UWAGA! Dołącz do nowej grupy Szczecin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pomnik Jana Pawła II w Szczecinie


W Szczecinie znajduje się pomnik Jana Pawła II, który jest spiżowym posągiem z majestatycznym postumentem wykonanym z kostki granitowej. Pomnik ten usytuowany jest na Jasnych Błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Czynu Polaków.

Pomnik został wzniesiony jako hołd dla papieża Jana Pawła II oraz upamiętnia mszę, która miała miejsce w tym niezwykłym miejscu 11 czerwca 1987 roku, w trakcie jego trzeciej wizyty w Polsce.

Historia

W dniu 11 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II składał wizytę w Szczecinie w ramach swojej III pielgrzymki apostolskiej do Polski, która miała miejsce w dniach od 8 do 14 czerwca. Uczestniczył w mszy, która odbyła się dla rodzin pod hasłem „Praca nad pracą w odniesieniu do praw i wymagań życia rodzinnego”. W tym niezwykłym zdarzeniu wzięły udział setki tysięcy wiernych zebranych na Jasnych Błoniach, gdzie specjalnie do tego celu zbudowano ołtarz polowy w pobliżu Pomnika Czynu Polaków, który został odsłonięty w 1979 roku.

W trakcie homilii, Jan Paweł II wygłosił wzruszające słowa:

Drodzy Bracia i Siostry, pragnę podziękować Szczecinowi, że nas powitał taką piękną pogodą, słońcem i wiatrem od morza…

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, w 1995 roku zdecydowano o nadaniu placowi imienia Jana Pawła II oraz o powstaniu pomnika. Inicjatywa powstania monumentu zainicjowana została przez Urząd Miasta Szczecin. Autorem projektu spiżowego pomnika jest Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, znany z realizacji podobnych pomników w Goleniowie, Nowym Wiśniczu oraz Policach. Współautorem tego monumentu był również szczeciński architekt Stanisław Latour.

Pomnik, ze względów architektonicznych, nie został umiejscowiony w miejscu ołtarza polowego, gdzie miała miejsce msza w 1987 roku, lecz po przeciwnej stronie placu, blisko budynku Urzędu Miasta. Postać Papieża skierowana jest w stronę północną, w kierunku placu, na którym gromadzili się uczestnicy uroczystości, a także w stronę Pomnika Czynu Polaków. W niedużej odległości za tym pomnikiem znajduje się również budowa Seminarium Duchownego. Kamień węgielny, pochodzący z bazyliki św. Piotra w Watykanie, został poświęcony przez Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski (Jasna Góra, czerwiec 1983), a wmurowanie go w fundamenty nowego seminarium miało miejsce wkrótce po zakończeniu mszy na Jasnych Błoniach. W 1992 roku papież podniósł Diecezję Szczecińsko-Kamieńską do rangi Archidiecezji.

Pomnik został odsłonięty 18 czerwca 1995 roku w uroczystej atmosferze. Poświęcenia dokonał nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, a w ceremonii uczestniczył prezydent Lech Wałęsa oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski, na czele z prymasem Józefem Glempem.

Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku, wokół pomnika na Jasnych Błoniach gromadziły się licznie grupy mieszkańców Szczecina, aby oddać hołd zmarłemu Papieżowi. Z każdym rokiem w rocznice jego odejścia pod pomnikiem odbywają się uroczystości o charakterze religijnym oraz artystycznym.

Opis pomnika

W sercu Szczecina wznosi się niezwykłe dzieło sztuki i oddania – spiżowy pomnik Jana Pawła II, którego majestatyczna forma stanowi nie tylko upamiętnienie papieża, ale i symbol duchowej siły regionu. Obiekt ten ma około 4 metrów wysokości i waży blisko 6 ton.

Figurę przedstawiono w szatach pontyfikalnych, z paliuszem i infułą, ukazując papieża jako idącego po falach Świętego Piotra. W jego dłoni spoczywa pastorał pątniczy, co sugeruje, że błogosławi on swych wiernych, krocząc pod wiatr. „Wiatr od morza” to symboliczne odniesienie do słynnej homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w tym mieście.

Podstawa pomnika, wykonana z kostki granitowej, zwieńczona jest pokrywą z blachy spiżowej, która przyjmuje formę fal, co dodaje całości dynamicznego charakteru. Poziomy przekrój zwieńczenia cokołu nawiązuje kształtem do granic diecezji szczecińsko-kamieńskiej, co podkreśla silne związki pomnika z lokalną społecznością.

Na froncie cokołu umieszczono herb papieski oraz herb Szczecina, który przedstawia gryfa. Znajdziemy tam także inspirujący cytat z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Szczecinie:

Rodzina silna Bogiem, Kraj silny Rodziną

Ze strony zachodniej umieszczona jest dedykacyjna tablica, na której widnieje napis:

Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
Społeczeństwo Pomorza Zachodniego 18 VI 1995

Przypisy

  1. a b Piotr Kołodziejski: Błogosławiony kiedyś był w Szczecinie. Polskie Radio Szczecin SA, 01.05.2011 r. [dostęp 26.03.2017 r.]
  2. a b c d e f Pomnik papieża Jana Pawła II. [w:] Portal Sedina.pl (opublikowane 16.03.2006 r.) [on-line]. sedina.pl. [dostęp 26.03.2017 r.]
  3. Historia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. [w:] Strona internetowa seminarium [on-line]. [dostęp 29.03.2017 r.]
  4. ks. Marian Graczyk SDB. Jana Pawła II idea pracy nad pracą; II. Rozumienie określenia praca nad pracą; 1. Szczecin, 11.06.1987 r.. „Seminare”, s. 180–182, 1995 r.
  5. Žałoba w Szczecinie. bip.um.szczecin.pl. [dostęp 15.11.2010 r.]
  6. II Rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. opoka.org.pl. [dostęp 15.11.2010 r.]
  7. Obchody 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II. ekai.pl, 27.03.2008 r. [dostęp 15.11.2010 r.]
  8. Jasne Błonia w Szczecinie. parki.org.pl. [dostęp 16.11.2010 r.]

Oceń: Pomnik Jana Pawła II w Szczecinie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:17