Igor Marcin Wójcik, urodzony w 1968 roku w Szczecinie, to postać, która łączy w sobie talenty artystyczne oraz zaangażowanie w życie polityczne.
Jako polski artysta, Wójcik przyczynia się do rozwoju kultury i sztuki w naszym kraju, a jednocześnie jego działalność jako polityk samorządowy pokazuje, jak ważna jest aktywność obywatelska w kształtowaniu lokalnych społeczności.
Życiorys
Igor Wójcik jest synemWitolda Wójcika oraz Barbary Krzywickiej-Wójcik. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu uzyskał dyplom magisterski z Projektowania Szkła i Malarstwa w 1993 roku. Jego kształcenie obejmowało również stypendia, w tym te przyznane przez Fine Art’s Ateliers of Hollywood w Stanach Zjednoczonych oraz Atlantic Region Learning Center w Kanadzie.
Działalność opozycyjna 1982–1989
W okresie od 1982 do 1989 roku Igor Wójcik był zaangażowany w działania opozycyjne w PRL. Już w 1981 roku stał się współzałożycielem oraz wiceprzewodniczącym Niezależnego Stowarzyszenia Uczniów „Rota” przy Szkole Podstawowej nr 81 we Wrocławiu. W latach 1983-1987 pełnił rolę współzałożyciela i wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Organizacji Antykomunistycznej, która obejmowała wszystkie wrocławskie licea. Przez ten czas stał również w szeregach podziemnej „Solidarności”, będąc kolporterem niezłomnych wydawnictw takich jak Solidarność, Solidarność Walcząca czy Federacja Młodzieży Walczącej. W 1988 roku został członkiem Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, współorganizując znany Festiwal Niezależnej Sztuki Czechosłowacji w 1989 roku.
Od 1987 roku Wójcik aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a w latach 1987-1988 zajmował stanowisko przewodniczącego NZS w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu. Przez wiele lat był także częścią Międzyuczelnianego Komitetu Strajkowego NJZ we Wrocławiu oraz Ogólnopolskiej Komisji Strajkowej NZS. W tym czasie brał udział w różnych podziemnych redakcjach takich jak „Verbum”, „Akces” czy Pismo Informacyjne NZS PWSSP.
Igor Wójcik brał również udział w międzynarodowych protestach, takich jak ten we Wrocławiu przeciwko brutalności wobec protestujących w Chinach w 1989 roku, gdzie odpowiedzialny był za stworzenie pomnika dedicated to ofiarom masakry, niestety zniszczonego przez SB. Jako delegat NZS uczestniczył w pierwszych dniach studenckiego strajku wolnościowego na Uniwersytecie Sofijskim w Bułgarii w 1990 roku.
Działalność kulturalna
Od 2012 roku Igor Wójcik jest właścicielem galerii sztuki aktualnej, mieszczącej się na wrocławskich Starych Jatkach. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wykładowcy przedmiotu „Komunikacja wizualna” w Wyższym Studium Fotografii. W latach 2008-2011 oraz od 2015 roku był dyrektorem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W latach 2008-2012 zasiadał w Radzie Programowej Polskiego Radia Wrocław S.A., a do 2012 roku przewodniczył Kapitule Nagrody Teatralnej Województwa Dolnośląskiego. Wójcik współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Bez Granic” w Cieszynie oraz uczestniczył w Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.
