Willa Augusta Horna w Szczecinie


Willa Augusta Horna to niezwykły zabytek, który można znaleźć przy alei Wojska Polskiego 70, w sercu Szczecina. Jest to jedna z trzech zachowanych drewnianych rezydencji, które z dumą stanowią część architektonicznego dziedzictwa Śródmieścia tego miasta, oferując mieszkańcom i turystom niepowtarzalną możliwość podziwiania historycznej architektury.

Budowla została wzniesiona w latach 1871–1872 przez spółkę budowlaną Westend Stettin Bauverein auf Aktien, której właścicielami byli Johannes Quistorp oraz August Horn, pierwszy z właścicieli willi. Z racji lokalizacji, położonej na przedpolach ówczesnej twierdzy, użyto do jej budowy mniej trwałych materiałów. Umożliwiało to, w razie potrzeby, szybkie zburzenie lub spalenie obiektu. Willa zaprojektowana została na planie bryły o nieregularnym rzucie, a posadowiona na solidnym murowanym fundamencie była wzniesiona w technice szachulcowej, obłożona deskami.

Jednym z wyróżniających elementów architektonicznych budynku są okna, które flankowane są eleganckimi pilastrami osadzonymi na ozdobnych wspornikach. Willa posiada balkon z misternie snycerską balustradą. Na jej elewacji można także dostrzec tonda, przedstawiające wizerunki Ceres i Merkurego. Główne wejście do willi znajduje się w ścianie szczytowej. Wewnątrz pierwotnie znajdowały się bogate dekoracje stiukowe, boazerie oraz fasety, jednak większość tych elementów nie przetrwała do czasów współczesnych. Dokonano również wymiany oryginalnej drewnianej stolarki okiennej oraz drzwiowej, a papę pokrywającą dach zastąpiono ocynkowaną blachą.

W latach 70. XIX wieku budynek przeszedł w ręce W. von Wagenheima, a w 1892 roku stał się własnością kupca Hermanna Wilcke. Od 1918 roku w willi mieszkał F. Wächter. Po zakończeniu II wojny światowej nieruchomość została przejęta przez władze Szczecina, a następnie zaadaptowana na mieszkania komunalne. W 1971 roku willę przekazano Pomocniczej Spółdzielni Pracy „Polus”, która z powodzeniem przywróciła jej dawny blask. Obecnie w obiekcie mieści się Studio Planet SPA oraz galeria artystyczna, które są świadectwem nowego życia tego zabytku i jego przystosowania do współczesnych potrzeb społeczności.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.09.2017 r.]
  2. a b c d e f Gonia: Dom drewniany – al. Wojska Polskiego 70. sedina.pl, 08.01.2009 r. [dostęp 29.09.2017 r.]
  3. a b c d e Damian Grzesiak: Willa Augusta Horna. pomorzezachodnie.travel. [dostęp 29.09.2017 r.]
  4. a b c d e f Marek Łuczak: Pogodno, Łękno. Szczecin: Pomorskie Towarzystwo Historyczne, 2009 r. ISBN 978-83-751817-6-0. Brak numerów stron w książce
  5. a b c d Encyklopedia Szczecina. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015 r. ISBN 978-83-942725-0-0.

Oceń: Willa Augusta Horna w Szczecinie

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:5