorza Zachodniego oraz niemieckich powiatów przygranicznych Barnim, Ostvorpommern, Uckermark, Uecker-Randow, Forum Turystyki Pomorza Zachodniego, Szczecin 2004; wersja niemiecka Reiseführer durch die Woiwodschaft Westpommern und ihre westlichen Nachbarlandkreise Barnim, Ostvorpommern, Uckermark, Uecker-Randow,
- Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego, Forum Turystyki Regionów, Gdańsk 2007.
Przypisy
- Czas na Szczecin. Nigdy nie jest na to za późno. / Ryszard Kotla | CKE Stara Rzeźnia [online] [dostęp 12.04.2024 r.]
- JaninaJ. Piotrowska JaninaJ., Benefis Ryszarda Kotli [online], zachodniopomorskie info, 2018 [dostęp 12.04.2024 r.]
- EwaE. Podgajna EwaE., „Ryszard Kotla mnie rozkochał w Szczecinie” - Szczecin [online], wszczecinie.pl, 2022 [dostęp 12.04.2024 r.]
- Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich [Muzea w Polsce, Cieszyn] [online], museo.pl [dostęp 14.11.2023 r.]
- Kotla Ryszard – Sylwetka [online], wiadomosciturystyczne.pl [dostęp 14.11.2023 r.]
- KotlaTravel :: Strona główna [online], kotlatravel.pl [dostęp 14.11.2023 r.]
- Medal dla miłośnika Szczecina. Ryszard Kotla nagrodzony za zasługi Głos Szczeciński, gp24.pl, 18.03.2014 [dostęp 14.11.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Piotr Briks | Jacek Buko | Agata Zawiszewska | Bartłomiej Nizioł | Monika Surma-Gawłowska | Piotr Buczkowski | Jacek Witkoś | Arleta Galant | Agnieszka Maciejewska-Skrendo | Jakub Kościuszko | Piotr Mochnaczewski | Janusz Kijowski | Artur Świergiel | Brygida Helbig | Otto von Gierke | Karol Klauza | Aleksandra Przegalińska | Cyryl Latos-Grażyński | Mirosław Borusiewicz | Krzysztof Kowalczyk (historyk)Oceń: Ryszard Kotla