Maszt ze statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”


Maszt ze statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz” jest wyjątkowym symbolem, który można odnaleźć w Szczecinie. Ten obiekt, znany również pod nazwami Pomnik-Maszt im. Kapitana Kapitanów oraz Maszt Maciejewicza, stanowi ważny punkt na mapie miasta.

Znajduje się on na Bulwarze Gdyńskim, tuż przy Nabrzeżu Celnym, na Łasztowni, wzdłuż prawego brzegu Odry Zachodniej, a dokładniej przy ulicy Zbożowej.

Historia

Maszt, który obecnie możemy podziwiać, wywodzi się z drobnicowca zbudowanego w 1929 roku w Bremie. Początkowo statek nosił nazwę Wisconsin i pływał pod francuską flagą. W toku swojej historii, statek przeszedł różne etapy przynależności państwowej oraz armatorskiej, aby ostatecznie w 1951 roku zostać nabytym przez Polskie Linie Oceaniczne, gdzie został przemianowany na Fryderyk Chopin.

Od 1954 roku statek włączono do floty przedsiębiorstwa połowowego Dalmor, gdzie służył jako baza rybacka. W kolejnych latach, a mianowicie od 1960 roku, był własnością Dalekomorskich Baz Rybackich. W tym okresie w wyniku protestów Towarzystwa imienia Fryderyka Chopina, które sprzeciwiało się używaniu imienia słynnego kompozytora, statek został przemianowany na Kaszuby.

W 1973 roku statek zakończył swoją eksploatację i został na stałe zakotwiczony przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie utworzono Liceum Morskie. Uczniowie zamieszkiwali na jego pokładzie, a jednostka nosiła wtedy nazwę Kapitan K. Maciejewicz, imienia kapitana ż.w. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, który stał się również patronem szkoły.

W 1982 roku statek został sprzedany na złom po przeniesieniu szkoły do innej lokalizacji, a po dwunastu latach działalności, została ona zlikwidowana. Mimo że jednostka zniknęła, zdemontowany maszt pozostał w Szczecinie, a niektóre elementy, takie jak bom ładunkowy, przejęło Muzeum Narodowe w Szczecinie. W ramach inicjatywy prof. Władysława Filipowiaka, dyrektora muzeum, maszt ustawiono jako pomnik przy nitkach Trasy Zamkowej, na wjeździe do miasta, a jego odsłonięcie miało miejsce podczas obchodów Dni Morza w 1990 roku.

Pomnik posiadał dwie tablice pamiątkowe z brązu, które zostały odsłonięte w 1991 roku: jedna zawierała biografię „kapitana kapitanów”, a druga historię s/s „Kapitan K. Maciejewicz”. W lutym 2013 roku maszt został zdemontowany w celu konserwacji, co doprowadziło do publicznej debaty na temat jego przyszłości, ponieważ był to zabytek związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, a miejsce jego dotychczasowego posadowienia należało do miasta.

Ostatecznie, 4 czerwca 2018 roku, maszt został odsłonięty na nowym fundamencie bulwaru Gdyńskiego, mimo że nie wszyscy mieszkańcy Szczecina popierali tę lokalizację. Dzieło to ma 30 metrów wysokości i waży 30 ton.

Przypisy

  1. "Dziadek" - s/s Wisconsin - s/s Fryderyk Chopin - s/s Kaszuby - s/s Kapitan Konstanty Maciejewicz [online], marynistyka.pl [dostęp 18.01.2022 r.]

Oceń: Maszt ze statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:11