Wszystko to sprawiło, że jego prace można zobaczyć na ponad 110 wystawach zbiorowych oraz 16 indywidualnych, odbywających się m.in. w:
- warszawskiej Zachęcie,
- Zamku Książąt Pomorskich „BWA” w Szczecinie,
- Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze,
- Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie,
- Muzeum Narodowym w Poznaniu,
- Galerii BWA we Wrocławiu,
- Galerii BWA w Rzeszowie,
- Galerii „Zero” we Wrocławiu,
- Galerii „Foto-Medium-Art” w Wrocławiu,
- Galerii Miejskiej we Wrocławiu,
- Centrum Kultury „Browar Mieszczański” we Wrocławiu,
- Galerii MM w Chorzowie,
- Willi Decjusza w Krakowie,
- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie,
- Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
- Galerii Stalowa w Warszawie,
- Muzeum Powozów w Galowicach,
- Muzeum Medalierskim we Wrocławiu,
- Muzeum Miejskim we Wrocławiu,
- Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
- Muzeum w Nieborowie,
- Pałacu Królewskim we Wrocławiu,
- Polskich Instytutach w Lipsku, Bratysławie, Pradze,
- Polskim Konsulacie w Los Angeles,
- Centrum Sztuki Współczesnej DOX w Pradze,
- Muzeum Sztuki Europejskiej w Libercu,
- Muzeum Regionalnym w Vysokim Mycie,
- Muzeum Miejskim w Králikach,
- Galerii Miejskiej w Kutnej Horze,
- Galerii Gambit w Pradze,
- Galerii Nova w Bratysławie,
- Muzeum Krajowym w Brunszwiku,
- Salinenmuseum w Halle,
- Von der Heydt Museum w Wuppertalu,
- Muzeum Fotografii w Görlitz,
- Galerii „Toporowicz” w Los Angeles,
- Centro dell’Arte w Podere Mollano w Toskanii,
- Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowym Adżarii w Batumi,
- Suwon Art Space w Korei Pd.
Wójcik jest nie tylko artystą, ale także autorem wielu koncepcji artystycznych, w tym Sztuka Zjawiskowa oraz spekulacjonizm intuicjonistyczny, a także cykli prezentacji jak: „Mechabiotyle”, „Postindustrium” oraz „Miejsce wyboru”. Jest członkiem grup twórczych, takich jak „Silesium” oraz „Karuzela Braders” i prowadził współpracę z wieloma artystami.
Działalność społeczna
Jako radny VIII kadencji Rady Miejskiej Wrocławia, Igor Wójcik pełnił funkcję sekretarza Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej oraz członka Komisji Kultury i Spraw Międzynarodowych. Od 2023 roku pełni rolę wiceprzewodniczącego Komisji Petycji, Skarg i Wniosków. Wchodzi również w skład Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego oraz Rady Społecznej Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej. Pełnił także funkcję pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W latach 2005-2017 przewodniczył Radzie Osiedla Stare Miasto we Wrocławiu, a także zasiadał w krajowych władzach Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Działał w EuroFotoKlubie oraz w Stowarzyszeniu Wiek Nowy. Był również członkiem Miejskiego Zespołu ds. Inicjatyw Lokalnych. Igor Wójcik był wicekomandorem Polskiej Komandorii Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy, przyczyniając się do utworzenia Służby Medycznej Zielonego Krzyża w Polsce.
W Województwie Dolnośląskim przewodził wielu organizacjom charytatywnym, uczestnicząc w sympozjach poświęconych działalności społecznej oraz wsparciu humanitarnemu.
Odznaczenia
Igor Wójcik został uhonorowany wieloma odznaczeniami zarówno państwowymi, jak i resortowymi. W 2021 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który stanowi wyraz uznania dla jego wkładu w odzyskanie i obronę wolności Polski. W tym samym roku uhonorowano go także Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W wcześniejszych latach, w 2020 roku, wyróżniono go Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2017 roku przyznano Mu Odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.
Wielkim zwieńczeniem jego osiągnięć było otrzymanie Krzyża Oficerskiego Orderu Polonia Restituta od Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku. Odznaczenia samorządowe, jakie zdobył, to Złota Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego przyznana przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2018 roku oraz Medal Europejskiej Stolicy Kultury „Wrocław dziękuje”, którego laureatem został w 2017 roku.
Igor Wójcik może poszczycić się także międzynarodowymi odznaczeniami. W gronie jego wyróżnień znajduje się Krzyż Kawalerski Towarzystwa Zasługi Rycerskiego i Szpitalniczego Orderu św. Łazarza, który uzyskał w 2011 roku, a także czeski Medal Gratias Agit, przyznany mu przez MSZ Republiki Czeskiej w 2003 roku za działalność na rzecz Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Ponadto, jego kolekcję zaszczytnych nagród wzbogacają Medal MHOSLJ GMCM Riccione (2001), słowacki Medal Policji Miejskich (2001) oraz kanadyjski L’Ordre du Bon Temps, przyznany przez J. Kinleya, Gubernatora Nowej Szkocji w 2000 roku. W 1999 roku zdobył Medal MHOSLJ GMCM Sankt Poelten, a także Wielki Krzyż Ortodoksyjnego Zakonu Obrońców Bożego Grobu.
