Joanna Mądroszkiewicz


Joanna Mądroszkiewicz, która przyszła na świat 22 marca 1956 roku w Szczecinie, była utalentowaną polską skrzypaczką i poetką. Jej życie, pełne pasji do muzyki i literatury, trwało do 4 czerwca 2014 roku, kiedy to odeszła z tego świata, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w obydwu dziedzinach sztuki.

W ciągu swojego życia Mądroszkiewicz zyskała uznanie zarówno jako artystka wykonawcza, jak i twórczyni literacka, łącząc w swoich działaniach miłość do dźwięków oraz słów.

Życiorys

Joanna Mądroszkiewicz rozpoczęła swoją muzyczną drogę, ucząc się gry na skrzypcach pod okiem wybitnego pedagoga, Zygmunta Waltera, w Szczecinie. Kontynuowała naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie Stefana Hermana. W roku 1978 uzyskała stopień magistra sztuki, a jej praca dyplomowa poświęcona była „Problematyce wykonawczej ’24 Kaprysów op.1’” Niccola Paganiniego.

Warto zauważyć, że uczestniczyła w kursach mistrzowskich, które prowadził belgijski skrzypek Arthur Grumiaux. Do jej najważniejszych osiągnięć należy zdobycie nagrody na Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui w 1976 roku. W roku 1981 podjęła decyzję o stałym wyjeździe do Austrii. Następnie, w latach 1981–1985, kształciła się pod okiem Güntera Pichlera w Hochschule für Musik w Wiedniu.

Debiut artystki miał miejsce na prestiżowej scenie Wiener Konzerthaus 14 grudnia 1981 roku. W następnych latach wystąpiła w wielu znakomitych salach koncertowych, m.in. w Wiener Musikverein, gdzie w 2003 roku zagrała koncert skrzypcowy Egona Josepha Wellesza z Filharmonikami Wiedeńskimi. Zagrała także w filharmoniach w Kolonii, Berlinie, a nawet w Warszawie.

Joanna Mądroszkiewicz miała okazję występować na festiwalu muzycznym w Salzburgu, debiutując w 1998 roku w koncercie Kurta Weilla z Filharmonikami Wiedeńskimi, a także na wiedeńskim Frühlingsfestival. Przy współpracy z orkiestrami, takimi jak Wiener Symphoniker oraz Brucknerhaus w Linzu, nagrywała koncerty skrzypcowe Karola Szymanowskiego.

W bogatym repertuarze artystki znalazły się wszystkie solowe utwory Jana Sebastiana Bacha oraz kompozycje Paganiniego. Oprócz tego wykonywała sonaty skrzypcowe Beethovena, Haydna, Brahmsa, a także utwory Mozarta, Schuberta i Schumanna. Nie zabrakło też polskich kompozytorów, takich jak Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz, Zbigniew Bargielski, Witold Lutosławski, Mieczysław Karłowicz i Fryderyk Chopin.

Nagrała również płyty z utworami Wieniawskiego oraz Chopina w duecie z pianistą Paulem Guldą. Jej nagrania obejmowały również dzieła Haydna, Beethovena, Wellesza oraz Mozarta. Płyta dedykowana Mozartowi, zatytułowana „Hommage a Mozart”, zdobyła nagrodę Wiener Flötenuhr.

Poza działalnością artystyczną, Joanna była wykładowczynią w wiedeńskiej Hochschule für Musik. Od 1992 roku tworzyła programy koncertowe pod nazwą „Dialog Art Concert”, które miały na celu promowanie dialogu między różnymi religiami oraz narodowościami. Przykładem realizacji tego przedsięwzięcia była jej płyta „Dialog” z kompozycjami twórców pochodzenia żydowskiego, nagrana w synagodze w Eisenstadt. W 1994 roku została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto artystka wydała dwa tomiki poezji: „Zielona wyspa” (Kraków 2012) oraz „Polskie drogi – warkocze miłości” (Kraków 2013). Po śmierci znalazła swój ostatni spoczynek na cmentarzu Witomińskim (kwatera 11-23-5).

Przypisy

  1. https://gdynia.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=209879&inni=0&cinki=1 [dostęp 02.07.2020 r.]
  2. http://polonika.at/index.php/aktualnosci/737-joanna-madroszkiewicz-1956-2014 Joanna Mądroszkiewicz (1956 - 2014) [dostęp 02.07.2020 r.]

Oceń: Joanna Mądroszkiewicz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:25