ST3 Offshore


Firma ST³ Offshore Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji stalowych fundamentów dla morskich farm wiatrowych, co czyni ją kluczowym graczem w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze energetycznym. W ramach swojej działalności fabryka wytwarza różnorodne typy fundamentów, w tym fundamenty pośrednie, kratownicowe oraz jednopalowe.

Zakład produkcyjny zlokalizowany w Szczecinie został starannie zaprojektowany jako zakład do produkcji seryjnej, co pozwala na efektywne i szybkie realizowanie zamówień w dużych ilościach. Co istotne, ST³ Offshore dysponuje najwyższą w Europie suwnicą, o imponujących parametrach: 120 metrów wysokości i 1400 ton udźwigu. Jest to kluczowy element umożliwiający finalny montaż oraz załadunek produkowanych konstrukcji.

ST³ Offshore jest joint venture, które powstało dzięki współpracy dwóch partnerów: Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS, który kontroluje 80% udziałów, oraz ST³ Holding GmbH, posiadającej 20% udziałów. Ta druga firma jest częścią monachijskiej grupy VTC, co dodatkowo wzmacnia pozycję ST³ Offshore na rynku międzynarodowym.

Historia

Rozmowy dotyczące założenia przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją fundamentów dla morskich farm wiatrowych rozpoczęły się w 2011 roku. W wyniku tych rozmów powstała spółka KSO, która została stworzona przez Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS, Stocznię Crist oraz koncern Bilfinger Construction, aby zrealizować projekt na szczecińskiej wyspie Ostrów Brdowski.

W czerwcu 2013 roku spółka nabyła grunt na Ostrowie Brdowskim, który został przeznaczony do budowy fabryki, a także uzyskała pozwolenie na budowę od Wojewody Zachodniopomorskiego. Prace budowlane ruszyły oficjalnie w grudniu 2013 roku, a w IV kwartale 2015 roku, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, zakład rozpoczął produkcję.

Latem 2016 roku koncern Bilfinger SE pozbył się swoich udziałów w spółce na rzecz Europoles Renewables GmbH, należącej do grupy VTC. W październiku 2017 roku Fundusz Inwestycyjny MARS przejął od VTC większościowy pakiet udziałów, co dało mu kontrolę operacyjną nad przedsiębiorstwem.

Już na etapie budowy fabryki, w lipcu 2015 roku, spółka zrealizowała swój pierwszy kontrakt, dotyczący produkcji 91 platform pośrednich (ang. transition piece) dla duńskiego koncernu DONG Energy (dzisiaj Ørsted). Wyprodukowane konstrukcje zostały wysłane na morską farmę wiatrową Race Bank, znajdującą się u wybrzeży hrabstwa Norfolk. W kwietniu 2016 roku ST³ Offshore podpisała umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych, które miały trafić na farmę Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym, również dla DONG Energy.

Niestety, postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum Wydział XII Gospodarczy z dnia 31 marca 2020 roku (sygn. akt: XII GU 4/20), spółka została ogłoszona upadłą.

Poprzednie nazwy

  • KSO sp. z o.o. (2011 – 2012),
  • Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o. (BCO) (2012 – 2013),
  • Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. (BMO) (2014 – sierpień 2016),
  • ST3 Offshore sp. z o.o. (od sierpnia 2016).

Infrastruktura

Spółka posiadała zakład produkcyjny usytuowany w północnej części wyspy Ostrów Brdowski w Szczecinie. Kluczowe elementy tego zaplecza były następujące:

  • hala produkcyjna fundamentów kratownicowych o powierzchni 9600 m²,
  • hala produkcyjna fundamentów pośrednich o powierzchni 10 800 m²,
  • malarnia o powierzchni 3480 m².

Warto podkreślić, że fabryka dysponowała największą w Europie suwnicą bramową (wysokość 120 m, udźwig: 1400 t), która umożliwiała finalny montaż oraz załadunek gotowych produktów.

Przypisy

  1. AL /A./ REL AL /A./, Bilfinger Mars Offshore podpisał pierwszy kontrakt | PortalMorski.pl [online], portalmorski.pl [dostęp 21.02.2018 r.]
  2. Szczecin: Fabryka offshore z pozwoleniem na budowę [online] [dostęp 21.02.2018 r.]

Oceń: ST3 Offshore

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:10