Oprócz tego w jego zasobach znajdują się nagrody takie jak Wielki Krzyż Sprawiedliwości Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza (1998), oraz Krzyż Wielki Orderu Korony Cierniowej, przyznany przez Kapitułę Zakonu Korony Cierniowej w tym samym roku.
Wreszcie, Igor Wójcik został uhonorowany przez stowarzyszenia i organizacje społeczne. O jego zasługach świadczy Medal za Zasługi „Bliżej Austrii” Towarzystwa Polsko-Austriackiego przyznany w 2023 roku, a także Złota Odznaka Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (2006) oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Św. Stanisława, który otrzymał od Narodowej Kapituły Orderu Św. Stanisława w 2000 roku.
Nagrody
Igor Wójcik, wybitny artysta, zdobył szereg istotnych nagród w trakcie swojej kariery. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich:
- – Medal 70-lecia ASP we Wrocławiu (2019),
- – PROstudent – nagroda środowiska akademickiego przyznawana przez Porozumienie Uczelni Wrocławskich (2010),
- – Art Prize of Fine Art’s Ateliers of Hollywood, USA (1998).
Przypisy
- Dolny Śląsk > Aktualności [online], dolnyslask.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- Szlak snów (2020) – Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Szczawno. Uzdrowisko Książęce (2021) – Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- FilmPolski.pl – KSIĄŻ. KLUCZ DO ŚLĄSKA [online], pl/fp/index.php?film=1260281 [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej – Wrocław, 15.09.2020 r. – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej [online], ipn.gov.pl [dostęp 11.11.2020 r.] (pol.).
- Dr Łukasz Kamiński, dr Petr Blažek, dr Grzegorz Majewski, Ponad granicami – Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, wyd. Atut, Wrocław 2009.
- Jolanta i Krzysztof Popińscy, Od SKS do NZS. Niezależne Zrzeszenie Studentów we Wrocławiu 1980–2010, wyd. Atut, Wrocław 2010.
- „Ekoglass” – wyd. OKiS, Wrocław 2010.
- Ośrodek Kultury i Sztuki, Dolnośląski Festiwal Artystyczny.
- Biuletyn Informacji Publicznej, Radio Wrocław S.A.
- M.in. w: Zbigniew Makarewicz, Krzysztof Popiński – Wybór źródeł do historii ASP we Wrocławiu 1946–1989 – Zeszyty Naukowo-Artystyczne ASP, Wrocław 2006.
- Roman Kowalczyk – Czas Próby Wieluń-Wrocław 1980-1989. Atla, Wrocław 2005.
- Dr Szczepan Rudka – Poza cenzurą. Wrocławska prasa bezdebitowa 1973-1989, Wrocław 2001.
- W trakcie trwania sofijskiego strajku Igor Wójcik wygłosił przemówienie do strajkujących studentów, przekazując polskie poparcie i solidarność w walce o wolność i samostanowienie narodów okupowanych przez komunizm.
- Rada Programowa ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu | www.wroclaw.pl [online], www.wroclaw.pl [dostęp 23.11.2017 r.] (pol.).
- Komunikat NZS 16/83 z 29.05.89.
- „Park Sztuki” – wyd. ZPAP, Wrocław 2009.
- Andrzej Saj – Młode Malarstwo, Malarstwo Młodych. Format, Wrocław, 1993.
- Lazarus.pl. [dostęp 17.12.2010 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (15.12.2010 r.)].
- Władze ZPAP, Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Wrocław.
- Igor Wójcik | WrocławWybiera – Polityczny Portal Video.
- a b Igor Wójcik w www.encyklopedia-solidarnosci.pl.
- Komunikat NZS 16/83 z 29.05.89, Pismo Informacyjne NZS PWSSP nr 1 z 10.03.89.
- W 1989 został aresztowany przez StB w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Guzik (kulturystka) | Wojciech Wysocki | Bartłomiej Kasprzykowski | Raca (raper) | Wojciech Adamczyk | Marek Biliński | Anna Jurksztowicz | Wojciech Ziemiański | Heinrich Triest | Anna Grabka | Joanna Mądroszkiewicz | Dita Parlo | Radosław Ładczuk | Eduard Behm | Leszek Sztokała | Piotr Grabowski (ur. 1968) | Oreu | Theodor Hildebrandt | Dominika Kimaty | Monika SzewczykOceń: Igor Wójcik